Q. Hendleriai (ir kiti padejejai)

Jus ir vel neteisus… Displazija neturi dazhniausiai KLINIKINIU POZHYMIU!
bet traumu tikimybe padideja 80%, kai shuo serga shia liga… Kodel pas mus tas tyrimas anksciau nebuvo atliekamas? Todel kad niekam nebuvo svarbu… Padumajesh, ishniro sanarys…uzhmigdzhiau ir viskas…Nsipirkau nauja shuni…Nieks neieshkojo atsakymu i klausimus…kodel taip atsitiko, ar galima to ishvengti…ir t.t.
Vat jums mano asmeninis pavyzdys… Airiu seteriai ieina i penketuka veisliu labiausiai linkusiu i hipdisplazija… Lietuvoje iki shiol to tyrimo nereikalauja. Zhmones, kai ateina pirkt shuniuku, ishpucia akis ir sako, mums nesvarbu jokie tyrimai, svarbiausia, kad butu pigiau!
taciau, uzhsienyje, be to tyrimo,i tave net nezhiures…Negalesi, nuvezhti kales pas gera patina, negalesi pasiulyt shuniuku ir t.t. Taigi noras lygiuotis i uzhsienio veisejus ir isheiti i tarptautines rinkas priverte pasitemti, ir atlikti visus reikalingus tyrimus…Ir tai vienintele priezhastis, del ko lietuviai jau atlieka tuos tyrimus savo shunims.

Aishku rizikuoji, net labiau… Bet rizikuoja pagal savo supratima ir galimybes…Mirkt

Tai ash ta nosi irgi kaip pavyzdi pateikiau… O Tu patvirtinai mano minti, kad kiekvienas renkasi pagal savo kriterijus suvokima ir galimybes… Jeigu Tu shuniukus pardavinesi Lietuvoj ir pigiai… tai aishku psichika, sveikata yra vieninteliai teisingi kriterijai renkantis reproduktoriu…Bet jeigu puse Tavo vados noretu nupirkt suomiai, vokieciai, lenkai…Uzh normalia kaina, parodoms, veisimui ir t.t. Ar rinktumeis patina kuris perduoda tarkim spalvini broka…( jeigu pigmentacija pudeliams nera l.didele beda…)?? Taigi yra daug niuansu diktuojanciu Tavo pasirinkima…

Na aš turėjau omenyje sakydamas man nereikėjo tų tyrimų tam, kad visi šunys buvo sveiki. O jei dėl displazijos išnyra sąnarys, ar atsiranda kitos traumos, TAI jau kažką reiškia ir tuomet jau pradedama ieškoti priežasčių dėl ko išniro, dėl ko lūžo, kaip minėjau jokių sveikatos sutrikimų mano šunys neturėjo. Nemanau, kad būdavo visvien - užmigdai ir perki naują šunį, vistiek būtų ieškoma priežasčių.
O jei displazia kaip čia rašėt nematoma klinikiniais požymiais tai čia jau diskusija turėtų būti nauja ar tuomet viskas OK šunelis, atrodo sveikas, sveikata nesiskundžia tai ko dar reikia? Jei jam nellūžta kojos, nėra traumų, jis net nešlubuoja. Veiskit ir parduokit. Ar antra pusė būtų tokia, kad tai paveldima ir reikia nedaleisti tam plisti. Čia jau ir etika prisideda ir kiti niuansai. Patys rašote, kad vienam displazija ir nieko, kitam nėra displazijos ir tas šlubuoja. Tai kurį šunį jūs pasirinktumėte auginti?

Dar rašėt, kad traumų tikimybė padidėja 80 proc. sergant displazija. Nuo ko tas 80 proc. Ar nuo to kiek paprastai sveikas šuo gauna traumų ar tai absoliutus skaičius reikškiantis, kad per gyvenimą 80 proc. šunų gaus traumą jei sirgs displazija. Tai labai svarbus skaičius. Jei pavyzdžiui mano šuniui sergančiam displazija padidėja rizika gauti traumą dvgubai, t.y. 100 proc., tai jis greičiausiai jos negaus ir manęs ta displazija visai negasdina (pavyzdys laikiau 10 šunų iš jų nei vienas neturėjo kojų traumų ,tai padidinus riziką 80 proc. tikimybė, kad tų traumų nebus, yra pakankamai didelė. O jei 100 proc ir išsipildys ta rizika, vadinasi šuo gaus 1 traumą per gyvenimą.
kaip jūs suprantate tą 80 proc?

Neshlubuojanti ir be displazijosMirkt Jokauju, aishkuMirkt Bet to shlubavimo… Jeigu shuo shlubuoja, yra kokia nors kita priezhastis, reikia daryti tyrimus ir aishkinti kodel??? Tik vat problema, musu shali to niekas nepadarysNe

Bandykit pasiaiškinti kodėl nepadarys. Nors ką čia aiškintis niuansų nemažai čia yra.

