Žmogaus teisių kino festivalis NEPATOGUS KINAS

Žmogaus teisių kino festivalis NEPATOGUS KINAS

2011 m

"Šeima"
"Familia"
Rež. Mikael Wiström, Alberto Herskovits
(Švedija, 2010, orig. k., liet. subt., 1.22)

Penkiasdešimtmetė Nati Barrientos iš mažo Limos priemiesčio iškeliauja į tolimąją Ispaniją, kad galėtų užtikrinti savo vyrui ir vaikams geresnę ateitį. Filme sekamas kiekvieno Nati šeimos nario (ir jos pačios) gyvenimas moteriai išvykus į kitą Atlanto pusę.
Filme atskleidžiami net trisdešimt penkeri Barrientų šeimos gyvenimo metai. (N-16)

“Karlos atėjimas”
“Karla’s Arrival”
Rež. Koen Suidgeest
(Ispanija, 2011, orig. k., liet. subt., 1.30)

Auginti vaiką gatvėje gali būti tikra palaima: devyniolikmetės Sujeylin pesimizmas išsisklaido gimus dukrytei Karlai. Mergina nusprendžia palikti gatvės gyvenimą, kad užtikrintų geresnę ateitį savo mažylei. Jos, kartu su grupe vaikų, gyvena mažame Managvos parke Nikaragvoje. Pasakojama istorija prasideda likus trims mėnesiams iki Karlos gimimo ir baigiasi pirmuoju Karlos gimtadieniu. (N-16)
Filmą pristatys režisierius.

"Du Eskobarai"
"The Two Escobars"
Rež. Jeff Zimbalist, Michael Zimbalist
(JAV, 2010, orig. k., liet. subt., 1.40)

Pablas Eskobaras buvo galingiausias visų laikų narkotikų prekeivis pasaulyje. Andres Eskobaras – viena mylimiausių Kolumbijos futbolo žvaigždžių. Vienas šalį skaldė, kitas – vienijo. Du visiškai skirtingi žmonės, kurie galbūt niekad nebūtų susitikę. Tačiau kai Kolumbijos "Narko-futbolo" pogrindyje XX a. pabaigoje susimaišė politika, nusikaltimai ir sportas, dviejų Eskobarų keliai neišvengiamai ir, deja, pražūtingai susipynė. (N-16)

"Vaidinant revoliuciją"
"Staging A Revolution"
Rež. Mathew Charles, Albina Kovalyova
(Jungtinė Karalystė, 2010, orig. k., liet. subt., 27 min.)

Nėra lengva patekti į Baltarusijoje uždrausto "Laisvojo teatro" pasirodymą. Naujienos apie artėjančius trupės spektaklius Minsko pogrindyje sklinda socialiniais tinklais bei SMS žinutėmis. Aktoriai žino, kad kiekvienas jų spektaklis, apnuoginantis A. Lukašenkos režimą, gali tapti paskutinis, tačiau jie atkakliai siekia, kad jų pasirodymai būtų, nors ir nedidelė, laisvo žodžio erdvė "paskutinėje Europos diktatūroje". (N-16)
Filmą pristatys režisierius.

"Verta penkiasdešimties avių"
"I Was Worth 50 Sheep"
Rež. Nima Sarvestani
(Švedija, 2010, orig. k., liet. subt., 72 min.)

Saberė turi savo kainą. Kai jai buvo vos dešimt, ji buvo parduota penkiasdešimtmečiui vyrui. Po septynerių metų, neištvėrusi smurto ir išnaudojimo, Saberė pabėga į moterų prieglaudą. Jos vyras prisiekia nužudysiąs ją vos pamatęs. Pavojus kyla ir Saberės šeimai. Tik skyrybos gali išgelbėti merginą. Deja, Islamo teismas juos išskirs tik tuomet, jei vyras, talibas, atvyks į teismą. (N-16)

"Vamzdis"
"The Pipe"
Rež. Risteard Ó Domhnaill
(Airija, 2010, orig. k., liet. subt., 1.23)

