Klubai ir forumai Klubai ir forumai Klubai ir forumai Klubai ir forumai Klubai ir forumai
Prisijunk: Pamiršau slaptažodį  Užsiregistruoti
Rėmėjai:

Jiri Menzel AŠ APTARNAVAU ANGLIJOS KARALIŲ


Tikrinti, ar yra naujų atsakymų temoje

Atsakyti Kitos temos Nauja tema Temą 2007 11 25 d. 10:58 pradėjo  kertukas, peržiūrėta 3084 k.
Puslapiai: 1 
kertukas
Geras banginis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 8669

2007-11-25 10:58 1 žinutė iš 10 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: kertukas Įtraukti kertukas Į adresų knygelę
Jo režisuotų filmų kiekis artėja prie 30-ies, suvaidintų vaidmenų - prie 60-ies.
Ir jau visiškai priartėjęs prie 60-mtmečio jubiliejaus vasario mėnesį, ČEKIJOS kino garsenybė yra passaulyje gal tik mažiau žinomas už žemietį Milošą Formaną tik dėl to, jog nesukūrė tokio "paguldžiusio ant menčių" šį pasaulį kaip "SKRYDIS VIRŠ GEGUTĖS LIZDO".

Tačiau didžiulį pripažinimą tarp visų šalių kino mylėtojų Jiri Menzel turi ir be savojo "gegutės lizdo". Todėl labai siūlau nepraleisti repertuare pradėto rodyti naujausiojo meistro filmo Aš aptarnavau Anglijos karalių
Deja, savo nuomonės apie filmą pateikti dar negaliu - sutrukdė naujasis kino festivalis GALA.
Todėl filmo išsamų pristatymą perleidžiu dviems kritikėms. RASAI PAUKŠTYTEI.
RASAI PAUKŠTYTĖS mintys:

"Čekų režisierius Jiri Menzelis visuomet garsėjo kaip filmų apie mažus žmones kūrėjas. Šįkart garbus čekų klasikas irgi kalba apie mažą žmogų, tik akcentai šiek tiek kitokie – filmo "Aš aptarnavau Anglijos karalių" herojus nėra bevalis plaukikas pasroviui, nėra ir savyje uždara sistema, gyva vien savo prigimties syvais.
Anaiptol. Filmas sukurtas pagal rašytojo Bohumilo Hrabalo romaną, kuriame dera sarkazmas ir lyrizmas, didžioji istorija ir mažo žmogaus tarnystė tai istorijai savo noru. Kurdamas filmą – tarsi spausdamas dešinę Hrabalui – Menzelis beveik susitapatina su rašytojo kūrybos stiliumi ir jo idėjomis. Todėl filmas neišvengia akivaizdžios ekranizacijos požymių, gal savo stiliumi nėra toks laisvas, kokį norėtumėme matyti Menzelio kūrinį. Ir vis dėlto tai vienas nuosekliausių mūsų ekranuose europietiškų išmintingų filmų, įrodančių, kad tautos istorija neegzistuoja be pamatinių mentaliteto savybių, kad savikritika gali būti smagi ir neįžeidi, o jos pamokų kartėlį geras režisierius visada praskaidrins vodevilio kupletu. Kad ir vizualiu, pvz., nuogų merginų šokiu ant stalų. Bet kupletuose ir anekdotuose nepaskęsta nei Hrabalo, nei Menzelio kartėlis dėl prisitaikėliškumo ir godumo. Ir ne tik dėl vieno herojaus – Jano Ditės. Po dekoratyvia praėjusio šimtmečio pirmos pusės stilizacija slypi aiškūs moralai dabarčiai ir dabarties konformistams.