Tai kad nei ta, nei ta. Velnias zhino, del kokios priezhasties ta antra shluboja Nekaltas Gal po 10 metu dar apie koki nors "displazija" suzhinosim Nekaltas

Ot čia taikliai pasakyta. Aš tą ir turiu galvoje, kad mes nežinom galutinės (gal tiksliau pirminės) priežasties dėl ko šlubuoja šuo neturintis displazijos. Gal tai blogiau nei dsplazija. Juk daug genetinių ligų mes nežinom. Bet čia daugiau teorinai apmąstymai. Reikia žiūrėti aišku ką mes dabar turim, ką jau žinom ir spręsti šiandienines problemas.

O ka chia aishkinti??? Musu veterinai ausu uzhdegima nustatyt negali, o chiaApakęsApakęsApakęs

Na kiek ash suprantu del displazijos tai tai kaip varzhtas ir verzhle. Jei jie puikiai tinka vienas kitam(A ir B displazija) tai nieko jau nepasikeis.O jei nelabai, tai kuo toliau to blogiau bus.( C,D,E displazija.) Ir aishku , kad shuo su laiku greichiausiai ir shlubuos ir per kliuti negales pershokti ir ish ryto jam sunkiau bus atsikelt…
Bet tik norejau pasakyti, kad pagal shlubavima ir t.t. displazijos nenustatysi.( nevisada shlubavimas yra dosplazijos pozhymis ir atvirschiai) Shuo gali predet shlubuoti 5-7 metu, bet tiek palikoniu speti palikti Apakęs

Tai irodyta tyrimais! Bet tiriami buvo darbiniai shunys t.y. dirbantys - tarnybiniai ir medzhiokliniai, o ne tie kurie guli visa gyvenima ant sofos… Nes butent darbiniams shunims tai yra l. aktualu - ju apmokymui paruoshimui ir ishlaikymui ishleidzhiami didzhiuliai pinigai! Ishnirus klubo sanariui operacija per daug brangi ir sudetinga, reabilitacija per ilgai uzhtrunka, todel shunys buvo paprasciausiai uzhmigdomi. Todel buvo ivesti griezhti veisimo reikalavimai, numatantys shios ligos prevencija.
O tyrimai parode, kad 8 ish 10-ies suaugusiu, DIRBANCIU displastishku individu patiria klubo sanario ishnirima!
Taip, kauip tipishkas Lietuvos vartotojas jus galit pasakyt - man tai nesvarbu ta displazija, jeigu visa gyvenima mano shuo neshlubuos, nebus traumu ir t.t.
Bet visi shunys privalo but sveiki ne tik ishorishkai… O jeigu jis tures palikuoniu? Ar nebusit uzh juos atsakingi? Gerai, imkim tiesiog pavyzdi - vokieciu aviganis… Shuo, kuriam keliami didzhiuliai reikalavimai…bendras paklusnumo kursas, nusikaltelio sulaikymas, sekimas pedsakais ir t.t. Displazijos tyrimas irgi privalomas! Ar daug savininku naudoja kasdienybeje tuos shunis nusikalteliu sulaikymui ir pedsekystei?? Aishku kad praktishkai ne vienas… Ir daugelis pasakytu - kam visa tai? kodel turiu gaishti laika ir moketi pinigus?
Bet vokieciu aviganis BUTENT TAM ishveistas, tai yra veisles esme! Be darbiniu savybiu, jis - dvarniashka, gulinti ant sofos! Todel tuo rupintis ir tai suvokti turi ne tik veisejai, bet ir busimi savininkai… Ishvaizda, darbines savybes ir sveikata - tai visuma, kurios turi buti paisoma!

