Gaila, kad nebėra asmeninių dienoraščių, kaip seniau. Tiesiog noriu pasidalinti savo paskutiniu straipsniu, kurį skelbiau rekvizitai.vz.lt:
Tekstų rašytojų darbas 2025 metais iš esmės pasikeitė. Daugybė įmonių rašytojų paslaugų atsisakė be didelės širdies graužaties, nes viską gali pasidaryti patys beveik gerai. Tie, kurie vis dar naudojasi tekstų rašytojų paslaugomis, pradėjo kelti tam tikrus reikalavimus. Pavyzdžiui, kad tekstas būtų parašytas nenaudojant Dirbtinio Intelekto. Keistas požiūris. Paaiškinsime, kodėl…
Revoliucinis įrankis
ChatGPT apvertė pasaulį aukštyn kojomis. Tai įrankis, kuris leidžia kurti tekstus 10 kartų greičiau ir efektyviau. 10, bet ne 100 ar 1000. Prie teksto vis tiek turi dirbti žmogus, kuris ir nurodo ChatGPT ar Google Gemini, ką ir kaip reikia rašyti. Kad galėtum nurodyti, kaip turi būti parašytas tekstas, reikia pačiam labai gerai suprasti teksto struktūrą ir įvertinti, ar pasirinktas tonas ir žodynas atitinka keliamus reikalavimus. Tai revoliucinis įrankis, kuris keičia tekstų rašytojų darbą iš esmės.
Reikalavimai nenaudoti DI
Kai kurie klientai užsakydami tekstus sako: „mums reikalingas kokybiškas tekstas, bet negalima naudoti DI. Norime, kad tekstas būtų unikalus. Tiesa, mokėti daug negalime…“
Toks reikalavimas dabar skamba labai keistai. Tai tas pats, kas ūkininkui Maxima ar Rimi sakytų: „užaugink mums pigius ir kokybiškus kopūstus, kuriuos mes iš tavęs pirksime ir parduosime savo parduotuvėse, bet žemę ark arkliu ir plūgu, ravėk rankomis, nuimk rankomis. Jokiu būdu nenaudok traktoriaus su GPS funkcijomis!“ Skamba absurdiškai? O jei buhalterių paprašytų nenaudoti buhalterinės apskaitos programų debesyje, o visas ataskaitas VMI paruošti naudojant popierinius blankus ir apskaičiuoti viską kalkuliatoriumi, blogiausiu atveju Exceliu? Tikra nesąmonė. Nė vienas šiuolaikinis buhalteris to nedarytų, kai yra sukurtas ne vienas tikrai neblogas įrankis įmonės finansams valdyti.
Panaši situacija yra ir su tekstų rašytojais, kurių prašoma nenaudoti DI. Gal iš karto paprašyti jų straipsnį įmonės tinklaraščiui ar paslaugų aprašymą parašyti tiesiog ant popieriaus ranka, nusiųsti faksu, kad kolegos galėtų pažymėti savo pastabas raudonu rašikliu?
ChatGPT, Gemini, Claude AI yra nauji įrankiai, kurie naudojami tekstų rašymui. Kiek procentų teksto parašoma DI pagalba – jau kitas reikalas…
DI rašo kaip žmogus
Į visą šį rinkodaros pasaulio sukrėtimą reiktų žiūrėti iš kitos perspektyvos.
DI rašo, kaip tikras žmogus ir net geriau – reikia tik tinkamai duoti užduotį. DI nedaro daug žioplų gramatinių klaidų, tik stiliaus ir kartais skyrybos (dažnai naudoja ne lietuvišką, o anglišką skyrybą). DI iš karto tinkamai struktūrizuoja tekstą internetui – naudoja sąrašus (bullet-pointus), antraštes ir paantraštes. Tai daroma tam, kad bet kokio išsilavinimo skaitytojas tekstą suprastų, jam nepabostų skaityti ilgesnius tekstus. Iš gyvo tekstų rašytojo gali gauti tokius prastai parašytus tekstus, kad plaukai piestu atsistos visose vietose, ne tik ant galvos. DI daug ką gali pataisyti ir padaryti tinkamu naudoti iš karto, bet papildomų redagavimų. Ne vienas eksperimentas parodė, kad DI dabar rašo kaip žmogus.