Airių ūkininkai ir žvejai narsiai kyla į kovą, kai sužino, kad tarptautinė gamtinių dujų bei naftos gavybos bendrovė "Shell" ketina tiesti gamtinių dujų vamzdyną per jų žemes. Vietos ūkininkų ir žvejų siekis išsaugoti tradicinį amatą tampa kliūtimi vienai galingiausių pasaulio naftos kompanijų. Kai piliečiai kreipiasi į valdžią, jie pamato, kad ji yra "Shell" pusėje. Tai dramatiškas filmas apie suskaldytą bendruomenę, bandančią nuspręsti, kaip elgtis su vamzdžiu, galinčiu atnešti ekonominę naudą arba sunaikinti iš kartos į kartą paveldimą gyvenimo būdą. (N-16)

"Anksčiau čia buvo sala"
"Once There Was an Island"
Rež. Briar March
(Naujoji Zelandija, 2010, orig. k., liet. subt., 1.20)

Papua Naujojoje Gvinėjoje yra salų, kurių gyventojai susiduria su neįprasta dilema: dėl iš lėto kylančio vandenynų lygio jų salos pamažu grimzta po vandeniu ir gyventojams reikia apsispręsti – palikti namus ar ne. Takuu sala – ne išimtis. Savitą kultūrą ir tradicijas puoselėjanti bendruomenė saloje tariasi, kurį kelią rinktis. Jiems padeda į salą atvykstantys mokslininkai, valdžios institucijos taip pat bando spręsti šį klausimą. (N-16)

“Aš – mergaitė!”
“I’m a Girl”
Rež. Susan Koenen
(Nyderlandai, 2010, orig. k., liet. subt., 15 min.)

Jopė yra trylikametė mergaitė, kuri, kaip ir bendraamžės, svajoja apie berniukus, tariasi su drauge, kaip pakviesti vieną jų į pasimatymą. Tik kaip jam pasakyti, kad Jopė gimė berniuku? Nuo pat mažens Jopė – tada dar Jopas – mėgo rengtis suknelėmis, žaisti lėlėmis. Paskutiniais pradinės mokyklos metais, Jopas nusprendė paprašyti savo klasės draugų nuo šiol priimti jį kaip mergaitę. Neįtikėtinai savimi pasitikinti paauglė pasakoja, kaip jai sekasi tvarkytis su savo emocijomis, hormonais ir bręsti kaip asmenybei. (N-16)

“Europos užkampis”
“Europe’s Backyard”
Rež. Ida Kleppe
(Norvegija, 2010, orig. k., liet. subt., 52 min.)

Moldova vis dar yra viena neturtingiausių valstybių Europoje. Filmas pasakoja apie keturias skirtingų lemčių moteris. Olga yra 22-ejų metų medicinos studentė, kartu su draugėmis gyvenanti už 120 litų per mėnesį 15 kvadratinių metrų bute. Eva nenuleidžia nosies ir tvirtai stovi ant žemės teigdama, kad galingiausias vyras Moldovoje – moteris. Ji pati. 82-ejų Olia ilgisi sovietinių laikų, nes dabartis nieko jai nebegali pasiūlyti. Veronika yra graži ir talentinga mergaitė, tačiau ką ateitis šioje šalyje gali pasiūlyti šešiametei autistei? (N-16)

"Drnovicės Catenacci*, arba ekonominės transformacijos pradžia"
"Catenaccio a la Drnovice or Journey to the Beginning of Time of Economic Transformation"
Rež. Radim Procházka
(Čekija, 2010, orig. k., liet. subt., 57 min.)

Mažame Drnovicės kaimelyje Čekijoje gyvena du tūkstančiai žmonių, nepaisant to, kaimelyje yra futbolo stadionas, talpinantis 8 tūkstančius sirgalių. Tai tarsi seniai nebeegzistuojančios futbolo civilizacijos piramidė. Ironiškas tiriamasis filmas nukelia į 1990-uosius, kapitalizmo pradžią, kai Rytų Europos futbolą raizgė paslaptingi rėmėjai, korupcija ir dopingas, o aukščiausi valdžios pareigūnai nė nenutuokė apie milžiniškas finansines aferas.
*Catenaccio (it.) – tipiškas futbolo taktinis gynybinis derinys. Itališkai catenaccio reiškia "varžtas", pabrėžiant labai gerai organizuotą ir efektyvią galinę gynybos liniją, apsaugančią nuo įvarčių. (N-16)
Filmą pristatys režisierius.

