Klubai ir forumai Klubai ir forumai Klubai ir forumai Klubai ir forumai Klubai ir forumai
Prisijunk: Pamiršau slaptažodį  Užsiregistruoti
Rėmėjai:

Christian Petzold TRANZITAS (Transit, 2018)


Tikrinti, ar yra naujų atsakymų temoje

Atsakyti Kitos temos Nauja tema Temą 2019 01 20 d. 00:14 pradėjo  kertukas, peržiūrėta 1323 k.
Puslapiai: 1 
kertukas
Banginis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 14058

2019-01-20 00:14 1 žinutė iš 3 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: kertukas Įtraukti kertukas Į adresų knygelę
Dažnai diskutuojant ar romanas sėkmingai perkeltas į kino ekraną (gi pripažįstama, kad knyga buvo geriau!), šis filmas išsiskiria ypač originalia literatūrinės medžiagos adaptacija. Kai užkadrinis balsas aiškina, kas parašyta literatūriniame šaltinyje, nes, matai, viso šito neįmanoma parodyti ekrane, dažniausiai apima nevilties jausmas. Bet tokia patirtis yra tikrai ne dėl šio filmo. Ekranizacija tampa stipriausia filmo dalimi, nes ji nerealiai išradinga!

Christianas Petzoldas ekranizavo 1944 m. parašytą Annos Seghers romaną apie II pasaulinio karo emigrantus, kurie bando Marselyje gauti vizą ir išvykti į JAV ar Lotynų Ameriką. Tačiau režisierius atsisakė bet kokios istorinės rekonstrukcijos. Okupacinės kariuomenės vietoje mieste emigrantus gaudo policija, aprengta Reicho uniformomis. Šiuolaikiniai pastatai ir miesto gatvės visai netrikdo ir situacijų, laikmečio sukeitimai vietomis didžiai intriguoja ir stebina. Suvoki, kad pabėgėlio, emigranto situacija nesikeičia nepriklausomai, kokie metai už lango. Radikali koncepcija tik sustiprina distancijos tarp pasakojamos istorijos ir kadro realybės ir toks filmas man tapo kur kas stipresniu už ankstesnį vokiečio filmą FENIKSAS, kuri parodė "Kino pavasaris" ir jis po to buvo rodomas kino teatruose.

Detektyvo, gaudynių ir perpersekiojimo, jausmų melodramos žanrų samplaika labai patiko ir Lietuvos profesionaliems kino kritikams. Jeigu pasidomėsime, ką jie įrašė tarp filmų, padariusių 2018 metais įsimintiniausią įspūdį, TRANZITAS daugelio jų įrašytas prie geriausių, o kai kurie netgi suteikė jam Nr.1 poziciją !!! (https://www.7md.lt/kinas/2018-12-21/Kinas)

Grįžkim dar šiek tiek prie filmo. Kai šiuolaikinėje Europoje vis didėja atbėgelių problema, sudarydama įvairias vietinės visuomenės problemas, vokiečių režisieriaus fašistinius laikus aprašančio romano, perkėlimas į šių dienų Paryžių atrodo stebinančiai išradingu sprendimu. Matai šių dienų vizualinį vaizdą, bet žmonės neabejotinai gyvena 1942 m. vokiečių okupacijoje ir režime. Puikiausioje detektyvinėje aplinkoje herojus bėga į Marselį, nes Paryžius tuoj bus visiškai užimtas fašistų, kurie, kaip minėjau, filme pavaizduoti kaip šiuolaikinės policijos baudžiamieji būriai. Bėgančių nuo karo žmonių tikslas – nuplaukti į Meksiką. Dar minimas Urugvajus. Man susidarė asociacija, kad Europa filme atlieka Sirijos, Afrikos režimų situaciją, kai vietiniai bet kuria kaina stengiasi patekti į Europą. Taigi ją filme "vaidina" Meksika. Kaip svaojonės įsikūnijimnas.

Sveikindamas lapkrity Scanoramos žiūrovus, režisieriaus atsiųstame video pasakoja, kad tokią interpretaciją jis sugalvojo kartu su 2014 m. mirusiu draugu.
Ogi romane rašoma apie diplomatą Meksikoje, išgelbėjusį daug II pas. karo pabėgelių suteikiant jiems vizas. Vokietis režisierius palygino filme rodomą diplomatą su Kaune rezidavusiu japonų diplomatu Sugihara, išgelbėjusį šimtus žydų. Taigi, trilerio stiliaus filme tarsi pasaulis "apverstas" aukštyn kojomis. O detektyvinė ir gana sentimentalios meilės istorijos papasakotos tiesiog puikiai! Herojui labai sekėsi. Bet dėl to ar jis tapo laimingas?

