Dainų dainelės bei kiti vaikų išnaudojimo būdai

nu ir skaitot jūs žmonės, kaip su šikna… Kad ant manęs ?Princesė užsirūstino, tai nieko čia tragiško nematau, bet, kad neskaitot, kas parašyta, tai jau ir aš pradėsiu niršt. Tai ar aš sakau, kad "Dainų dainelės" nereikia? Ar aš sakau, kad ji "bloga"? Ar aš sakau, kad vaikai kaip puodai turi sėdėt ir nieko neveikt? Ir ar aš sakau, kad nepasitaiko išmintingų mokytojų ir visokių kitokių lavintojų? Ir pagaliau ar aš sakau, kad dainų dainelių laureatai bei dalyviai patys nenori dalyvaut? Bliamba, užknisat jūs chebra mane irgi kartais.

Tipo, man viskas patiko, buvo gerai, nors tik dabar iš tikro suprantu, kad tuometinė prievarta man išėjo į naudą, tai todėl tie, kieno patirtis skirtinga, yra prietrankos… Nereikia matuot visko savo marazmatišku supratimu. Palikim vietos ir kitokiems, nei mes. Tvarkoj, ?Princese, kad tau taip su tom dainelėm pasisekė ir kad visa ta patirtis tau išėjo į naudą. Tvarkoj. Bet kodėl mano patirtis ir samprotavimai tau atrodo durni? Ar tai dabar į šią temą neva turėtų rašyt tik tie, kas šiek tiek kitaip žiūri į "Dainų daineles"? Ne. Gali rašyt visi, kaip ir į bet kurią kitą temą. Aš juk nepykstu, kad tu galvoji kitaip ir turi kitokią patirtį… Bet, kad neskaitai, kas parašyta, tai pykstu. Ir kas čia per lieva maniera kalbėtis…

Jau ramiau norėjau pridurt, kad labai galimas daiktas, jog anas minėtas fantastiškas muzikos mokytojas, kuris kasmet ištreniruodavo net kelis laureatus, gal neturėjo sąlygų ir supratimo pastebėt net keliasdešimt tokių, kurie niekada gyvenime netaps jokiais laureatais, bet nori dainuot.Va apie ką aš šneku. Viskas buvo ir daugumoje atvejų dar tebėra nukreipta į talentų, profų ugdymą, paliekant nuošaly šiaip "normalių" vaikų kur kas plačiau suprantamą estetinį lavinimą, kuris (kaip jau ir japonai, ir kaimo bobutės, ir pagaliau kiekvienas nedurnas gali nesunkiai suprast) yra didžiulės vertės dalykas. Nereikia čia nei tyrimų, nei teorijų, kad suprastum, jog ar verslininkas, ar mokslininkas žmogus kada nors pataps, kuo jautresnis ir kūrybiškesnis jis/ji bus, tuo daugiau galimybių pastebės, tuo įdomiau jam bus gyvent, sugebės galvoti labiau nestandartiškai, kūrybiškai.

Kita dalykas, kad vaiko verst prievarta ką nors daryt tikrai nėra geriausias būdas - lyg būtų tik vienintelė alternatyva: pats (aišku) nieko nenori, tai reikia jį priverst, nes mes visi geriau už jį žinom, ko jis nori ir kas jam bus naudingiau. Aišku, kad su vaikais visuomet iškyla labai sudėtingas santykis - galios santykis. Suaugęs visuomet turi galios vaiką priverst. Mokytojas visuomet ras būdų, kaip priverst, nes už jo nugaros stovi visas suaugusiųjų pasaulis ir visa sistema. Suaugusiojo (mokytojo) santykis su mokiniu visuomet ir neišvengiamai yra nelygiavertis. Net jei mokytojas yra "fantastiškas", net jei jis yra "draugas". Čia ne žmonių, asmenybių, o pozicijų, vaidmenų reikalas. Geras mokytojas (ar tėvas, mama etc.) turėtų sugebėt balansuot ant šios nelygsvaros, sugebėt taip mokyti, kad vaikas mokytųsi, taip siūlyti, kad vaikas užsinorėtų pats, taip atsargiai už jį rinktis, kad vis dėlto ir pats vaikas rinktųsi. Prievarta, deja, niekada nieko gero neišmokė. Tiek, kiek išmokome, perėję sovietines prievarta pagrįstas mokyklas, išmokome savo pačių + "gerųjų" mokytojų dėka (kurie vis dėlto nekeičia bendros sistemos). Mokytis galima (ir reikia) linksmai, įdomiai, be prievartos, nesvarbu - lietuvių gramatikos ar grojimo kankliais…

