Veidrodiniai fotoaparatai ir formatas 16:9

Veidrodiniai fotoaparatai ir formatas 16:9

Istoriškai nieko tokio nėra. Santykiu 3:2 buvo tik 35mm juostelės kadras, išgalvotas Leica inžinierių. Plačiajuosčiai turėjo 1:1, 7:6, vėliau ir 4:3. Tikri profai dirbo plačiajuosčiais, siaura juostelė buvo mėgėjams ir gerokai vėliau žurnaliūgoms. Dar dirbo tikrai didelėmis plokštelėmis. Fotoalbumai ir dabar retai sutinkami 3:2 kadrais.

Surask paveikslą, kurio kraštinių santykis 3:2 - nebus dažnas, gal išvis nepasitaikys. Todėl, kad menininkų nuomone tokios proporcijos yra "niekam tikusios". Labai daug senų paveikslų turi kraštinių santykį 1:1,62, o tai artimiausia 16:9 - manau neatsitiktinai toks formatas buvo pasirinktas HDTV (kodėl ne 15:9?). Kine buvo naudojami 1:1, 4:3, 1:2,35. Iš kitos pusės, senoji TV pradžioj naudojo 1:1 (dargi apvaloką), vėliau 4:3, nes tai techniškai paprasčiau naudojant CRT. Žurnalai paprastai leidžiami 4:3, knygos… o santykis 3:2 plačiai naudojamas tik mažaformatėje foto — bet tai joks estetinis etalonas. Daugybė senos mokyklos fotografų kaip priimtiniausią laikė kvadratinį kadrą, kurį vėliau galima paversti apkarpytu horizontaliu arba vertikaliu - paties fotiko vartyti nebereikia :–)

Man taip pat nepatinka 3:2, todėl kone visos nuotraukos, neskirtos spausdinti Selphy printeriuku, karpomos iki kitokių proporcijų: internetui dabar jau 16:9, nes tokių monitorių dauguma, didelio formato spaudai 4:3, 1:1, 1:1,62, 2:1. Galima laikyti, kad 3:2 patogiausia žaliava karpymui nuo 4:3 iki 16:9 - tai bus kažkur viduriuke.

Tuo metu, kai klausė temos autorius, buvo gaminamas Sony alfa-700, turintis 16:9 formato pasirinkimą, gal dar koks. Dabar tokių yra daugiau.
http://www.dpreview.com/reviews/sonydslra700/

[quote]ir žinoma kvadratas
[/quote]
tai aš tada, škias, irgi nesuprantantis meno technokratas. Sunku įsivaizduoti, ką nors už kvadratą šlykštesnio.
betgi groja ir praktinis požiūris. Kodėl rėmai tiesūs, kodėl lygiagretainis? argi negaržu būtų ovalas, ramunėlė, rožytė arba raguotas daugiakampis?
Paprasčiausiai istoriškai iš juostelės kadro atėjo tokie matmenys, nes tai praktiška