Medžioklinių veislių šunys ir darbiniai diplomai

Medzhiokle ir bandymai - 2 skirtingi dalykai. Tai tarsi real gyvenimas ir zhaidimas. Kiek teko bendrauti su ivairiu shaliu medzhiotojais, visi kaip vienas teige - jeigu nori sheimos shuns, parodinio shuns, kompanjono - niekada neik i medzhiokle.Medzhiokle - rimtas uzhsiemimas, “itraukiantis” shuni ikie tokio laipsnio, kad jam daugiau niekas gyvenime nebeegzistuoja. Dievas - tas, kurio rankose shautuvas. Be to, shunys agresyvesni pasidaro, sunkiau valdomi. Todel, ne medzhiotojams, nuolatos tuo azartishkai neuzhsiimantiems, o tik smalsaujantiems ir norintiems neprarasti shunu darbiniu savybiu, rekomenduojami lauko bandymai, o ne medzhiokle.

Mes Latvijoje gavom darbinius diplomus - FCI pavyzdzhio, galiojancius. Niekas ten neaishkino( kaip Lietuvoj ), kad seteris privalo sekti kraujo pedsaku Baisu ir naudotis apatine uosle ( kas yra draudzhiama ir vien uzh tai, kad shuo uostineja zheme jis yra diskvalifikuojamas). Ieshkojom paushciu - shuo turejo apieshkoti dideli lauka 50 m plocio ir 800 m ilgio ir surasti narveliuose pasleptus paukshcius. Turejo apieshkoti lauka begdamas “shaudykle”, jam buvo draudzhiama uzhbegti uzh vedlio nugaros ir nutolti nuo vedlio daugiau nei per 30 i prieki.Surades narveyje pauksti shuo turejo pademonstruoti stabilia tilkti, po to atsigulti ( jauniems shunims neprivaloma) ir laukti kol pribegs vedlys.Vedlys pagyres shuni siuncia ji toliau, ieshkoti antro narvelio - jei shuo grizhta prie jau surasto, yra diskvalifikuojamas. Bet koks bndymas draskyt narveli, loti - diskvalifikacija! Visi musu shunys ishlaike lauko bandymus. Priesh tai shiek tiek treniravomes.

Sveikinu ir pavydžiu… O mes vis dar neturim darbinio diplomo (Latvijoj kraujo pėdsaką sugadino lietus)…

na is dalies sutinku, is dalies ne… taip, mano vyras sunims yra Dievas, nes jis turi sautuva… Sunkiau valdomi, agresyvesni… Nekaltas ne, nesutinku, dresura istaiso netinkama elgesi. mano darbinius sunius imanoma sulaikyti net nuo begancios kates vijimo Mirkt apie agresija zmogui negali buti net kalbos… su sunim - buna ivairiausiu scenu, bet tai TERJERAS… Aisku, darbinio suns labiau isvystyti visi instinktai, bet jei juos “slopinsime” laikydami suni ant sofos - kame kinologijos prase? kazkas dirbo 100 metu kad islaikyti darbines savybes ir suo pateisintu jam keliamus reikalavimus, o mes imsim ir sugalvosim - man to nereikia Baisu? kas mums dave teise griauti tai, kas buvo saugoma ir ugdoma 100 metu? vardan ko? o ka mes darysim kai tu darbiniu savybiu PRIREIKS kitiems ateityje?..Darbines savybes dabar naudojamos ne tik medziokleje - jos yra pagrindas agility, paieskos darbe…Dekoratyviniu veisliu ir taip daug, nedarykime is darbininku zaisliuku… As nesakau, kad visi medziokliniu veisliu sunu savininkai turi imti sautuvus i rankas ir pirmyn i medziokle, bet bent jau lauko bandymuose (ar siaip kazkokioje medziokles improvizacijoje) dalyvauti turetu kur kas dazniau ir su didesniu noru nei tai yra dabar. Kas dabar - dazniausiai jie laikomi tik tam, kad prisirasyti pliusa kilmes dokumentuose ir gauti popiereli apie tai, kad suo “darbinis” Nekaltas apie tai byloja lauko bandymu skaicius…

to dikaya –> bet vis tiek sveikinu su diplomo gavimu Geraidar nuo saves pridursiu - dar nezinau NE VIENO Parsono Raselo terjero (viena is nedaugelio likusiu real darbiniu veisliu) kuris 100% islaikytu FCI paruosta bandyma Mirkt dauguma buvo disvalifikuoti (kurie realybeje puikus darbininkai) uz pazeidimus stiliaus “agresija zveriui”, “per toli nubego nuo vedlio” ir tt. Juokiasi Siaip man sunku paaiskinti, kodel disvalikavimas uz siuos puktus yra absurdiskas, bet gal cia atsiras suprantanciu ka turejau omeny Mirkt