Pakabindamas šią temą ašnorėjau atkreipt visų mūsų dėmesį į tai, ko net ir nenorime pastebėt, nes mums tai nėra patogu. Mums nėra labai patogu pastebėt, kad vaikai - žmonės. Ir mums nėra labai patogu pastebėt, kad daug dalykų, kuriuos mes darom nuoširdžai jų labui, mes darom ne mažiau ir savo labui, vadovaudamiesi savo (ne visuomet teisinga) patirtim ir supratimu. Ir mums nėra patogu pastebėt, kad vaikai neprivalo ir neturi būt panašūs į mus, kad jie turės ir jau turi savo gyvenimus, savo įdomumus, savo tikslus, kurie(nors mums dažnai nesuprantami) nėra nė kiek mažiau svarbūs. Ir pagaliau mums nėra patogu pastebėt, kad kai vaikai naudojami kaip priemonė suaugusiųjų tikslui pasiekti, vaikai nėra laikomi žmonėmis, bent jau ne visai, ne iki galo.

pardon, dzieduli, kai noriu knyga paskaityti, skaitau knyga, o kai noriu viena kita mintele ar jausmu pasidalyti, ilendu i banga.
galbut tau idomu, bet turbut ir nelabai - kai pamatau, kiek prirasei, skaitau tik pirma sakini…
is indenu gal kokiu pasimokyk ar ka?..
Pasakiau - hau.

O man prie sirdies nestandartiniai dedes Gedo pamastymai - inese jis i Seima nauju veju Šypsena Taip ir toliau Gerai

mano patirtis susijusi su dainu dainele tokia…
kadangi as esu kilusi is mazo miestuko, mums, vaikams dar, buvo aiskiai pasakyta, kad tipo is apskrities bus atrinktas tam tikras skaicius dainoreliu, is musu rajono jei koki paims del kvapo, kad atseit parodyt va - is visur dalyvauja, bus labai pasiseke. O mokytoja turejom tai pat fantastiska, kuris, ir dainu dainelei ruosdavo ir butent tiem vadinamiem ‘normaliem’ vaikuciam, norintiem dainuot, organizuodavo chorus, burelius, kurie dainuodavo vietinese sventese. Va taip.

Gėlės nusipelnai, ievalota, savo titulo, ultra tu geriete, aukso Širdis, ale as tai neturiu kantrybes… Liūdna

Tikrai dėdule - rašyk trumpiau, nes kol perskaitai tavo traktatus iki galo, pamiršti, kas buvo parašyta pirmam sakinyje Cha cha
Ir apskritai taupyk mūsų laiką, nes mes darbe turime ir dirbti, ne tik Bangoj sėdėti Cha cha

Tokie bičai ir tox stilius man visumet kėlė tiesiog pamaldų susižavėjimą… Svarbu ne tai, kad viena ar kita žinutė pasirodė nuobodi, ne tai, kad viena ar kita nuomonė pasirodė nepriimtina, svarbu - viešai pareikšti, kad man, matote, tai neįdomu. Tu ir neskaityk, vėjau, neskaityk, jei tau neįdomu, bet ar tu galvoji, kad esi tox svarbus, kad tavo nuomonę apie tai, kas tau neįdomu ar įdomu, visi tik ir trokšta išgirsti? Aš, savo ruožtu, tikrai nemanau, kad visiems mano galvojimas patinka ar yra įdomus. Bet iki šiol vis dar kažkaip vyliausi, kad čia gali surast vietą visokios nuomonės… Matyt klydau, atsiprašau.

ievalota Gerai man, beje, taip pat visai idomu Liežuvis

Dede Gedai, as tai labai gera ir viska perskaiciau Cha cha, kaip ir visada, beje… Šypsena

Citatele sia isskyriau, nes skamba ta tavo mintis labai graziai, nu bet turbut nerealu Aš nekaltas. Praejau ir as tuos dainu daineles etapus, tikrai nieko nebuciau pasiekusi be siokio tokio spaudimo. Nebuciau pamaciusi daugiau zmoniu tos scenos uzkulisiuose, nebuciau pasimokiusi bendrauti, zodziu, nebuciau pletusi akiracio - tasyk tokiu budu.