Pagrindinis filmo herojus Janas Ditė (akt. Ivanas Barnevas) – mažas žmogutis, anekdoto personažas, kine seniai matyta neįžeidi karikatūra, kurios stilistika primena ir nebyliojo kino manierą, ir provincijos teatro aktorių vaikščiojimą po sceną lyg ant koturnų. Apskritai ši istorija režisieriui – teatras tarp spalvingų dekoracijų. Ir šis teatro jausmas, matyt, leidžia filmo autoriui sukurti atsiribojimo nuo įvykių efektą, grynąjį požiūrį iš šalies į Čekiją.
Paprastas padavėjas visą gyvenimą net alpsta, kaip jam norisi būti milijonieriumi, ir jokie moraliniai ar etiniai skrupulai nėra bent kiek reikšmingi – jis bet kam pašluostys stalą, su bet kuo kalbės svetima kalba, kad tik taptų šiek tiek turtingesnis. Bet kam pakiš savo šviesią galvą, kad ant kaklo būtų užkabintas medalis – kad ir Abisinijos karaliaus.
Jam tai pavyksta, – nesvarbu, kad Ditės konformizmas jam pačiam nevienaprasmiškai gresia impotencija. Menzelis nevengia šiurkščių scenų – fašistams prijaučianti, o galų gale ir tarnaujanti Jano mylimoji meilės guolyje tampa Hitlerio vizija, ir Janui tiesiog "nusvyra rankos". Nusvyra lovoje Janui, suprantama, kas kita. Režisierius net teoriškai vulgariose scenose nepameta grakštaus anekdoto stiliaus, saikingai, nors ir tiesmukai, ekranizuoja literatūrinius sparnuotus posakius, iš kurių sėkmingesnis – "makaronų kabinimas" Janui ant ausų. Filme panašių vizualinių "replikų" apstu, jos kaleidoskopiškai keičiasi keldamos šypsnį ir bylodamos, kad šio konformisto-padavėjo asmeninė istorija, tapsmas milijonieriumi ir čia pat nacionalizuojamų savų milijonų liudininku – tai šalies istorija. Toks kalbėjimo būdas, suprantama, nėra naujas. Apie Vokietiją, kaip apie šalį, taip kalbėjo didysis Fassbinderis, pasakodamas parsidavinėjančios "Marijos Braun vedybinį gyvenimą". Menzeliui originalumo priduoda jo "provinciali", nedramatizuojanti įvykių maniera, asmeninė ironija, labai saikingas, netgi kartkartėmis filmą kaustantis skonio pojūtis.
Svarbu ir tai, kad Menzelis kalba apie tai, ką geriausiai žinojo ir kas jam pelnė šlovę – apie provincialą provincijoje. Kitaip nei daugelis, jis įsitikinęs, kad tikroji, didžioji tautos dalis gyvena mažuose miesteliuose, o ne didmiesčiuose. Kad tuose miesteliuose ir jų gyventojų sielose vyksta pagrindinis istorijos veiksmas – sugebėjimas visomis priemonėmis pasinaudoti žmogaus silpnybėmis ir padaryti jas varomąja jėga.
Jauno Jano Ditės istorija – tarsi ilgesnis filmas filme apie grįžusįjį iš kalėjimo, kuriame sėdėjo 15 m. (socialistinė valdžia jam davė po metus už kiekvieną milijoną), ir dabar peržiūrintį savo gyvenimo spektaklį. Šis neva realistinis filmas, deja, gerokai silpnesnis už istorinį kostiuminį kabaretą, atsispindintį suskilusiame buvusio kalinio veidrodyje. O režisieriaus atlaidumas senstelėjusiam, susitaikiusiam su paprastos aludės padavėjo vaidmeniu Janui Ditei gerokai pralošia švelniam sarkazmui jaunojo Ditės atžvilgiu. Realizmas, atmieštas lyrizmu, prakiša filmo teatrališkam, kostiuminiam lygmeniui. Niekur nedingsi – prisiminimai visuomet ryškesni."

