Tim Burton „Beetlejuice Beetlejuice“

Autorinio kino mėgėjas bet kūrį amerikiečio Tim Burton kūrybinį darbą negali pražiopsoti. Tokie filmai kaip du pirmieji, kultiniais tapę „Batmanai“, „Edvardas žirkliarankis“, „Raitelis be galvos“, „Beždžionių planeta“, „Mano gyvenimo žuvis“, „Čarlis ir šokolado fabrikas“, „Svynis Todas: demoniškasis Flyto gatvės kirpėjas“ ir dar porą dešimčių kitų neleidžia šio režisieriaus neišskirti kino pasaulyje. Pas jį filmuojasi aktoriai-žvaigždės, nes žino, jog dalyvaus pasakiškame kino pasakojime, kuriuo džiaugsis kino žiūrovai. Išskirtinio vizionieriaus Timo Burtono filmai aiškiai priklauso autoriniam kinui, nors pats režisierius ir nerašo scenarijų. Kaip suprasti tą vizionieriškumą puikiai ir parodo naujausias šio kino pasakų kūrėjo darbas „Beetlejuice Beetlejuice“.

Teisingai, kad pavadinimas neverčiamas. Beetlejuice – vieno iš esminių filmo veikėjų vardas, kurį ištarus 3 kartus iš menkai filme atstovaujamo realaus pasaulio, staigiai esi nukeliamas į numirėlių dvasių, nežemiškų jėgų, burtininkų karalystes. Prisipažinsiu, nesu matęs 1988 metų pirmo Tim Burtono pasakojimo apie šiuos reiškinius, kuris buvo demonstruotas lietuvišku vertiniu „Vabalų sultys“. Būtų aiškiau iš pat pradžių sekti atrodančią tarsi vaizdų ir garsų kakofonija naujojo filmo įžangą. Matome televizijos show apie laidos veikėjos galias iššaukti mirusių dvasias. Čia pat peršokama į tos veikėjos realų gyvenimą, kur vieni nesusipratimai. Čia pat neaišku kodėl, bet patenkame į pomirtinį gyvenimą. Tačiau TIM BURTON nebūtų taip aukštai kotiruojamas, jei greitai visą tą matomą „Beetlejuice Beetlejuice“ spalvinį, garsinį, vaizdinį koliažą nepastatytų į griežto siužeto rėmus. Fantastinės vaizduotės filmas imamas žiūrėti su įdomumu. Mažai ką realaus ar visiškai neturintys su realybe bendro įvykiai taip įtraukia, jog imi filmo veiksmą sekti su azartu!

Žinoma, kad paskutiniausi Tim Burton darbai buvo gana blankūs ir neišpopuliarėjo, tačiau šis, besiremiantis plėtojant anuomet tik antrojo režisieriaus pilnametražio filmo, sukurto prieš 36 metus, idėjas, personažų pasakiškus nuotykius, tikrai pavykęs! Tik atsipalaiduokime ir duokim valią savo fantazijai…

Kaip minėjau, filme sukasi įvykiai tarp labai žinomų aktorių personažų. Neatpažįstamas, todė atrodantis toks pat jaunas kaip ir 1988 m. filme Michael Keaton, jau nebe 17-metė kaip tada čia yra Winona Ryder (išsiskirianti filme nuolat išplėstomis didžiulėmis akimis :)), policijos detektyvą parodijuoja pats Willem Dafoe . O valytoju besidarbuojančio Danny DeVito galite ir nesuspėti pamatyti… Na, ir žinoma, iš gabalų filme surinkta ir juos kabėmis susisegusi, galingas jėgas skleidžianti Monica Bellucci. „Žinoma“ parašiau, nes nuo 2023 m. ji su Tim Burton yra pora, kai režisierius du dešimtmečius pragyvenęs kartu su savo mūza Helena Bonham Carter., išsiskyrė. Keista jos nematyti Timo filme. Ką gi, Holivudui tai įprasta…

Ką jie visi daro fantazijai liejantis laisvai ir skambant archyviniams Donna Summer, Bee Gees, Richard Marx bei naujesnei islandų Sigur Ros ir kitų muzikai, nėra prasmės man stengtis pasakoti, nes puikiai tas išdėstyta 7 md savaitraštyje:

Seansai:

https://www.apollokinas.lt/event/4695/beetlejuice_beetlejuice




Beetlejuice_5
Beetlejuice_6