"Kelias namo"
"Which Way Home"
Rež. Rebecca Cammisa
(JAV, 2009, orig. k., liet. subt., 1.22)

Filmas nukelia į Meksikos ir JAV pasienį, kur tūkstančiai vaikų, keliaujančių krovininių traukinių stogais, bando prasibrauti geresnio gyvenimo link. Grupė vaikų iš Centrinės Amerikos valstybių keliauja ant traukinio, vadinamo "Pabaisa", stogo į išsvajotąją Ameriką, kur tikisi atrasti laimę ir padėti savo šeimoms. Didelei daliai tokių vaikų kelionė baigiasi mirtimi pasienio dykumoje arba po traukinio bėgiais. (N-16)

"Meilė karo metu"
"Love During Wartime"
Rež. Gabriella Bier
(Švedija, 2010, orig. k., liet. subt., 1.32)

Tai šių dienų Romeo ir Džiuljetos istorija. Du žmonės – izraelietė Jasmin ir palestinietis Osama stengiasi rasti vietą, kurioje galėtų gyventi ne tik kaip pora, bet ir kaip laisvi žmonės. Jasmin yra šokėja, o Osama – skulptorius. Pavargę nuo kasdienio persekiojimo ir kitų sunkumų, pora savo menusiekia išreikšti abipusį ryžtą nugalėti negandas. Negalėdami gyventi savo gimtinėse, ieškoti laimės pora išvyksta į Vokietiją. Stengdamiesi įveikti išankstinius nusistatymus, jie grumiasi visur ir su visais tam, kad pasiektų pilnatvę. (N-16)

"Nuodėmė tylėti"
"Sin by Silence"
Rež. Olivia Klaus
(JAV, 2009, orig. k., liet. subt., 49 min.)

Šio filmo veikėjų balsai ataidi iš už sunkių kalėjimo durų. Moterys, nuteistos už savo vyrų – smurtautojų nužudymus, suburia kalinių grupę, siekiančią pakeisti visuomenės požiūrį į smurtą šeimoje. Tokios kalinių iniciatyvos JAV kalėjimų istorijoje dar nebuvo. Per pastaruosius du dešimtmečius "Nuteistų moterų prieš smurtą" grupė ne tik suteikė kalinėms, nukentėjusioms nuo smurto šeimoje, bendrumo jausmą ir erdvę išsipasakoti, bet ir inicijavo įstatymų pakeitimus, skatino švietimą apie smurtą šeimoje bei jo prevenciją už kalėjimo sienų. (N-16)
Po seanso vyks diskusija.

"Kaltumo prezumpcija"
"Presumed Guilty"
Rež. Roberto Hernandez, Geoffrey Smith
(Meksika, 2009, orig. k., liet. subt., 1.30)

Nepaisant daugybės įrodymų, kad Antonio Zuniga yra nekaltas, vyras buvo nuteistas už žmogžudystę, kurios nepadarė. Du teisininkai, Roberto Hernándezas ir Layda Negrete, bando išlaisvinti Antonio, kuris tapo neveikiančios ir korupcija persmelktos Meksikos teisingumo sistemos įkaitu. Antonio atstovaujantys teisininkai, nagrinėdami bylą, suprato, kad labai lengva yra įrodyti Antonio Zunigos nekaltumą, tačiau itin sunku šiuo faktu įtikinti teismines Meksikos institucijas. (N-16)

"Padėkit! Gėjus klasėje"
"Help! Een homo in de klas"
Rež. Doesjka van Hoogdalem
(Nyderlandai, 2010, orig. k., liet. subt., 60 min.)