ŽIVILĖ PIPINYTĖ rašė, pamačiusi filmą Berlyno kino festivalyje:

"Entuziastingai žurnalistų sutiktas Jiri Menzelio filmas "Aptarnavau anglų karalių" ("Obsluhoval jsem anglickego krale") taip pat neatkreipė didžiosios žiuri dėmesio, jam savo prizą atidavė tik FIPRESCI žiuri. Ekranizuojant ir lietuviškai išleistą Bohumilo Hrabalo romaną, Menzeliui vis dėlto pristigo rivetiško maksimalizmo, jis tarsi išskaido sudedamąsias Hrabalo prozos dalis į atskirus elementus – ironiją, tragizmą, erotizmą, atlaidžią šypseną ir pan., kitaip nei kadaise, kad ir "Oskarą" jam atnešusiuose "Griežtai saugomuose traukiniuose". Tačiau nepaisant supaprastinimų, keliolika metų kino nekūrusiam režisieriui pavyko filosofiškas filmas apie mažo žmogaus likimą totalitarinių režimų epochoje. Filmo herojus Janas Ditė (bulgaras Ivanas Barnevas) nuo mažens svajoja tapti milijonieriumi. Tačiau kai tą norą pavyksta įgyvendinti, ateina liaudies valdžia ir viską atima, o pats Ditė penkiolikai metų atsiduria kalėjime. Vėliau jis ištremiamas į Sudetų kalnų kaimelį, kur įsikuria iškeldintų vokiečių sodyboje. Nei Hrabalas, nei Menzelis neidealizuoja savo herojaus: jis oportunistas – veda vokietę nacę (Julia Jentsch), kuri iš karo grįžta su iš žydų konfiskuotais pašto ženklais. Už juos Ditė ir įsigis išsvajotą viešbutį, kuriame dirbo prieš karą. Kai prasideda karas, herojus pasako įsimintiną frazę: "Čekai nekovoja". Užtat Ditė turi puikią savybę – moka džiaugtis visais gyvenimo malonumais. Filmo pabaigoje gyvenimo gerokai pakedentas Ditė sako nieko nesigailįs. Tokia pozicija, be abejo, gali stebinti prie įvairiausių herojinių pasipriešinimo mitų įpratintus žiūrovus. Menzelis tais mitais akivaizdžiai abejoja ir tarp geriausio Prahos restorano kabinete mėgautis patiekalais nuo gražaus nuogos merginos kūno susirinkusių ponų pasodina ne tik savo mėgstamus aktorius, bet ir neseniai bendradarbiavimu su saugumu apkaltintą vengrų režisierių Istvaną Szabo, o šviesiausiu filmo epizodu paverčia linksmą prieškario orgiją su gražiomis panelėmis tarp žydinčių medžių ir gėlių. "kertukas
Geras banginis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 8675

2007-11-26 10:32 2 žinutė iš 10 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: kertukas Įtraukti kertukas Į adresų knygelę
Puikus filmo ir šitas pristatymas:

http://www.culture.lt/7md/?leid_id=778&kas=straipsnis&st_id=7771


rezoliucija
Geriausia senbuvė

Klube: narė

Parašė žinučių: 2162

2007-11-26 15:59 3 žinutė iš 10 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: rezoliucija Įtraukti rezoliucija Į adresų knygelę
pavadinimas labai intriguojantis


kertukas
Geras banginis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 8688

