RT Alkocholizmas - liga, paveldėjimas, ar nuo gero gyvenimo

RT Alkocholizmas - liga, paveldėjimas, ar nuo gero gyvenimo

Draugo netektys paskatino mane dar kartą pagvildenti šią temą.
Žmogui liepos 25 diena būtų sukakę 33 metai. Deja, jis nesulaukė šios gražios vasaros dienos. Priežastis - kepenų ir širdies nepakankamumas,
nors prieš tai jokių negalavimo simptomų nejautė.
Negalėčiau teigti, kad jis buvo alkocholikas. Jis paprasčiausiai karts nuo karto užgerdavo savaitės laikotarpiui, kitaip sakant, uždėdavo dekadą.
Jo tėvai negeriantys žmonės ir kilę iš prieškario aukštomenės, jei kam įdomų, jų senelis K. Petrauskas. Todėl nera pagrindo teigti, kad tai paveldėjimas. Mano draugas šeimoje augo vienturtis. Tikrai nieko netrūko.
Ne gana to, prieš 4 metus jo tėvai išvyko gyventi į JAV ir galima sakyti jį pilnai išlaikydavo. Šiomis paskutinėmis eilutėmis norėjau pasakyti, kad gyveno tikrąją tą žodžio prasmę - geras gyvenimas.
Kaip bebūtų gaila, tačiau ši "dekada" jam buvo paskutinė.
Papasakojau šią istoriją išsamiau ne tam, kad diskutuotume apie jį, o tam, kad pabandytume atsakyti į klausimą, kaip galima išvengti tokio gyvenimo būdo ir jo pabaigos.

Alkoholizmui - tinka visi apibudinimai: galima sakyti,kad tai liga, paveldejimas, nuo gero ar blogo gyvenimo ir panasiai… Daugelis alkoholikus isivaizduojame- visiskai degradavusius asmenis- netekusius darbo, seimos, busto ir panasiai… Bet yra ir tokiu asmenu- kuriuos galetume priskirti - alkoholiku grupei: taip jie negeria istisai kiekviena diena, bet kai uzgeria negali sustot kokia savaite… ar daugiau… jie patys to nepripazista ir nesupranta,kas cia blogo- nesuvokia,kad pirmiausia kenkia sau paciam, paskui visiems aplinkiniams- ji mylintiems zmonems… Viena moteris man yra pasakius apie viena Vyras -jis tiesiog pritraukia “vampyrus” tik isejes is namu- prie jo jie prilimpa- o jis jiems neatsispiria ir prisigerai(kad ir be cento kiseneje)… tai sake yra jo karma nuo proseneliu laiku- ir jei jis pats nenores to atsikratyti, pats nesutiks, niekas nepagelbes… Manau taip ir yra …

Galima daug diskutuoti- bet nemanau,kad yra vienas atsakymas…

Alkoholizmas - tai lėtinė liga, kurią sukelia dažnas alkoholio vartojimas. Reiškiasi liguistu potraukiu alkoholiui. Sergant alkoholizmu gali atsirasti psichozė, o dėl alkoholio skilimo produktų poveikio - sutrikti kepenų funkcija. Pamažu gali vystytis alkoholinė degradacija.

Potraukis alkoholiui - tai liga su aiškiais kriterijais. Ji nustatoma, jei yra nors 3 iš šių požymių:

  • stiprus troškimas ar noras vartoti alkoholį,
  • sunku kontroliuoti alkoholio vartojimą (t.y., vartojimo pradžią, intensyvumą ir pabaigą),
  • nustojus vartoti alkoholį atsiranda fiziologinė abstinencijos būsena, arba alkoholis vartojamas norint išvengti abstinencijos požymių,
  • niekuo nesidomima, tėra tik vienas interesas - išgerti,
  • alkoholis vartojamas nepaisant akivaizdžiai žalingų padarinių.

