kaip nušlifuoti?


kaip nušlifuoti?

Gal kas nors bandė pasigaminti akmeninį kirvelį? Pradinė forma ir skylė ne problema. tačiau kaip padaryti, kad jis būtų dailus?

Akmens amžiuje tokius kirvelius nešiojosi visi vyrai ir moterys. Su jais nesiskirdavo niekada, nei medžiodami, nei plėšikaudami. Dabar jie – kolekcionierių labai vertinami. Gal pažįstate tokius ir matėte tokias kolekcijas?

As turiu toki viena. Irgi su tokia skyle, tik jis neapslifuotas, matyt is dar senesniu laiku. Radau kaime, dirvoje.

akmens amžiaus kirvukai buvo iš titnago-juos lengviau šlifuoti

tundros, pypl. Titnago šlifuoti nereikia nei nėra kuo vengiant šiuolaikinių technologijų. šitas nuotraukoje man kažkaip į akmeninį nepanašus, gal nesimato fotkėje. Taigi, titnaginis nuskyla skaldanti ir toks ir turi būti. Dėl skylutės tai labai abejoju, ar akmens amžiuje gebėjo protėviai skylutę titnage išurbint. Daugiau pietiniuose regionuose kitokie akmenys, ten skyles gal ir padarydavo, reikia istorikų žodžio svaraus.

Titnagas toks kietas, kad tik šiuolaikiškomis technologijomis jame galime būtų išgręžti sklylutę. Titnaginiai įrankiai buvo tik skaldomi kitu titnago gabalu. Kirvukai su skyle buvo gaminami iš gabro, norito, diabazo, bazalto, porfyrito, silicito. Labai retai – iš smiltainio, skalūno, granito.

Kodėl akmeninio kirvuko fotografija sukėlė įtarimą? Paprasčiausiai padėjau ant virtuvinės spintelės stalviršio. Visiško atsitiktinumo dėka raštas sutapo…

na taip, stalviršis panašaus rašto, bet ne tame įtarimų pagrindas. Kirvuko akmens struktūros nesimato, paviršius ne šlapias. Spalva ir tekstūra tip top kaip betoninės akmens imitacijos. Jei tai ir akmuo kažkoks, tai Lietuvai visiškai nebūdingas

Tikrų tikriausias lietuviškas akmuo, rastas laukuose! Tačiau jis nenušlifuotas, tik apipjaustytas su pjaustykle. Pavyzdyje kirvukas absoliučiai sausas.

Per tris savaites sprendimą radau. Skylei išgręžti sugaištu 5-6 minutes, tačiau pusė ruošinių skyla, tenka išmesti. Paskui kirvuką kelias valandas šlifuoju paprasčiausiu dalgio galąstuvu, kuris ūkinių prekių parduotuvėje kainuoja kelis litus. Visi smulkiagrūdžiai akmenys apdirbami palyginti lengvai. Tačiau juos apibūdinti, kuris tinka, o kuris ne, nelengva. Tenka pasikliauti nuojauta ir asmenine patirtimi.

Gręžiu akmenius kirvelius kone kasdies, dabar jau visai padoriai gaunasi. Būtų įdomu pasidalinti patirtimi su bendraminčiais.