O tai, kad kazka pasiekiau, triskart pabuvojau tos daineles laureate - tai nera esminis dalykas. Buvo smagu, saldainiu dave, bet kur kas didesnis smagumas buvo jaudulys, vaikiskas adrenalinas, kurio uz jokius pinigus nenusipirksi ir jau nebzinau, ar kadu patirsiu. Nebent treciakart istekeciau Cha cha Cha cha

Vaikas gali kalnus nuversti ir tuo didziuotis, nes tie kalnai - mazesni. Dabar galiu kad ir pro rakto skylute islisti, vis tiek niekas neatkreips demesio. O tada atrode - oho, ka as galiu!!! Nu ir gerai, kad reikejo padirbeti ir pasiraukyti, manau, tai tik suteike man sioki toki disciplinos ir tvirtumo jausma, kuris ir dabar labai padeda.

Oj, jau ir as isibegejau… Aš nekaltas

Supratau, ru 0915, bet kodėl pastangos, užsispyrimas, kryptinga veikla, rimtas darbas mūsų sąmonėj siejasi tik su prievarta. Nebūtinai. Tai esu daug kartų patyręs (nors nenorėčiau argumentuoti savo patirtim): vaikams gali būti įdomu, gera ir stengtis, ir rimtai dirbti. Įtariu, kad ir tau taip buvo, ir ?Princesei, nes kitaip vargu ar būtumėt jautusios tokį pasitenkinimą ir - nekriepiant dėmesio į kasdienį kartais užknisantį darbą - norėjusios dalyvaut. Aš kaip tik apie tai ir kalbu.

Va dabar, kai esu suaugusi, tai pastangos ir uzsispyrimas man tikrai nesisieja su prievarta. O tada tos, kaip tu vadini, prievartos siek tiek reikejo, nors as taip ziauriai nevadinciau. Na, tarkime, uzsioziuoju ir sakau - neisiu i repeticija! Nebenoriu! Nebegaliu! Sergu! Tevams gal sirdys plyso, bet grudo i ta muzikos mokykla, nors tu ka. O pasitenkinimas buvo jau tada, kai kazka visais tais savo ir kiti veiksmais pasiekiau.

Jo, sutinku dar kartą. Man atrodo, maždaug tą patį turim galvoj, tik šiek tiek skirtingai žodžius vartojam. Bet aš labiau kalbėjau ne tiek apie šią "mažąją" prievartą, bet apie prievartos, perlaužimo, su-formavimo, standartų, objektyvių pasiekimų, rezultatų schemomis pagrįstą ugdymo sampratą. O dar labiau, apie vaikų įtraukimą į suaugusiųjų žaidimus. Kartoju, tai, kad vienam kitam iš mūsų pasisekė be traumų išlysti iš panašių ugdymo įstaigų, nereiškia, kad tos pačios įstaigos - ar veikiau visa sistema - negali būti kritikuojama, tobulinama. Iš dalies tai ir vyksta. Bet muzikinio, estetinio lavinimo srityse, mano galva, pernelyg lėtai ir nežymiai. O mano pasakoti visokie šou su vaikais jau yra "privati valda", verslas, gyvenantis pagal rinkos dėsnius. "Dainų dainelė", kad ir kokių malonių prisiminimų mums keltų, kažkuria savo dalimi lieka suaugusiųjų - muzikinio lavinimo strategų, mokytojų, tv prodiuserių etc. - žaidimas.

mandagus tamisteles pyktis, mandagus… ir akeles protingas aptemde… regis, niekur nesakiau kad man neidomu?.. skundziausi tik, kad zodziu daug labai… Kad mintys tavo buna daznai idomios - tai taip, bet daznai nesiimu studijuoti, nes neturiu ar laiko ar kantrybes - darbe gi esu…
ale jau ir piktas - gal is tiesu nebeskaitysiu tamisteles…

Zinote ka pasakysiu,man pradeda patikti vakarinio dedes gedo mintys,
aisku ne viskuo sutinku,kartais ir ne su viena jo mintimi,
Bet jo minciu destymas PUIKUS ryskiai baiges demagogijos meno mokykla.
Ox kad man sitaip ismokti reiksti savo mintis,svajojau nuo mazumes ,bet dievas nedave tokio talento.Saunuolis VAKARIS DEDE GEDAi idomu tas mintis tu iskart rasai ar pasiruosi diena?