Susirūpinti reikia, jei padidėja dirglumas, agresyvumas, atsiranda depresijos požymių. Ypač atidūs turi būti tie žmonės, kurių giminės sirgo alkoholizmu. Įrodyta, kad tokiems žmonėms tikimybė susirgti padidėja keletą kartų. Nustatyta, kad genetinių veiksnių vaidmuo didesnis nei šeimos ar aplinkos.
Biologiniams alkoholikų palikuonims rizika susirgti alkoholizmu 4 kartus didesnė, nesvarbu, kokioje šeimoje jie auga.

Pagal genetinį paveldimumą liga skiriama į du tipus:

I tipo - labiau susijusi su socialine aplinka; suserga vyresni nei 25 m. amžiaus asmenys, rečiau reiškiasi asocialus elgesys. Piktnaudžiaujama kitomis cheminėmis medžiagomis, nebūdinga agresija ir teisės pažeidimai.

II tipo - tarp giminių yra alkoholikų; suserga jaunesni nei 25 m. amžiaus asmenys, būdingas asocialus elgesys, agresyvumas, polinkis rizikuoti. Ligoniai ieško nuotykių, nevengia daryti žalos.

Piktnaudžiavimą alkoholiu gali sustabdyti diskomfortą keliančios fiziologinės reakcijos, būdingos ne tik atskiriems žmonėms, bet ir rasėms. Pavyzdžiui, "rytiečių raudonis" - daugumai kiniečių nuo alkoholio išberia odą, prasideda tachikardija, sumažėja kraujospūdis, o alkoholizmu kiniečiai serga pakankamai retai.

Lėtinis alkoholizmas turi tokias stadijas:

I. Psichinės priklausomybės, kuriai būdinga:

  • patologinis potraukis alkoholiui: jo reikia pakelti nuotaikai, jaustis užtikrintai ir laisvai, atsipalaiduoti, palengvinti bendravimą su kitais žmonėmis,
  • sumažėję interesai - visas dėmesys sutelktas į alkoholį,
  • padidėjusi tolerancija alkoholiui - norint apkvaisti reikia didesnės dozės nei anksčiau,
  • kontrolės praradimas - pradėjus gerti sunku sustoti,
  • vėmimo reflekso išnykimas,
  • blakantai, palimsestai - laikini sąmonės pritemimai su daliniu atminties praradimu.

II. Fizinės priklausomybės, kuriai būdinga:

  • alkoholio poreikis palaikyti pakitusią organizmo homeostazę,
  • kompulsinis ( nenugalimas ) potraukis - tolygus alkiui ar troškuliui,
  • abstinencijos arba pagirių sindromas - liguista būsena, praeinanti pavartojus alkoholio, pasireiškianti somatiniais, neurologiniais ir psichiniais sutrikimais.Būdinga astenija, dirglumas, nerimas, nemiga ar neramus miegas su košmarais, raumenų tremoras, drebulys, prakaitavimas, troškulys, apetito netekimas, galvos skausmas, širdies plakimas, nuotaikos pokyčiai,
  • pakitęs girtumas - padidėjusi euforija, dirglumas, nerimas, agresija, polinkis į konfliktus,
  • asmenybės pakitimai - paryškėja charakterio bruožai,
  • somatiniai sutrikimai - padidėja kepenys, jos pradeda skaudėti, vystosi alkoholinė kardiomiopatija ( padidėja širdis, atsiranda tachikardija, dusulys ),
  • seksualiniai sutrikimai - vyrams gali atsirasti impotencija, bet paprastai susilpnėja erekcija, pasitaiko priešlaikinė ejakuliacija,
  • neprisitaikymas prie socialinės aplinkos - priklauso nuo santykių su šeima ir aplinkiniais.

III. Alkoholinė degradacija, kuriai būdinga:

  • sumažėjusi tolerancija alkoholiui - apkvaistama nuo mažų dozių, geriami pigūs gėrimai,
  • pseudoabstinencija - tai būsena, kuriai būdingi tie patys požymiai kaip ir abstinencijos sindromui, bet pasitaiko remisijos metu po ilgo alkoholio nevartojimo.
  • asmenybės pakitimai, su būdingu susilpnėjusiu charakterio bruožų išreiškimu. Nyksta emocijos, atsiranda abejingumas artimiesiems, nepaisoma bendro elgesio taisyklių. Būdinga euforija su grubiu cinizmu, lėkštas jumoras. Dėl psichoorganinių pakitimų pablogėja atmintis, sutrinka dėmesys.
  • neprisitaikymas prie socialinės aplinkos - visiškai nedarbingi, išyra šeimos,
  • somatiniai pakitimai - vystosi kepenų cirozė,
  • alkoholinės polineuropatijos - būdingi skausmai, nemalonūs jutimai galūnėse ( tirpimai, mėšlungis ), sutrinka eisena, atrofuojasi raumenys.