Tai ash nesakau, kad turim darbiniu veisliu shunis ant sofu laikyt. Be abejo shioms veislems reikalingas aktyvus gyvenimo budas ir nuolatine veikla, bet ir be medzhiokles galima surast kuo uzhimt shuni ir kaip panaudot jo darbines savybes. Musu veisleje yra dabar labai populiaru dalyvaut lauko bandymuose, netgi su parodiniais shunimis. Daugelyje shaliu igimtu darbiniu savybiu patikrinimas butinas norint veisti. Bet medzhiokle, tai krashtutinumas. Yra veislynai, kurie veisia shunis butent tam tikslui. Shunys yra atrenkami veisimui pagal visai kitus kriterijus, negu tie, kurie yra veisiami kaip parodiniai arba kompanjonai…Del to skiriasi viskas - ishvaizda, charakteris. Kiekvienam savo, kiekvienas renkasi ta kas jam aktualu. Ash i medzhiokle neisiu, paukshciu ir zhveriu nezhudysiu. Ir man nereikia jaudintis, kad mano shunys, uzhuode suzheista laukini gyvuna ji puls vytis apimti azarto ir abejot, ivykdys jie mano komanda “sustot” ar ne…Man jokia dresura nereikalinga, shunys supratingi ir valdomi…Tikrai labai nuliusciau, jeigu atsitiktu taip, kad del perdaug stipriai ishreikshtu darbiniu savybiu tektu jaustis diskomfortishkai ir rizikuoti shuns sveikata ir gyvybe. Kita vertus, jau seniai einam link to, kad dauguma veisliu tapo kulturinemis ir nebenaudojamos tam, kam buvo ishveistos. Negalim shiandien reikalauti, kad bandshuniai pjautu vilkus, dalmatinai begiotu po karietomis, pudeliai aportuotu ish vandens, o jorkshyro terjerai ir Westai medzhiotu zhiurkes… Nekaltas Nesakau, kad tokios tendencijos geros, bet jos yra…ir reikia su tuo susitaikyt. Zhmonems reikia draugu, sheimos nariu, kompanjonu, o ne azartishku medzhiokliu. Kokiu reikia, tokius ir veisiam. Mirkt

Kernterjerai iki šiol sėkmingai ir azartiškai medžioja, ne tik, kad dalyvauja lauko bandymuose. Tiesiog kiekvienas žmogus iš veislių galybės renkasi tai, kas jam priimtiniausia Mirkt

Na tai labai svarbu suvokt, kam tas shuo ishveistas, kad panaudot jo potenciala - tada visi bus patenkinti- ir shuo ir sheimininkas. O kaip ishnaudot…Cia jau kiekvieno asmeninis reikalas. Mirkt

100% sutinku Taip

Tai ir rase ultra+PRT, kad daug veisliu zmones sugadino, sudekoratyvino, zinoma, visokiu reikia, bet reikia issaugoti tikrus medzioklinius sunis, as tik uz tai, ir zinau, kad galima suderinti medziokle ir draugiskus santykius su suniu, namie jis gali elgtis panasiai i dekoratyva ir voliotis ant lovytes isvertes pilva. As 100% sutinku su ultra+PRT.