2007-11-30 22:20 4 žinutė iš 10 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: kertukas Įtraukti kertukas Į adresų knygelę
Jau savaitę rodoma ši intelektuali komedija, matosi, nesukėlė ryškaus kinomanų susidomėjimo. O be reikalo!
Pakartotinai siūlau bent "užmesti akį" į kritikės Živilės Pipinytės aprašą 7md (nuoroda aukščiau). Papildomai galiu pridurti, jog čeku režisierius Jiri Menzel buvo ryškus kino korifėjaus Sauliaus Macaičio favoritas. Visur, kur tik sugebėdavo, maestro minėjo ir šedevrais vadino jo "Specialiosios priežiūros traukinius" (rodė Meno avilys vasarą po atviru dangumi Mokytojų namų kiemelyje), "Vieversius ant siūlų". Galima tik viltis, kad kritikas suspėjo dar pamatyti ir naujausią mylimo autoriaus filmą...
Aišku, J.Menzel sukūrė ir mažiau išgarsėjusių filmų, bet nereiškia, jog jie žymiai silpnesni. Tokia yra ir intelektuali komedija Aš aptarnavau Anglijos karalių.
Nuo pirmų minučių, žiūrovas įkeliamas į atpažįstamai specifiško, liaudiško humoro vagą. Humoro, labai besisikriančio nuo ekscentriško prancūzų, arkliško amerikiečių, banaloko lenkų, kartais vulgaroko rusų humoro. Tiesa, čekų šposai, kaip artimesni slaviškai kultūrai, kiek daugiau panašūs į paskutinias dvi paminėtas "rūšis", tačiau savuoju išlaikymu, nenusipiginimo juokinimui dėl juokinimo, pakyla aukščiau jų. Jeigu tai daro toks talentas kaip Jiri Menzel...
Patikėkite, filmą įdomu žiūrėti ne vien dėl konteksto "kas gi toliau vyks su herojumi", bet dar daugiau dėl betarpiško stiliaus, liaudiškų nuotaikų. Geros ir istorinės pamokos pateikiamos filme. Ir jei iki šiol nesugundžiau pamatyti "Aš aptarnavau Anglijos karalių", tai paporinsiu, jog negalėčiau nurodyti, kuriame filme neseniai mačiau taip gražiai pristatomas jaunas Čekijos gražuoles !!! Negali atitraukti akių nuo talentingai nufilmuotų jų veidukų, kūno linijų.
Treileris: http://www.youtube.com/watch?v=i1nhsW0u978&eurl=http://www.g-taskas.lt
/2007/12/01/jiri-menzel-as-aptarnavau-anglijos-karaliu/

Filme jas prisimena jau pasenęs pagrindinis herojus (norisi ir ne vien prisiminimuose jam pabendrauti), ir čia pat kitoje, pagrindinėje filmo linijoje, rodomas jis, kai buvo jaunas. (Tik vargu ar sėkmingas sprendimas imti nepanašius aktorius suvaidinti tuos personažus). Graži ir vokietaitė Julia Jentsh, pagal siužetą suvaidinusį lemiamą vaidmenį čekų kelnerio, gyvenimo likime. Ogi Julia Jentsh, tai aktorė, gavusi Berlyno kino festivalyje geriausios aktorės prizą už tragišką vaidmenį filme "Sophie Sholl", kuris patiko Kino Pavasaris 2006 m. žiūrovams.
Manau, kad pasakiau viską. Paprasčiausiai reikia pasinerti į filme pasakojamą gyvenimo istoriją ir mėgautis ja, geriausia kino teatre Gerai


kertukas
Geras banginis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 8854

2008-02-07 21:49 5 žinutė iš 10 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: kertukas Įtraukti kertukas Į adresų knygelę
Šauniai SKALVIJA supažindina su čekų kino gyvu klasiku Jiri Menzel
Kartu su naujuoju jo AŠ APTARNAVAU ANGLIJOS KARALIŲ rodomi ankstesnesni, plačiai pripažinti filmai:

Kaimeli, tu mano centrinis
"Vesnicko ma strediskova"
Rež. Jiri Menzel
Vaid. Janos Ban, Marian Labuda, Rudolf Hrušinsky, Libuše Šafrankova
(komedija, Čekija, 1985, rusų k., liet. subt., 1.30)
9 d. – 19.10,
11 d. – 15 val. ("Seansas senjorams")

Filmo istorija rutuliojasi kaime. Čia gyvenančiam sunkvežimio vairuotojui Marijanui Labudai tenka dirbti kartu su keistuoliu Janošu Benu. Dauguma kaimo gyventojų Beną globoja ir slepia jo padaromas kvailystes. Tačiau kartą Labudai kantrybė baigiasi ir jis ima reikalauti naujo partnerio. Kai Benas išsiunčiamas į Prahą, kaimelis suvokia, koks svarbus visiems buvo šis keistas vyras. Atgailaujantis Labuda vyksta į Prahą.