Dokumentinis filmas apie lytinio švietimo projektą Nyderlanduose. Šokiruojantys, atviri, agresyvūs, o kartais palaikantys moksleivių atsakymai parodo, kad informacijos apie homoseksualumą net Nyderlandų daugiakultūrėse mokyklose labai trūksta. (N-16)

"Sekso kaina"
"The Price Of Sex"
Rež. Mimi Chakarova
(JAV, 2011, orig. k., liet. subt., 1.12)

Filmas pasakoja apie Rytų Europos merginas, įtrauktas į pogrindinį prievartos ir prekybos seksu pasaulį. Moterys, kurias turėjo nutildyti patirtas gėdos jausmas, baimė bei smurtas, išdrįsta atskleisti savo intymias, šiurpias ir daug pasakančias istorijas. Fotožurnalistė Mimi Charakova, pati užaugusi Bulgarijoje, įtraukia žiūrovą į kelionę, kurioje atskleidžiama niūri prekyba seksu, vykdoma iš Rytų Europos į Vidurio Rytus ir Vakarų Europą. Už darbą slapta kamera ir drąsą kuriant šį filmą režisierė buvo apdovanota prestižiniu organizacijos "Human Rights Watch" prizu. (N-16)
Po seanso vyks diskusija.

"Kundūzo karta. Kitų karas"
"Generation Kunduz, the War Of Others"
Rež. Martin Gerner
(Vokietija, 2011, orig. k., liet. subt., 1.20)

Tai filmas, pasakojantis apie penkis jaunus žmones iš Kundūzo, šiaurės Afganistano. Dešimtmetis Mirvaisas karą apibūdina vaiko žodžiais, Nazanin – vietos reporterė, kovojanti už moterų teises, Hasibas yra studentas ir demokratijos aktyvistas, svajojantis apie laisvus ir teisingus rinkimus, o Gulamas ir Ketera kuria filmą tiesiog ginkluoto konflikto vidury. Jų kasdienį gyvenimą ir svajones apie šiuolaikišką visuomenę griauna niūri realybė. (N-16
Filmą pristatys režisierius.

"Myliu Lenkiją"
"Kocham Polskę"
Rež. Maria Zmarz-Koczanowicz, Joanna Sławińska
(Lenkija, 2007, orig. k., liet. subt., 55 min.)

Režisierės dvejus metus praleido stebėdamos "Visos Lenkijos Jaunimo" aktyvistų veiklą. Ši organizacija yra to paties pavadinimo akademinės antisemitinės prieškario organizacijos veiklos tęsėja. Tai griežtai hierarchinė, lojalumu grįsta struktūra, kurios pagrindinis siekis – visiškas "reliatyvizmo, liberalizmo ir tolerancijos" panaikinimas. Ypač palankus politinis klimatas organizacijai augti ir stiprėti susidarė 2005–2007 m., Lenkiją valdant "Teisės ir Teisingumo" bei "Lenkijos Šeimų Lygos" koalicijai. Kas lėmė, kad gatvės chuliganai, atvirai rasistinius ir antidemokratinius šūkius deklaruojantys veikėjai tapo rimta politine jėga XXI a. Lenkijos valstybėje? (N-16)

"Nuo galvos iki dangaus"
"Dalla testa al cielo"
Rež. Debora Scaperrotta
(Italija, 2011, orig. k., liet. subt., 53 min.)

Meilės poreikis, neišvengiamas gyvenimo sudėtingumas, komplikuoti santykiai su tais, kurių dėka atsiradome šiame pasaulyje – šie dalykai paliečia kiekvieną iš mūsų. Mohamedas yra jaunas žmogus, tačiau jo kūnas jį nuolat verčia galvoti apie gyvenimo prasmę ir žiūrėti į save iš šalies. Mohamedas palieka gimtąjį Maroką ir iškeliauja savęs pažinimo ir susitaikymo link. (N-16)

"Kitas "Chelsea" – Donetsko istorija"
"The Other Chelsea – A Story From Donetsk"
Rež. Jakob Preuss
(Vokietija, 2010, orig. k., liet. subt., 1.28)

