Vilnius jazz
Išryškinu puikaus pianisto A.Anusausko teisingas mintis. Ir žiauriai gerai, kad išryškintas britų jaunuolių TrioVD pasirodymas.
Muzikantai gelbėja džiazą
Asta ANDRIKONYTĖ ("Lietuvos rytas")
2009-10-19 08:21
22-asis tarptautinis šiuolaikinio džiazo ir improvizacinės muzikos festivalis "Vilnius Jazz" ryžosi neįmanomai misijai.
Taip pajuokavo festivalio rengėjas Antanas Gustys, kalbėdamas apie pirmąjį bendrą "Vilnius Jazz" ir Londono džiazo festivalio kūrybinį projektą, atversiantį lietuviams kelius į prestižinę Londono sceną.
Mat kelialapiai į tokias scenas paprastai būna garsių firmų išleisti albumai. Tuo tarpu džiazo festivalis susigundė nupirkti idėją.
Tačiau rizika bent jau Vilniuje pateisino lūkesčius. Britų "trioVD" ir lietuvių virtuozus – pūtiką Liudą Mockūną ir būgnininką Marijų Aleksą – suvienijęs dviejų festivalių eksperimentas praėjusį šeštadienį sukėlė festivalyje "Vilnius Jazz" kone bombos efektą.
Kad džiazas nenumirtų
"Vilnius Jazz" turbūt jautriausiai iš šalies džiazo švenčių reaguoja į šiandienines džiazo pasaulio nuotaikas.
Po Europos neseniai ir džiazo gimtinė Amerika atskleidė siaubingą tiesą: gyvų džiazo koncertų auditorijos amžiaus vidurkis priartėjo prie 46 metų ribos. Džiazas tapo elitiniu menu kaip ir klasikinė muzika ar opera, o remtis į jokias solidžias institucijas kaip pastarosios negali!
Taigi koprodukcijos, tokios kaip Londono džiazo festivalio ir "Vilnius Jazz", – vienas būdų pagyvinti džiazo gyvenimą.
Jau prieš ketverius metus "Vilnius Jazz" ėmėsi žygių gaivinti džiazo auditoriją – jis įsileido "Vilnius Jazz Young Power" konkursą, kuris sutraukia tik jauną publiką.
Jaunimą savaip bando sudominti ir “Vilnius Jazz” svečiai. Šiemet gaiviausiai tarp jų atrodė “trioVD”: gitaristas Chrisas Sharkey, saksofonininkas Christophe’as de Bezenacas ir būgnininkas Chrisas Bussey.
Paliko stiprų įspūdį
“Tokį stiprų įspūdį džiazo koncerte patyriau tik prieš 16 metų, kai klausiausi Steve’o Colemano, – po “trioVD” ir lietuvių pasirodymo prisipažino šalies džiazo grandas Artūras Anusauskas. – “trioVD” muzika – tai spjūvis pseudoavangardininkams, už kurių pretenzingos pozos neretai slypi tuštuma”.
Lietuvių džiazo meistrus britai nustebino originaliu mąstymu, neįprasta ritmo samprata, profesionalumu.
Intensyvus "trioVD" muzikavimo stilius leido pasireikšti ir geriausioms L.Mockūno bei M.Aleksos savybėms. Tiesa, kompanija penkiese šįkart grojo nedaug. Tačiau kitas jos pasirodymas, anot Ch.Sharkey, turėtų būti svaresnis.
"Prieš koncertą mes buvome susitikę tik kelioms valandoms, bet iš karto be jokių pastangų radome bendrą kalbą, – partneryste su lietuviais džiaugėsi Ch.Sharkey. – "trioVD" kuria muziką tik gyvai studijoje. Reikėtų mums ir penkiese pagroti ilgiau, kad taptume kvintetu. Tačiau pirmasis bandymas, manau, pavyko".
Koncertai teikia energijos
"Aš noriu grąžinti džiazą į jo senąją vagą, kad žmonės juo mėgautųsi kaip seniau", – sakė olandų džiazo korifėjus Yuris Honingas.
Saksofono meistras šiam tikslui šįkart pasitelkė dvi roko žvaigždes – tautiečius gitaristus Stefą van Esą ir Paulą Janą Bekkerį – ir atsigręžė į populiariosios ir roko muzikos palikimą, Holivudo kino muziką.
Karščiausios olando grupės "Yuri Honing Wired Paradise" muzika glumino paprastumu ir svaigino mistine energija.
"Dabar aš stengiuosi groti kuo suprantamesnę, gyvesnę ir artimesnę šių dienų dvasiai muziką. Elitinę auditoriją užkariavau prieš daugelį metų. Dabar noriu užkariauti likusią", – nesikuklino Y.Honingas.
Šviesios muzikos dozė
Šviesios muzikos dozę publikai dovanojo ir meistriško australų pianisto Alisterio Spence’o trio, o japonai pradžiugino į jokius rėmus neįspraudžiama saviraiška ir egzotiška scenos charizma.
Savamokslis pianistas Yoriyuki Harada jau seniai tikina nesidomintis muzikos prasmėmis ir idėjomis. "Vilnius Jazz" scenoje šis unikumas minkė klaviatūrą visa ranka iki pat peties, kartais užbaigdamas pasažus alkūne, skambino kumščiais ir delnais.
Per kulminaciją pianistas staigiai pasvirdavo į šoną, iškeldavo į orą basą koją ir iškišdavo savo ilgą liežuvį.
Labiau dvasine energija nei muzikine kalba įsiminė ir japonų vokalistės Tenko monospektaklis, išmoningai apaustas garsais gitaristo Uchihashi Kazuhisos.
Pastarojo magijai neatsispyrė lietuvis eksperimentininkas Juozas Milašius, sėkmingai prisidėjęs prie dueto.
"Vilnius Jazz 2009" paskelbė laureatus
Tradiciniu apdovanojimu už indėlį į Lietuvos džiazo kultūrą (steigėjas – UAB "A Cappella") po mirties įvertintas Lietuvos džiazo pradininkas, pianistas, kompozitorius, Kauno bigbendo įkūrėjas ir ilgametis vadovas Romualdas Grabštas (1943-2009).
4-ojo "Vilnius Jazz Young Power" konkurso Didysis prizas įteiktas grupei "Yrinauda": Dovydui Stalmokui (saksofonas), Pauliui Volkovui (gitara), Mykolui Bazarui (kontrabosas) ir Gediminui Augustaičiui (būgnai).
Antrą vietą "Vilnius Jazz Young Power" laimėjo grupė "YoYoMoMo 4": Simonas Šipavičius (saksofonas), Gediminas Gefenas (fortepijonas), Domas Žostautas (bosinė gitara) ir Dovilė Vaštakaitė (būgnai).
Trečia vieta atiteko grupei "Trees": Indrei Jurgelevičiūtei (vokalas), Rūtai Dirsytei (gitara), Pauliui Adomėnui (bosinė gitara). Trio apdovanotas ir kaip originaliausias konkurso kolektyvas.