na taip esme lyg teisingai suprantam - turi suvokti KAM sis suo sutvertas. Medzioklinius instinktus turi priimti kaip tos veisles dali, o ne kaip trukuma, kuri per kelias imanoma “uzmigdyti” Pavargęs medzioklines veisles turi skirtinga nuo dekoratyviniu sunu elgsena, bet tai juos ir skiria. Ir neturetu buti vienodinama! Cia mano nuomone kategoriska - medzioklinis suo PRIVALO issaugoti darbines savybes, patinka jo savininkui medziokles esme ar ne. Ir eksterjeras, ir darbines savybes turi eiti salia - idealus suo savyje turi talpinti viska. Mane nervina dalinimai i darbinius ir parodinius - cia tarsi veisimo uzduoties palengvinimas per puse atrenkant sunis tik pagal viena siu kriteriju…Tiek medziotojai turi kreipti demesi i eksterjera, tiek “parodiniu” sunu veisejai neturi siekti instinktu slopinimo…Tikiu, kad viska islaikyti yra sunku, bet to turetu buti siekiama Taip ir renkantis medzioklini suni numatyti, KAIP panaudosi jo darbines savybes, tai kas daro ji isskirtini kinologiniu veisliu platybeje. Variantu daug, telieka rinktis Mirkt arba rinktis kita veisle Kietas

noriu dar tokia viena smulkmena pridurti. Kiek yra veisliu? - na turbut virs 300 (jei ka, pataisykit mane) Tarptautine profesionaliu medziotoju federacija (turima omeny urvines medziokles) “tikromis” darbinemis veislemis telaiko 5 !!! veisles, is kuriu 2 yra “non-kennell club recognition”. working (Parson) Jack Russell terrier Borderterrier Patterdale terrier Lakeland terrier (visiskai skirtingas variantas nuo sutinkamo parodose) Jagdterrier Tai va. Tiek teliko saugoti… Visi kiti - tik medzioklinius instinktus turintys sunys. Cia ju nuomone Mirkt

Viskas teisngai, bet tam kad ishsaugoti darbines savybes, tikrai nebutina medzhioti. Mano shunys pademosnstravo puikias darbines savybes, nors 5 kartos ju proteviu nemedzhioja.Bet tai visishkai nieko nereishkia, tos 5 kartos yra tik lashas juroje, juk kalbam apie veisle, kuriai beveik 200 metu. Kas yra tos 5 kartos? Ogi nieko. Cia toks sakyciau visishkai kvailas ir nepamatuotas medzhiotoju stereotipas, kad jeigu 2 ar 3 kartos nemedzhioja, tai ant sofu uzhmiega visi instinktai. Nesamone! Nematau, nieko blogo, jeigu shuo yra diskvalifikuojamas uzh per dideli azarta. Tai yra teisinga - shuo gali nukenteti, jeigu atitols nuo vedlio ir puls 3 kartus didesni uzh save zhveri. Bet susidaro toks ispudis, kad medzhiotojams smagu girtis, kad shernas jo shuniui zharnas paleido, bet jis neishsigando ir vel puole! Atleiskit, nematau cia nieko pagirtino, tiesiog klaiku klausyt tokiu istoriju. Nezhinau, kaip su terjerais, bet kas liecia seterius, tai teko stebeti daug dirbanciu shunu, ir buten medzhiojanciu tevu palikuonys, priklausantys grynai darbinems linijoms yra dazhniausiai isterishki, nevaldomi,triukshmingi, ju elgesys neprognuozuojamas. Paukshtiniam shuniui, tai dideli trukumai. Parodiniai shunys pirmiausia turi pusiausvira temperamenta, ju darbines savybes neuzhashtrintos, ir del to jie jas daug geriau ir rezultatyviau pademonstruoja. Po tu lauko bandymu, pas mus uzhsake tiek shuniuku, kad likom baisiai nustebe - zhmones negalejo patiket, kad seteriai taip gali dirbti lauke. Bet labai gaila, bet mes medzhiotojams shunu neparduodam - lygiai del tu paciu priezhasciu - 95% medzhiotoju, su kuriais bendravom, nesirupina nei eksterjeru, nei charakteriu, nei sveikata, tik ishimtinai darbinem savybem.