Donetskas yra Ukrainos anglies gavybos pramonės širdis. Vieni čia vos suduria galą su galu dirbdami apgriuvusiose šachtose, kiti – lobsta. Tačiau nepaisant socialinių statuso skirtumų, visus vienija neapykanta "Oranžinei revoliucijai" ir meilė Donetsko "Šahtar". Filmo kūrimo metu vietos milijardieriui Achmetovui priklausantis futbolo klubas prasiveržia į Europos futbolo klubų elitą. Tačiau pergalės, atsiradusios iš dosnaus oligarcho kišenės, tik sustiprina bendrą regiono politinės ir ekonominės stagnacijos įspūdį. (N-16)
Filmą pristatys režisierius.

"Šachta nr. 8"
"Pit No. 8"
Rež. Marianna Kaat
(Estija, Ukraina, 2010, orig. k., liet. subt., 1.35)

Ukrainos anglies kasybos širdyje kasa visi – nuo pensininkų iki bedarbių ir net vaikų. Jau daugelį metų čia vyksta nelegalūs anglies kasybos darbai. Šachtų pilna visur: buvusiose kasyklose, apleistų namų rūsiuose, miškuose, parkuose, savuose daržuose. Sikanovų šeima – ne išimtis. Penkiolikmetis Jura, kadaise garsaus tarnautojo anūkas, bando pagelbėti savo seseriai. Vienintelis būdas – jam taip pat įsitraukti į nelegalią ir pavojingą anglių kasybą. (N-16)

"Šeimos vardan"
"In the Name Of The Family"
Rež. Shelley Saywell
(Kanada, 2010, orig. k., liet. subt., 52 min.)

Šiaurės Amerikoje kartkartėmis vis pasirodo pranešimų apie jaunų musulmonių nužudymus. Šios beprasmės mirtys yra jų pačių šeimos narių – tėvų ar brolių – darbas. Tai šimtametę tradiciją skaičiuojantys "garbės nužudymai", tikint, kad asmuo užtraukė gėdą šeimai. Nužudytųjų merginų šeimos ir draugai pasakoja skaudžių tragedijų priešistores. Kol moterų organizacijos bando padėti kenčiančioms mergaitėms, kai kurie vyrai dėl gero šeimos vardo vis dar pateisina "garbės nužudymus". (N-16)

"Edi ir Tėja: labai ilgos sužadėtuvės"
"Edie And Thea: A Very Long Engagement"
Rež. Susan Muska, Greta Olafsdottir
(JAV, 2009, orig. k., liet. subt., 61 min.)

Po 42-ejų metų kartu žavinga lesbiečių pora Edi ir Tėja pagaliau susituokia. Nuo pat 7 dešimtmečio iki dabar nepailstančios aktyvistės atkakliai grūmėsi daugelyje mūšių – asmeninių ir politinių. Šios dvi geraširdės ir drąsios moterys yra tikras stiprybės pavyzdys. Pozityvus ir akis atveriantis filmas leidžia suprasti, kad šokti, kaip ir mylėti, galima būnant bet kokio amžiaus. (N-16)
Po seanso vyks diskusija.

"Chodorkovskis"
"Khodorkovsky"
Rež. Kiril Tušči
(Vokietija, 2011, orig. k., liet. subt., 1.51)

Michailas Chodorkovskis – turtingiausias Rusijos oligarchas – meta iššūkį prezidentui Vladimirui Putinui. Titanų kova prasideda. Nepaisydamas V. Putino įspėjimo, M. Chodorkovskis grįžta atgal į Rusiją, žinodamas, kad bus sulaikytas. Kodėl M. Chodorkovskis neliko "tremtyje" su pora milijardų kišenėje? Kodėl sugrįžo į šalį, žinodamas, kad bus iškart suimtas?
(N-16)
Filmą pristatys režisierius.

AD HOC: Nepatogus kinas 2010
Keliaujantys į laisvę
"Freedom Riders"
Rež. Stanley Nelson
(JAV, 2009, 113 min.)