Filme labai išradingas autorių žaidimus laiku, situacijomis. Jos aiškiai siejasi su dabartinės kad ir Vokietijos situacijomis, kai anksčiau laiko keičiasi valdžia, visuomenė stoja į protestus prieš imigrantus....

Pagrindinį vaidmenį sukūrė Franzas Rogowski, kurį ne vienas kritikas lygina ne vien dėl fizinio panašumo, bet ir dėl vaidybos įtaigumo su Holivudo žvaigžde Joaquinu Phoenixu. Apie iškilusį į populiarumo ir pripažinimo elitą Franzą, kalbėjome filmo "Krautuvų valsas" aptarime. Čia kalbos defektą turintis ir švepluojantis aktorius pasirodo visai kitokiame amplua – išradingai besisukančio iš grėsmingų situacijų greito mąstymo užspeistu žmogus, kuris dar ir labai jautrus ir sentimentalus.


kertukas
Banginis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 14524

2020-05-16 16:56 2 žinutė iš 3 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: kertukas Įtraukti kertukas Į adresų knygelę
JONAS ŪBIS:

Christiano Petzoldo _Tranzitas_ – iš geriausių kelių pastarųjų metų filmų.

Jis sudėtingas ir originalus, o toks derinys labai retas, juk net Kanų "Auksine palmės šakele" apdovanoti filmai pastaruoju metu vis dažniau stebina ne meniškumu, bet perdėtu režisierių noru paprastai ir prieinamai paaiškinti filmo siunčiamą žinutę. Petzoldas, regis, nenori ir negali taikytis su šia tendecija. Jo filmai – intelektualo filmai, bet jaudina iki širdies gelmių.

Režisieriaus koncepcija nesikerta su pabrėžtinu literatūriškumu, kurio anksčiau, regis, jo filmuose nebūdavo: užkadrinis tekstas tik sustiprina distancijos tarp pasakojamos istorijos ir kadro realybės pojūtį.


Petzoldas mėgsta antrininko temą. "Tranzite", panašiai kaip ir prieš tai sukurtame "Fenikse", jis pasakoja meilės istoriją, susiedamas ją su tapatybės klausimu ir likimo tema. Bet "Tranzitas" – dar ir filmas apie pašaukimą. Amerikiečių konsulo paklaustas, apie ką bus kitas jo romanas, Georgas sako ilgą monologą, kad mokykloje jam vis tekdavo rašyti rašinius apie tai, ką veikė per atostogas, per Kalėdas, kaip praleido kitas šventes. Rašinių temos būdavusios ne tik nuspėjamos, bet ir privalomos. Georgas sako, kad daugiau neberašys, nes naujas romanas būtų dar vienas privalomas rašinėlis, tik jau apie tai, kaip jis pabėgo iš nacių Vokietijos. Georgas tiesiog nori būti laisvas ir gyventi.

Filmo veikėjų situaciją iš dalies galima palyginti su karantinu – jie įstrigę laike ir vienoje vietoje, nors turėtų būti visai kitur. Tik mes dabar vis dar rašome tuos privalomus rašinius apie tai, kaip leidžiame karantiną ir laukiame jo pabaigos.


kertukas
Banginis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 14676

2021-06-04 22:57 3 žinutė iš 3 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: kertukas Įtraukti kertukas Į adresų knygelę
LRT Plius", 10 d. 21.30Puslapiai: 1 
Tikrinti, ar yra naujų atsakymų temoje
Atsakyti Kitos temos Nauja temaPranešti apie naujas žinutes šioje temoje
Mano prenumeratos

Statistika

Kinomanai: 3.107 Žinučių forume 189.324 2.245 Narių klube 3.025 Banga.lt laikrodis 17:24 Dažnai užduodami klausimai ir atsakymaiKinomanai

Moderuoja: Diaboliq, BangaLT, kertukas, Froidas
Statusas: ne narys (Įstoti)
Filmų archyvas
Forumas
Naujienos
Nariai
Foto
Nuorodos

Banga.lt klubai


Mano įrankiai

Privačios žinutės
Mano temos
Dienoraštis
Draugų adresai
Mano duomenys

Mano meniu

Į mano meniu įkelti puslapį: Christian Petzold TRANZITAS (Transit, 2018)

Prisijungę draugai

Visi draugai

Paieška

 

Dažnai užduodami klausimai