Ligos eiga:

Vystosi lėtai - I st.- po 5-10 metų alkoholio vartojimo (atsižvelgiant į gėrimo intensyvumą ), o kartais ir po 1 metų. II st. - po 5-15 metų.

Gydymas

Svarbiausia pašalinti fizinę ir psichinę priklausomybę.
Psichinei priklausomybei pašalinti taikoma:

  • aversinė terapija - sukeliamas pasišlykštėjimas alkoholiu: pamačius, užuodus ar pavartojus alkoholio.
  • sensabilizuojamoji terapija - mažinamas fermento acetildehidrogenazės aktyvumas,
  • psichoterapija - padeda tiems, kurie nori pasveikti. Taikoma hipnozė, streso terapija, aiškinimas ar įtikinimas individualiai ar grupėmis,
  • palaikomoji terapija - norint išvengti atkryčio.

Fizinei priklausomybei šalinti taikoma:

AS tai esu girdejusi, kad yra paveldimas ne pats potraukis vartoti alkoholi, bet silpnavaliskumas tam atsispirti (ta prasme tai susije su zmogaus tam tikrais budo bruozais).
Zinau tik viena, kad labai norint galima atsikratyti bet kokios priklausomybes. Bet ne visi to nori…

Gi, tai mokslu ir praktika paremta tiesa. Tačiau, ką galima būtų pakeisti arba kitaip padėti žmogui, jei tarkim to žmogaus akiratis aplinkinių atžvilgiu apsiriboja juo vienu tik paragavus alkocholio. Paprasčiausiai tada jis save izoliuoja nuo aplinkinių ir jokie gydytojai, jokios terapijos negali ir aplamai joks mokslas negali jam padėti.

Aisku liudna, kai netenki artimo draugo… alkoholizmas aisku yra liga ir ja reikia gydyti, bet ji išsivysto iš blogo įpročio - nesaikingai vartoti alkoholį. Savo nepasitenkinimą, stresą, blogą nuotaiką visai nereikia ‘nuplauti’ dideliu alkoholio kiekiu, kas yra dar pakankamai placiai paplitę mūsuose. Reikia išmokt savo neigiama energija nukreipt kitais budais. O alkoholikais negimstama, jais tampama. Ir nuo ‘gero’ (turtingo) gyvenimo, ir nuo skurdo, ir del to kad gere tevai, seneliai, ir del to kad veikti nera ka… Manau kad zmogui visada yra suteikiama teise rinktis.

… jeigu pats zmogus nesupranta,kad jam reikia pagalbos ir nepriima jos is kitu asmenu… kaip tu jam padesi? as turejau savo gyvenime toki atveji- ir taip bandziau kalbeti ir kitaip- niekas nepadejo… nes pats zmogus to tiesiog nenorejo…

Mane kelių pažistamų polinkis pagerti paskatino parašyti net referatą apie alhogolizmo žalą jauniems žmonėms.
O stebint tuos jaunus žmones, susidariau išvadą, kad kiekvienas turi savo paskatų - vienas buvo iš alkoholikų šeimos - jam tiko stiprūs gėrimai, kitas sakyčiau pradėjo nuo puikybės prieš kitus draugelius.Vėliau prisidėjo kelios problemos, kurių nenorėjo pripažinti ir stresas.Vėliau pomėgį gėrimams pakeitė narkotinėmis medžiagomis.Periodais noras keisti kažką gyvenime sugrįždavo, bet kadangi bendrauja su panašiais įtariu, kad po kelių metų arba po vėlena, arba ką nors kitą nudobs dėl kvaišalų.Liudna.Nebuvo labai blogas žmogus.Bet…
Dar kitas sugeria nes ką veiksi-interesų mažai.
Bjauriausia kad kol patys nenorės niekas ir nepadės. se lia vi…