1961 m. rasinė segregacija buvo JAV kasdienybės dalis. Noras išgerti kavos restorane ar sėdėti "baltųjų" pusėje autobuse galėjo baigtis atvira diskriminacija, areštu ar netgi smurtine mirtimi. Tačiau atsirado būrys jaunų žmonių, nusprendusių surizikuoti viskuo, sėsti į "Greyhound" autobusus ir priversti JAV visuomenę atsigręžti į savo piliečių teises.

Afganistanas: dolerių pėdsakais
"Afghanistan, on the Dollar Trail"
Rež. Paul Moreira
(Prancūzija, 2009, 57 min.)

Afganistanui Vakarų valstybės buvo numačiusios skirti 18 milijardų dolerių, už kuriuos turėjo būti atstatytos sugriautos mokyklos, ligoninės, tiesiami keliai. Tačiau Paulio Moreiros kamera fiksuoja tik kylančias naujas prašmatnias vilas, priverstinį gyventojų iškeldinimą ir prabangius banketus valstybės tarnautojams.

Mugabe ir baltieji afrikiečiai
"Mugabe and the White African"
Rež. Lucy Bailey, Andrew Thompson
(Namibija, PAR, Jungtinė Karalystė, Zimbabvė, 2009, 90 min.)

2000 m. Zimbabvės diktatorius Mugabe pradėjo žiaurią žemės "reformą", siekdamas perdalinti žemes atimant jos plotus iš baltųjų fermerių ir atiduodant režimui palankiems pareigūnams ar tiesiog savo klano nariams. Tačiau Michaelas Campbellas – vienas iš daugelio baltųjų fermerių – nusprendė nenuleisti rankų ir bylinėtis su diktatoriumi teisme. Tai žvilgsnis į vienos šeimos ryžtą savo jėgomis ginti žemę.

Karo ginklas
"Weapon of War"
Rež. Femke van Velzen, Ilse van Velzen
(Olandija, 2009, 59 min.)

Dešimtmečius trunkantis pilietinis karas paliko gilius randus Kongo demokratinės respublikos visuomenėje. Tačiau dar sunkiau gyjančias žaizdas paliko ginklas, ypač plačiai naudotas karo metu – masinė prievarta prieš moteris. Filmas bando pažvelgti į prievartos priežastis, aukas, jų skriaudėjus ir suteikia skausmingo, tačiau įmanomo susitaikymo vilties.

Žemės sargai
"Earth Keepers"
Rež. Sylvie Van Brabant
(Kanada, 2009, 83 min.)

Sylvie Van Brabant pasakoja apie "žaliųjų" judėjimo atstovą Mikaelį Roux iš Kvebeko regiono Kanadoje. Jis ieško būdų sukurti bei palaikyti ekologinę pusiausvyrą savo bendruomenėje. Mikaelis leidžiasi į kelionę – nuo progresyvios Švedijos iki skurdo kamuojamos Indijos.

Umoja – vyrams uždraustas kaimas
"Umoja, le village interdit aux homes"
Rež. Jean-Marc Sainclair ir Jean Crousillac
(Prancūzija, 2008, 52 min.)

Teigiama, kad per tris paskutinius XX a. dešimtmečius šiaurės Kenijoje beveik 1600 moterų buvo išprievartautos britų kareivių. Dauguma jų buvo atstumtos šeimos ir paliktos vyrų, kaip užtraukusios negarbę. Šios moterys rado prieglobstį Umoja kaimelyje, kur sukūrė bendruomenę be vyrų.

Įėjimas su nemokamais bilietais.

“She’s A Boy I Knew” - galbūt šiais laikais jau ir nebe šokiruojantis, tačiau įspūdį paliekantis atviras bei asmeniškas pasakojimas apie lyties keitimą ir su tuo susijusius padarinius. Kas man asmeniškai pasirodė įdomu, tai jog šiame filme akcentuojamas artimiausių žmonių susitaikymas su pokyčiais, o ne kaip labiau įprasta - bažnyčios, vietos bendruomenės reakcija.