Ot, ir reikia aiškintis kodėl negali. Norint viskas galima. Na pabandykim pasiaiškinti. Daleiskim aš esu veterinaras. Turiu klinikėlę. Atėjo pacientas su ausų problema. Pamatuoju temperatūrą - turi nedaug. Kvapas iš ausies - nelabai malonus. Kišu po mikroskopu tepinėlį - erkių nerandu, randu nemažai bakterijų. Įtariu bakterinį uždegimą. Va čia jau ir prasideda. Įtarimas dar ne viskas reikia patvirtinimo. Tam 2 keliai - pačiam daryt tyrimus (pasakysiu ad gal koks vienas du Lietuvoje ir padarys, tam reikia ne tik žinių bet ir įrangos, turiu omenyje normaliai padarys, ne ant durniaus) 2 variantas koks ir turėtų būti. Siunčiu medžiagą į mikrobiologijos laboratoriją. Čia jau vienas klaustukas iškyla - į kurią siūsti (viena tirs ilgai, iššniukštinės ir viską pasakys teisingai, bet praeis jau savaitė ir man to atsakymo nelabai reikės, antra padarys staigiai bet nesu tikras, kad gerai ir mano reputacija kaip gydytojo gali nukentėti, trečia padarytų gerai ir per normalų laiką (pvz. 2-3 dienas, bet jinai kur nors randasi ne mano mieste arba pavieniais tyrimais neužsiima arba paprašys 100 Lt už tyrimą). Kagi, nei vienas variantas man netinka. Skiriu antibiotikus, et velniai nematė, kad neturiu laboratorijos duomenų nei koks mikroorganizmas nei koks jo atsparumas antimikrobinėms mežiagoms, bus gerai ir šeimininkas pinigų sutaupys… Po savaitės nepraeina, šeimininkas jau neramus, dar po savaitės uždegimas jau lėtinis, lyg apgydytas lyg vėl atsinaujinas, šeimininkas susinervuoja Lietuvio veterinaro kompetencija ir važiuoja i Latviją ar Lenkiją bei prirašo forume, kokie Lietuviai veterinarai netikę.
Tai va kažkas tokio, kaip pavyzdėlis. Dar kai veterinaras turi neabai didelę kliniką (o kai kuriais atvejais ir didelę, žiūrint koks tyrimas) kvalifikuotas tyrimas yra brangus, tai jau ne kartą rašyta ir paimk tu iš šeimininko už gydymą, paslaugas ir dar už tyrimus už kuriuos rašo mikrobiologijos ar kita kokia laboratorija. Bet galima veterinarų ir nepagirti už tai kad jie neieško nei tų laboratorijų, nei nežino kokie tyrimai būtų galimi, žodžiu patys nelabai užsiima tas problemas spręsti. Gal konkurencijos tarp jų dar nėra? Veskit savo augintinius tik pas geriausius gyytojus, kiti turės mažiau darbo ir jiems reikės pasitemti.

Tai aš ir klausiau apie tuos procentus. Jei 80 proc iš 100 dirbančių šunų realiai patiria sąnario išnirimą tai kalba čia aiški, reikia uždrausti juos veisti.

Dar apie tyrimus… Mano kalei reikejo atlikti paveldimu imuniniu kraujo ligu tyrimus.( ligos budingos tik seteriams, todel neaishkinsiu kokios)
Tuos tyrimus atlieka tik 3 vet. akademijos pasaulyje - Upsaloj ( Shvedija), Berlyne ir Londone. Procedura paprasta… Eini pas savo veta, jis i spec. megintuveli paima krauja, uzhpildai spec. blanka ir ta pacia diena su kurjeriu siunti i viena ish tu 3-ju kliniku. Susiveikem blanka, megintuveli( ne viena vet klinika reikiamu neturejo) ir pasirode, kad Lietuvoje ne vienas vetas negali shiems tyrimams paimti kraujo! Nes klinikos neturi Europos Sajungos sertifikatu. Teko vezhti kale i Vokietija( nes nei latviai, nei estai nei lenkai tokiu sertifikatu taip pat neturejo), jeigu krauja buciau siuntus ish Lietuvos tyrimas man butu kainaves apie 150$… Bet iskaiciavus keliones ishlaidas i Vokietija, jis man atsiejo 600$…

Tai čia ne vetai Lietuvos kalti. O ES biurokratai, tiksliau ekonomiškai suinteresuotos įmonės, priverę ES priimti tokius įstatymus. Pažiūrėkir realiai - ką vokietijos vetai paėmė kitaip tą kraują, nei lietuviai būtų paėmę? Tai bjaurus biurokratizmo pavyzdys. Norint gauti tą sertifikatą reikalingi didžiuliai pinigai, įrangai, patalpoms, menedžmentui ir t.t. Tam įmonė turėtų būti pakankamai didelė. Taigi ES didžiosios įmonės stengiasi per tuos reikalavimus užslopinti mažesnes, tame tarpe aišku ir Lietuvos.
Aišku, kai kurie imunologiniai tyrimai labai sudėtingi ir matai, kad tik trys pasaulio įmonės juos daro, tai ko norėti iš Lietuvių?

Va kaip tik vakar apie ta jusu tyrima galvojau Nekaltas Ish tavo pasakojimu neks netikrino , kad tai butent to shuns tyrimai. Pvz. kiek zhinai , kai daro displazijos nuotrauka butinai tikrina tat. N(tas numeris yra ir ant nuotraukos), ir jei jo nera, tai stato.

Nori pasakyti, jei tatuirote nesimato, man reikes ji dar karta det???ApakęsApakęsApakęsApakęs O kur, LKD, ar tiesiai ten??? Ir be narkozes???

Tikrino! Veterinaras, kuris ima krauja sutikrina tat. numeri, arba mikrocipa, ir tame spec. blanke kuri uzhpildo, savo parashu ir anspaudu garantuoja tapatybe…Taip pat dar privaloma tureti kilmes dokumentu originala, i kuri irashomi tyrimu duomenys.

Na kiek zhinai displazijos nuotrauka daroma tik su narkoze, Mirkt ir tatu jie daro tuo momentu , kai shuo jau miega Angelas Cha cha Gal jei Lietuvoje darysi, tai ir nestatis, bet uzhsenij tai tikrai Taip