to dikaya –> o jei jus neplanuojate savo puikiu suniuku pardavineti medziotojams - kame tada buvo diplomo prasme? jus lyg dirbate teisinga linkme veisiate ir grazius, ir islaikiusius medzioklinius instinktus sunis, bet kodel nenorite, kad jie dirbtu darba kam jie sutverti? As abejoju, kad parodini seteri (visgi kaina gerokai didesne) pirks zmogus, kuris nesugebes skirti jam pakankamai demesio (tos isterijos, lojimas - mano nuomone tik blogo auklejimo padarinys) , todel gal tiesiog reikia pasirinkti KOKIAM zmogui ji parduoti. Matomai irgi yra entuziastu, kurie suvokia kad tobulame sunyje turi eiti ir instinktai ir eksterjeras kartu - kodel jiems atsakote? As nesneku apie Lietuva, kur medziokles tradicijos labai zemo lygio (aciu dievui jos kyla kai kuriuose bureliuose) , bet tarkim yra Suomija, Vokietija - salys su isvystyta kultura ir normaliu poziuriu i sunis. Ten suo bus ne vien medziokles darbo irankis, bet kompanjonas ir taip pat puikiai dresuotas augintinis Mirkt bet aisku ta propersa tarp show ir working labai gili. nezinau ar kada bus imanoma rasti kompromisa abiems pusems…nes kiekvienas kazkodel gilina griovi savo puseje neieskodami kompromiso. ir nedaug zmoniu bandanciu ta griovi uzkasti… Didziausias Jack Russell terjeru lubas ir registras pasaulyje JRT club of Great Britain daug metu priestaravo veisles pripazinimui butent FCI ir AKC - del tos vieninteles priezasties - islaikyti sios veisles unikaluma - darbines savybes. Nes tikrai, sios veisles sunims pradejus dalyvauti parodose atsirado veiseju, kurie veisia neva “parodine” linija su mazesniu temperamentu, tokius labiau “rankinius” sunis su ivairiais “naujais” tipais…Ir tai ivyko tik per 10 metu! Gal jums atrodo kad tai normalu ir taip turetu buti, bet mano akim - tai absurdas. kam keisti veisle, jei ji jau seniai susiformavo! Pasikartosiu - as nesu sios veisles “ikureja” ir neturiu teise jos keisti “naujais tipais” ir charakterio savybem - as tiesiog privalau issaugoti ir perduoti toliau kas buvo padaryta iki manes MirktAr zinot, kad foksas ir Parson Russell terjeras - ta pati veisle buvo tik pries 100 metu? Kiek jie vienas nuo kito nutolo paziurekit i nuotraukas. Ne vien eksterjeru…Ir kazkodel profesionalus medziotojai labiau renkasi Dzekus negu foksus del pastaruju didesnio isteriskumo ir kiek sunkesnio charakterio (ju argumentai!)- o juk turetu buti atvirksciai - juk darbinis tipas yra dzekas… Nekaltas Vadinasi kazkas buvo padaryta ne taip ne tik isvaizdoje. As tikrai neturiu nieko pries foksus (pati ji auginu) - tiesiog tokius argumentus gavau is zmoniu pasirinkusiu Dzekus.

Jeigu mes jau isigijome medzioklini suni, turetume patenkinti jo instinktus, o medziokleje jie kaifuoja, jauciasi laimingiausi !!! Manau net 5 kartos gali suzlugdyti tikra medzioklini suni, jei buvo neteisingai auklejami ir ju noras medzioti pakreiptas kita linkme. Labai dziugu, kad Dykajos sunys tokie nuostabus, tikrai, labai gerbiu tokius zmones, kurie taip veisia sunis kaip Tu. Pati esu pasirizus veisliu neskaldyti i dvi dalis (dar paukstsuni tikrai pirksiu) ir suteikti jiems visokiariopa dziaugsma.

na noreciau kiek pataisyti - kita linkme lai kreipia, bet teisinga Mirkt ta, kurioje butent ir butu panaudojamos darbines savybes - sunu sportas, paieska - idealiausi variantai Geraiinstinktu slopinimas - ir atrankos budu veisimas sunu, turinciu maziausia temperamenta - vat cia tai jau nedovanotini dalykai, veisles gadinimas Pavargęs

pointerė Bėja yra daugumos parodų nugalėtoja, tarptautinė multi čempijonė - tuo tarpu puikiai dirba Nežinau MirktTrakuose išstatinėjau tikrai darbinį, medžiojantį (du darbiniai diplomai III ir II laipsnio) kurtsharą - gavo CAC ir RCACIB jo vieta voljere, bet pas mane miegojo ant mano pagalvės ir jam labai patiko Taip …laukinis ant pagalvės Baisu Mirkt išmaudžiau jį pačią pirmą dieną - įkėliau į vonią ir viskas Cha chaskirtumas nuo parodinių yra Taip jis daug veržlesnis, agresyvesnis, sunkiau jį suvaldyt (gal kad ne mano Nekaltas) bet kaip kompanijonas Gerai ai į pėdą dar “įsegė” man …mat aš Bagrationą glostau tiek rankomis tiek ir koja leidžiu sau jį paglostyt Nekaltas o anas naujokas nesuprato Ne …bet neskaudžiai, akimirksniu mūsų akys “susitiko” ir vėl ramybė Mirktvat tokie skirtumai Nekaltas iš mano patirties Drovus o kas ir kaip yra geriau, aš nedrystu spręsti Ne

