Klubai ir forumai Klubai ir forumai Klubai ir forumai Klubai ir forumai Klubai ir forumai
Prisijunk: Pamiršau slaptažodį  Užsiregistruoti
Rėmėjai:

Audrius Stonys, Kristīne Briede LAIKO TILTAI


Tikrinti, ar yra naujų atsakymų temoje

Atsakyti Kitos temos Nauja tema Temą 2019 08 18 d. 11:10 pradėjo  kertukas, peržiūrėta 2337 k.
Puslapiai: 1 
kertukas
Banginis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 14283

2019-08-18 11:10 1 žinutė iš 2 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: kertukas Įtraukti kertukas Į adresų knygelę
Prie Latvijoje kilusios idėjos prisidėjo estai, bet esminę filmo realizavimo naštą (techniniai dalykai, kūrybinės grupės suformavimas, finansai) perėmė Lietuva.

Filmas šią vasarą teigiamai įvertintas A klasės KARLOVY VARŲ festivalyje.

Labai gražu! Problema tik ta, kad po peržiūros mąstant ką pamatei, prieini išvados, jog idėja ir liko stipriausias filmo aspektas...

Ta idėją galima būtų apibrėžti kaip bandymus surasti asmenis (ir garsius dokumentinio kino kūrėjus ir paprastus senų filmų herojus) po 40-50 metų. Geriau toje pačioje gamtos natūroje, kaip jie buvo parodyti ir kūrybingai palyginti rezultatus. Daug šios idėjos realizacijos pavyksta filme. Ir tai tampa neabejotinai stipriausiais dalykais filme. Jeigu tas būtų visiškai pasiekta, įtariu, kad filmas galėjo plačiai išgarsėti pasaulyje. Dabar gi, neįmanoma nematyti filmo "meditatyvumo". Jį galima traktuoti kaip "kino poezija". Bet galima teigti, kad į filmą papuola ir tai, kad patiko jo kūrėjams, kas "papuolė po ranka" ir jų manymu "labai tiko". Jeigu būtų įdėtas kolasalus darbas ir toks nuoseklumas, kaip pvz. paėmus septynmetę mergaitę, parodyti kokia ji tapo kai jau kokie 47 m. ir pan., ir t.t., filmas galėjo tapti tikru reiškiniu kino pasaulyje.
Dabar gi, kai visiškai suprantama, kad bus rodomos 3 Baltijos šalys-kaimynės, jau filmo pradžia "šokiruoja": įspūdingi kalnų vaizdai kokioje Kazachijoje, rodosi tiok todėl, kad gražu, kad rasta gal 1960 m. tų kalnų vaizdai kai važiuoja jais viliukai ir GAZ-51 bazėje sovietinis autobusas. O gal liko "atliekamas" kalnų vaizdas iš paskutiniojo Audriaus Stonio filmo apie mokslininkę kalnuose "Moteris ir ledynas"? Po šio visiškai nebūdingo Baltijos šalims vaizdo, regime lyg ir vaikų šėlsmą Nidos kopose prieš pusę amžiaus. Bet po to, kad ir įspūdinga archyvinė dokumentiką – superinis berniuko šokis derinant kartu su pakibusiu ore malūnsparniu, akivaizdžiai sukurtas Gruzija-film...
Kaip sakiau, tolimesnėje filmo medžiagoje kai kada išties šauniai sujungiami garsių Latvijos, Estijos, Lietuvos (a.a. Robertas Verba, Henrikas Šablevičius) dokumentininkų dabartiniai ar keliolikos metų senumo vaizdai ir jų mintys su jų jaunystėje nufilmuotais kadrais bei jais pačiais anuomet. Bet vėl... Keistas pasirodė kažkokioje Udmurtijoje vietinio šamano postringavimai apie pomirtinį gyvenimą, klausėju būnant Audrių Stonį (sprendžiu iš balso)?? Kažkoks inkliuzas ir tiek.

Šiaip filmas gana gerai žiūrisi. Bet nelygumai stipriai krenta į akis...