Zmogus pasirenka gyvenimo buda, kartais tas pasirinkimas ji prazudo. Mano aplinkoje daug zmoniu isejo del neteisingo pasirinkimo…Liūdnas

Na toks greitas kritimas sunkiai paaiškinamas - matyt kepenys ir taip nebuvo sveikos yra tam tikrų ligų. O pripratimas vystosi greičiau moterims nei vyrams ir sakoma greičiau pripranta kaip pradeda gerti s goria o ne tada kaip gera nuotaika. Be to gal jis ne tik gėrė. Negaliu kalbėti nepažindamas žmogaus - bet esu matęs geriančių žonių ir ilgiau kiek atsimenu tyrumpiausiai s išsivystymo laikotarpis lyg 8-10 metų bet tai tik seni prisiminimai.ŠypsenaŠypsena

Bet kas gi skatina gerti ,aš taip ir nesupratau.Liga atsiranda kaip pasekmė besaikio vartojimo,paveldimumu,atleiskit netikiu.Jau labiau įtikinama versija-nuo gero gyvenimo.O aplamai,tai žmogus pats žino,ko jam reik.Geria,vadinasi taip reik.

… na, o as visgi tikiu paveldimumu- jei ne is tevu-tai is seneliu ar net proseneliu- kazka pasiimam…Nekaltas bet kai tai nuvaro zmogu anapilin… tai tikrai man tokiu zmoniu gaila…

Labai liūdną istoriją papasakojai Nustebęs jei nebūtum parašęs gimimo datos, tai galėčiau įtart, kad tai apie mano dėdę Nekaltas na… jam gal kiek daugiau metų buvo, bet panašiai. Mirė taip staiga, kad aš nespėjau aplankyt jo ligoninėje Liūdnas irgi negerdavo ištisai, bet jau kai pradėdavo, tai savaitei…

[quote]Lauritta rašė:
AS tai esu girdejusi, kad yra paveldimas ne pats potraukis vartoti alkoholi, bet silpnavaliskumas tam atsispirti (ta prasme tai susije su zmogaus tam tikrais budo bruozais).
[/quote]

va aš manau, kad konkrečiu mano dėdės atveju taip ir buvo… ir nors nežinau, iš ko jis paveldėjo, bet kaip tik jis toks ir buvo - negalėdavo atsispirti Nustebęs jis buvo toks geras… jo draugai buvo stipresni…

Kaikas i alkocholizma iklimpsta is vargo , kancios kiti ish gero gyvemo
Jokiu genetiniu paveldimumu niekas moksliskai neirode
Taip tai liga, kuria savo noru susergama

Gal paveldimumas ir turi did. itakos alkoholizmo progresavimui, bet jaigu tas zmogus yra stipri asmenybe, jis tikrai gales to isvengti. PVZ. mano tetis turejo gera bet megstanti uzgerti teva. Taip pat turejo broli, kuris irgi mire budamas 33 metu nuo kepenu cirozes. Kodel vienas is sunu prasigere, o mano tevas isvis beviaik negeria? Todel kad mate kuom tai gali baigtis.Labas

Viena, isgerti su saiku ir esant progai. Kita, gerti kasdien, be jokios progos, tik todel, kad isgerti, nes nera valios atsispirti ir sustoti.
Baisu…

Rasytojas Jurgis Kuncinas, jam buvo 56 metai, taip pat mire netiketai. Pasikartosiu, tai lemia gyvenimo budas.
Ginger Gėlė, daug svarstoma, ar menininkai sukurtu tai, ka jie sukuria, jei gyventu tvarkingai ir viska darytu su saiku. Apskritai, matyt, yra zmoniu, kurie gyvena gaivalingai, nesvarstydami pasekmiu. Deja. Nežinau

Jei kas turi bėdų su priešlaikine ejakuliacija, kaip straipsnio autoprius rašo. Tai siūlau apsilankyti Priešlaikinė Ejakuliacija, Vaistai | Kontroliuok sėklos išsiveržimą