tai va, vadinasi imanoma derinti tuos dalykus, jei idedama pastangu Mirktjei tas kursharas ne vien voljere gyventu, o turetu daznesni kontakta su seimininku ne vien miske, o gautu ir visus dresuros pagrindus (bei juos naudotu!) - manau per daug nesiskirtu nuo kitu kursharu. problema ne instinktuose, problema dresuroje. Nesigincysiu, pastangu reikia ideti gal ir daugiau, bet tai yra teisingiau veisles atzvilgiu ŠypsenaMano pussesere augina 12 metu kurstshare, kuris bene 5 kartus yra apkandziojes zmones, nekalbant apie sunis. Miske medziokleje nebuvo ne karto…kaip ir dresuros aiksteleje Ignoruoju Pavargęs taip kad…sk.auksciau…

skaičiau aukščiau Taip už tai ir parašiau Drovus tu visiškai teisi, reikia daugiau kontakto su žmogum Taip daudiau elementarios dresūros Taip ir viską galima suderinti Geraio gi, kai atvažiavo jo šeimininkas pasiimti, tai Fredas stovėjo ne prie jo, o prie manęs PRISISPAUDĘS Nežinau …šuniui 4,5 metų Nežinau

Viska galima suderint, jeigu shuo - normalios psichikos.Bet jeigu jis isterikas, cholerikas, tuomet derink nederines, dresuok nedresaves. Darbiniu liniju atstovai( seteriai) butent tokie ir yra. Kas buvo medzhiotoju parodoje, matyt mate “vietinius” seterius… NežinauGerai, tarkim sutinku, kad charakteris - ne kliutis, ka pasidarysim, ta turesim…O kaip gi kailis? Anatomija? Bepigu apie trumpaplaukius ir shiurkshciaplaukius shneket. O mums, vieni lauko bandymai reishkia 6-8 menesiu pertrauka show karjeroje! Nes visas musu puoseletas, augintas ir prizhiuretas grozhis lieka ant krumu ir zholiu. Baisu Jau nekalbu apie varnaleshas, lakishius ir t.t. Žliumbia O anatomija? Cia su visomis veislemis tas pats - pazhiurekit i show klases vokieciu avigani - su ju kampais, virshaus linija ir judesiais… Nekaltas Jie ishsilaiko IPO tuo pasitvirtindami darbines savybes, bet realiai, ne vienas ish ju nedirba. Yra darbines linijos, veislynai, kur shunys visishkai kitokio eksterjero, juos atrenka ir veisia pagal darbines savybes ir parodose jiems nera shansu. Su seteriais lygiai tas pats - 45 kg. sveriantis patinas su kailiu iki zhemes ir kaulingumu neprastesniu negu pas rotveileri laukuose gali dirbti valanda…bet ne visa diena! O medzhiokliniai - kudi, nes tada nera apkrovos sanariams, su saikingais ar net tiesokais kampais, nes lengviu judeti, visishkai be kailio, nes jis niekad neuzhauga… BaisuDel to ir yra ta praraja. Nes vieni rekia, kad mums grozhio nereikia, kiti negali eiti atgal ir pradet veist tokius seterius, kokius matome 19 amzhiaus graviurose. Niekas neina atgal, viskas juda i prieki. Todel puoselejantys show linijas kinologai renkasi mazhesne blogybe - jie nemedzhioja, taciau stengiasi patikrinti igimtas darbines savybes ir tuo budu jas ishsaugoti. Todel daugum show shunu ir grazhus ir turi tas darbines savybes. Tuo darpu darbiniai, medzhiojantys, tik darbinemis savybemis tegali pasigirt. Cia rashiau apie savo veisle, bet daugelyje darbiniu( ne tik medzhiokliniu) veisliu pastebiu tokias tendencijas.