„Madam Clicqout“

Logiška, jog pažiūrėjęs šį biografinio žanro filmą, paviršutiniškai panaršiau po googlą. Klausiau, kiek kainuotų įsigyti vynotekoje ar kitur platinamą MOET šampaną, kurį puikiausiai žinome, kai laistosi nugalėtojų „podiumai“ auto moto dviračių sportuose. Sužinojau, kad „MOET IMPERIAL galima ragauti už 45-47 Eur, o „VEUVE CLICQOUT PONSARDIN ROSE BRUT“ – 55-60 Eur. Kainų skirtumas automatiškai gal nesako, kuris vertingesnis, bet aiškiai nurodo, jog jie nėra tie gazuoti vynai, kurių taures keliame švenčių progomis.

Tokio spontaniško pasidomėjimo priežastis, kad filmas skirtas Barbe-Nicole Ponsardin Clicquot. Ši jauna Napoleono laikais Šampanės provincijoje našle likusi dama stojo į kovą su konkurentu Claude Moët, siekiančio nupirkti iš moters vynuogynų plantacijas ir perimti jos šeimos verslą. Tiesa, konkurentai, nepasiekę rezultato, dingsta iš ekrano ilgam. Siužetas koncentruojasi į madam išgyvenimus.

Filmas nuo pirmų minučių signalizuoja, jog realios asmenybės biografija bus rodoma naudojant galingą sentimentalumo dozę. Rodomos našlės pastangos tęsti vyndarystės verslą be paliovos keičiamos į prisiminimų sferą, kur romantizuojami jos jausmai vyrui. Šio mirties aplinkybės nebus aiškiai nusakomos, tik parodoma, kad jaunas vyras kentėjo nuo įniršio ir depresijos apraiškų.

Pradžioje atrodo, jog sentimentalumas visai netrukdys, atskleidžiant didmoterišką madam Kliko pasiaukojimą išsaugant vyro svajones apie šampano sėkmę. Tačiau filme tiek daug tų atsiminimų intarpų besipinančių su realiu laiku, jog nuo filmo pusiaujo ima įgrįsti. Ir galvoji, kad derėjo kur kas išsamiau parodyti vynuogynų priežiūros motyvus, šampano gamybos ciklus, betarpišką realizavimą. Dabar niuansai nerodomi, o pasitenkinama tik postringavimais, kaip reiktų persodinti krūmus, kaip nesisekė parduoti pirmą partiją ir pan. Netgi legentinis šampano butelio atidarymo, kai nukertama kardu kaklelis neparodytas. O toji legenda atsirado, kai našlė Qlicqout pasamdė Napoleono karius saugoti jos vynuogynus. Šio našlės išlikimo aspekto filmo kūrėjai visai atsisakė.

Simpatiškos aktorė Haley Bennett vaidyba taip pat orientuota į melodramizmą. Nuolat susirūpinusi, įsitempusi – gi negali žmogus kasdienybėje išvengti plačiausios šypsenos ar atsiribojimo nuo susikaupimo.

Nežiūrint pamąstymų, kas galėjo būti geriau, vien sužinoti aplinkybes kaip madam CLICQUOT tapo ir pirmoji verslininkė Prancūzijoje (Napoleono laikais verslu užsiiminėti moterims buvo draudžiama), ir išrado rožinį šampaną, ir sugebėjo gaminti jį be priemaišų, ir išsaugojo savo verslą, pamatyti verta.

Seansai:

https://www.apollokinas.lt/event/4793/madam_clicquot