Su tokiu požiūriu ir reiktų jam duoti užduotis. Jei įmonėje yra žmonės, išmanantys rinkodarai skirtus tekstus, viską galima pasidaryti pačiam. Bet jei nėra – tenka kreiptis į tekstų rašytoją, kuris turi patirtį ir žino, kaip rašomi tekstai skirtingoms rinkoms, pagal skirtingus reikalavimus. Bet tada naivu prašyti, kad jis viską rašytų nuo 0…
DI gali tai, ko negali paprastas tekstų rašytojas
Kartais Dirbtiniam Intelektui reiktų duoti parašyti tekstus tam, kad nereiktų perrašinėti viso internetinio puslapio. Situacija labai paprasta: puslapis yra, bet reikia tuo pačiu stiliumi ir tonu parašyti papildomą tekstą. Davus užduoti gyvam tekstų rašytojui, kyla iššūkis – kaip jis sugebės perimti jau naudojamą stilistiką ir parašyti tekstą, kuris neišsiskirtų iš bendro konteksto? Juk kiekvienas žmogus turi savo unikalų stilių. Čia didelė bėda. Tiesa, ChatGPT ji yra viena iš menkiausių. Pakanka duoti jau naudojamą tekstą, paprašyti išanalizuoti stilių ir toną ir tuo pačiu stiliumi parašyti naują paslaugos aprašymą. Su šia užduotimi jis susidoros puikiai. ChatGPT gali kopijuoti garsiausių rašytojų stilių ir juo rašyti visiškai nemokamai (beveik nemokamai, tiesą sakant, nes komercinė versija kainuoja 20 eurų per mėnesį). Tokiu būdu nauji tekstai įmonės puslapiui nė kiek nesiskiria nuo tų, kurie jau yra parašyti seniau, ir dešimtis kartų nudailinti kone kiekvieno komandos nario.
Maža to, galima sukurti savo stiliaus GPT, kuris būtų naudojamas visiems ateityje rašomiems tekstams, nesvarbu, kuris iš darbuotojų suformuluotų užduotį.
DI yra lyg dar vienas įmonės darbuotojas, kuris greitai mokosi. Daug greičiau, nei naujai į darbą priimtas rinkodaros vadybininkas, o tuo labiau nei laisvai samdomas tekstų rašytojas, kuriam jūsų užsakymas yra vienas -niolikos tą savaitę.
Pagrindinis iššūkis – duoti tinkamas komandas
Norint rašyti kokybiškai ir tinkamai reikia duoti ChatGPT teisingas komandas. Gal net kelias ir ne iš karto, kad būtų galima palyginti, kuris teksto variantas yra geresnis. Visada galima paprašyti visą tekstą perrašyti naudojant kitokius parametrus. A/B testavimas dabar yra labai paprastas ir atliekamas per kelias minutes, o ne laukiant kelias dienas, kol tekstų rašytojas pateiks kitą versiją, už kurią taip pat reikės sumokėti.
Norint tinkamai valdyti DI įrankius, būtina tuo domėtis ir mokytis. Taip atrandami tinkami įrankiai ir teisingos komandos, kurios efektyviai, greitai ir nebrangiai pateikia kokybiškus tekstus.
Ar tekstų rašytojai vis dar rašytojai?
Iš mūsų pusės kyla dar daugiau dilemų. Viena jų – ar vis dar galime vadintis tekstų kūrėjais ar tekstų rašytojais? Juk patys nerašome visko nuo pirmos raidės iki paskutinio taško… Matyt 2025 metais teks susidurti su naujomis profesijomis, pavyzdžiui, turinio inžinieriai, DI turinio generuotojai, DI turinio redaktoriai ir pan. Kol kas vieningo pavadinimo dar nėra, jį reikės sukurti. O verslui – prie jo tiesiog priprasti…
P.S. Šis straipsnis buvo parašytas be jokio DI įsikišimo. Jo parašymas užtruko 2 valandas. Ar DI būtų parašęs geriau per 2 minutes? Pigiau tai tikrai…