Mums su Princese lieka tik toliau uztraukti Dainu daineles daina apie supynes

spalvuotosios supynes…lia lia lia liaCha cha

Nors ir labai neturiu laiko, bet šią diskusiją permečiau akimis- man ta tema gana aktuali, nes dukra lankė šeštadieninę mokyklėlę, ten be kitų pamokėlių buvo ir dainavimo mokymasis.Aš šiaip labai nudžiugau ir didžiavausi, kai muzokos mokytoja( beje pati dainininkė profesionalė) pasiūlė kitais metais ruošti Dainų dainelei mano klecką.Didžiavausi gal todėl , kad svajojau kad dukra mokėtų dainuoti( čia tradicinė neišsiplidžiusių tėvų svajonių įgyvendinimo situacija), juolab kad ir manoji tiesiog dievina dainuojančius vaikus ir sveikinimų koncertus .O pati kad dainuos tai net tirpsta nuo tos mintiies.
Ir dar - teko stebėti vieno vaikų pop kolektyvo repeticiją-man pasiridė kad vadovė labai griežta ir kankina vaikus, bet kai pašnekėjau su viena mažąja daininke - paklausiau kas gi ją verčia eiti ir klausytis vadovės rėkimo.O ta sako - mūsų vadovė labai gera ir jai labai patinka dainuoti būtent šiame kolektyve.
Kartais suaugėlio akimis tikrai būna sunku suprasti vaiką.

Oi, dėde Gedai, jau kas kas, bet “Dainų dainelė” tikrai ne “privati valda”, verslas ir t.t. Tai ko gero vienintelis renginys, kuriame nėra finansiškai suinteresuotų asmenų. Šiame konkurse, kitaip nei kituose vaikų šou renginiuose, išskirtinai dalyvauja talentai, o ne kiekvienas norintis ir turintis gerus vadybininkus Mirkt
Na, o kad mokytojai gauna priedus ar premijas už savo darbo rezultatus, tai man negaila, nes tikrai tai yra simbolinės sumos Mirkt

Dėl kitų šou renginių sutinku, kad tai, kaip tu minėjai yra sunteresuotų asmenų žaidimas. Tiesą pasakius, dabartiniai šou renginiai tai gera vadyba ir darbas su technika. Nes paklausius taip vadinamų žvaigždžių dainavimo “gyvai”, akivaizdu, kad daugeliui užlipo meška ant ausies Cha cha

butent sitam tavo sakiniui galiu papriestarauti 100%. Jau rasiau anksciau, kad patekti kazkam is musu rajono ten budavo praktiskai be sansu, ir ne todel kad nebuvo ar nera talentu, o todel kad vietu skaicius buvo r i b o t a s, ir i jas kazhkodel patekdavo didesniu miestu vaikuciai. Tiesiog mums pasakydavo is ten paims tiek, is ten tiek, o mums ir neliks Nustebęs

Na, iš dalies sutinku, kad tas dalyvių skaičiaus nustatymas turbūt ir yra didžiausias “Dainų dainelės” minusas Liūdna
Labai gaila, kad tavo tokia patirtis Liūdna

Deja, suinteresuotų asmenų yra visur ir visada. Dainų dainelėse esama tiek visokiausių interesų, kiek ir įsivaizduoti sunku: pradedant televizijomis ir baigiant Lietuvos muzikinio švietimo politikais. Ribojamas dalyvių skaičius yra menkniekis palyginus su problema, kurią svarstom. Aš juk ne apie "Dainų dainelę". Ji - tik pavyzdys. Aš juk apie tai, kad begale progų "naudojame" vaikus, kaip priemones saviems tikslams. Ir labiausiai tais momentais, kai darome tai "iš visos širdies", "iš meilės". kove, mačiau ne 1, o 10, 50, 100 "mažųjų dainininkių" ar ne-dainininkių mergaičių ir berniukų, kurie su ašaromis akyse mylėjo savo mokytojas, kurios taip nuoširdžiai, su tokia meile jais manipuliavo, kad ir joms trykšdavo ašaros iš meilės vaikučiams. Vaikų iš naudojimas nėra "blogiečių" darbas. Ir ne prieš vaikų valią.

Beje, tik dabar prisiminiau, kad šeštadienį, gurkšnodamas balintą kavutę, visiškai netyčia perskaičiau kaip tik su tema susijusį Rolando Rastausko straipsnelį "Lietryty". Tik keli sakinukai: "…tėvų įstumti į atlikėjų dresūros mokyklas, kurių "regula" vaikystę neišvengiamai apkarpo, susiaurina, atvirai šnekant - kastruoja. Na kokia gi ten gali būti smuikininkų ar balerinų vaikystė - prirakinta prie instrumento ar lazdos! Talentas yra tėvų investicija, ir jis turi atsipirkti.".