Dar griežčiau filmo nekonkretumą įvertino ŽIVILĖ PIPINYTĖ:

"Audrius Stonys ir Kristina Briedė sumanė simbolinę pagarbos duoklę Baltijos šalių poetinio dokumentinio kino tėvams. Tačiau "Scanoramą" uždaręs dokumentinis filmas "Laiko tiltai" (Lietuva, Latvija, Estija, 2018) paliko slegiantį įspūdį. Abu filmo režisieriai atvirai grožisi kino klasikų Uldžio Brauno, Ivaro Seleckio, Andreso Sööto, Marko Soosaaro, Aivaro Freimanio, Herzo Franko, Roberto Verbos ir Henriko Šablevičiaus filmų kadrais, bet juos montuoja taip, tarsi būtų dabar madingo filmo kūrimo iš svetimos medžiagos metodo adeptai. Jie nepasako nieko konkretaus, pavyzdžiui, kodėl būtent Baltijos šalyse 7-ojo dešimtmečio pradžioje atsirado tokia stipri dokumentikos kryptis, neparodo, kuo latviai, estai ir lietuviai buvo panašūs, o kuo skyrėsi. Erzina monotoniškas senų filmų kadrų ir dabar tose pačiose vietose nufilmuotų vaizdų montažas. Anų laikų kadrai, žinoma, gražesni, ir ne tik todėl, kad žadina nostalgiją, bet ir todėl, kad tai senųjų autorių asmeniško pasisakymo apie supantį pasaulį dalis. Išimti iš konteksto šie fragmentai dažnai praranda galią ar net atrodo persmelkti patoso, kaip kad "Laiko tiltus" įrėminantys kadaise maištingi Franko "Giesmių giesmės" kadrai. Tačiau montuoti Verbos "Senio ir žemės" kadrą su traukiniu ir Šablevičiaus traukinį iš "Kelionės ūkų lankomis" man pasirodė tiesiog šventvagiška.

Dar gyvi kūrėjai (Braunas, Seleckis, Söötas) filmuojami ten, kur jie kadaise kūrė savo garsiuosius filmus, šiemet miręs Freimanis – jo namuose, Soosaaras – Kihnu saloje, kur jis augina ožkas ir gyvena filosofo gyvenimą, bet laiko (ar noro) įsiklausyti į senų žmonių žodžius, paklausinėti jų kažkodėl pritrūksta. Pritrūko ir elementarios pagarbos, kai į "Laiko tiltus" įterpiami seniau filmuoti Verbos, Šablevičiaus, Franko monologai, net nenurodant, kada tai vyko. Dar prisimenami keli senų filmų personažai. Jie nelabai ką turi pasakyti, nebent kad kadruose išliko jų giminės ir kaimynai, bet tampa tik dar vienu prikišamai filme skambančiu tekančio laiko liudijimu.

Vis dėlto tikiuosi, kad "Laiko tiltai" sužadins susidomėjimą Baltijos dokumentiniu kinu, bet informacijos teks ieškoti patiems potencialiems žiūrovams. Galiu tik pažadėti, kad jų laukia nuostabūs atradimai."
7 MDkertukas
Banginis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 14306

2019-09-13 22:24 2 žinutė iš 2 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: kertukas Įtraukti kertukas Į adresų knygelę
Panevėžys

Garsas
15 d. – 13.50;
19 d. – 17.30


Puslapiai: 1 
Tikrinti, ar yra naujų atsakymų temoje
Atsakyti Kitos temos Nauja temaPranešti apie naujas žinutes šioje temoje
Mano prenumeratos

Statistika

Kinomanai: 3.110 Žinučių forume 189.339 2.245 Narių klube 3.025 Banga.lt laikrodis 22:29 Dažnai užduodami klausimai ir atsakymaiKinomanai

Moderuoja: Diaboliq, BangaLT, kertukas, Froidas
Statusas: ne narys (Įstoti)
Filmų archyvas
Forumas
Naujienos
Nariai
Foto
Nuorodos

Banga.lt klubai


Mano įrankiai

Privačios žinutės
Mano temos
Dienoraštis
Draugų adresai
Mano duomenys

Mano meniu

Į mano meniu įkelti puslapį: Audrius Stonys, Kristīne Briede LAIKO TILTAI

Prisijungę draugai

Visi draugai

Paieška

 

Dažnai užduodami klausimai