Senųjų laikų pabaiga
"Konec starych času"
Rež. Jiri Menzel
Vaid. Josef Abrham, Marian Labuda, Jaromir Hanzlik, Rudolf Hrušinsky
(komiška drama, Čekija, 1989, rusų k., liet. subt., 1.38)
12 d. – 16.50,
14 d. – 18 val.

Čekoslovakija, 1918-ieji. Ką tik įkurta Nacionalinė asamblėja paskiria naują Kratochvilų pilies administratorių Stoklasa. Jis turi aristokratiško kraujo, todėl kėsinasi nupirkti pilį. Norėdamas padaryti gerą įspūdį kaimynams ir vietiniams politikimas, Stoklasa pakviečia visus į medžioklę, po kurios visų laukia iškilminga puota. Pilyje apsilanko ir nekviestas svečias, kuris prisistato kunigaikščio Aleksejaus vardu. Šeimininkas įtaria jį esant sukčiumi.

Senais gerais laikais
"Postriziny"
Rež. Jiri Menzel
Vaid. Magda Vasaryova, Jirži; Schmitzer, Jaromir Hanzlek, Rudolf Hrusinsky;
(komedija, Čekija, 1981, rusų k., liet. subt.,1.33)
10 d. – 21 val. ("Kino klasikos vakaras"),
13 d. – 17.15

Filmas sukurtas pagal Bohumilo Hrabalo to paties pavadinimo autobiografinį romaną. Veiksmas rutuliojasi XX a. pradžioje viename provincijos miestelyje. Čia klesti alaus gamykla, kuriai vadovauja padorus žmogus Francinas. Jo gražuolė žmona Mariska, mėgindama nors kaip išlieti savo trykštančią energiją, sutelkia ją į nuostabių valgių gaminimą. Kartą į miestelį atvyksta plepusis Francino brolis Pepinas. Savo nenuspėjamu elgesiu, keistais išsigalvojimais Pepinas nuolat šokiruoja miestelio gyventojus. Mariska įsitraukia į jo šėliojimus. Tačiau Francino tai visai nedžiugina.šuldubuldu
Dažna dalyvė

Klube: narė

Parašė žinučių: 42

2010-01-22 00:00 6 žinutė iš 10 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: šuldubuldu Įtraukti šuldubuldu Į adresų knygelę
Viena iš geriausių ir įtikinamiausių matytų ekranizacijų.

kertukas
Geras banginis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 10736

2010-07-31 22:51 7 žinutė iš 10 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: kertukas Įtraukti kertukas Į adresų knygelę
Kaimeli, tu mano centrinis
"Vesnicko ma strediskova"
Rež. Jiri Menzel
Vaid. Janos Ban, Marian Labuda, Rudolf Hrušinsky, Libuše Šafrankova
(komedija, Čekija, 1985, rusų k., liet. subt., 1.30)


Filmo istorija rutuliojasi kaime. Čia gyvenančiam sunkvežimio vairuotojui Marijanui Labudai tenka dirbti kartu su keistuoliu Janošu Benu. Dauguma kaimo gyventojų Beną globoja ir slepia jo padaromas kvailystes. Tačiau kartą Labudai kantrybė baigiasi ir jis ima reikalauti naujo partnerio. Kai Benas išsiunčiamas į Prahą, kaimelis suvokia, koks svarbus visiems buvo šis keistas vyras. Atgailaujantis Labuda vyksta į Prahą.kertukas
Geras banginis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 10978

2011-01-15 12:49 8 žinutė iš 10 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: kertukas Įtraukti kertukas Į adresų knygelę
Apie aukščiau minimo filmo demonstravimą per TV primena Jonas Ūbis:

Jiri Menzelio 1981 m. komedija Senais gerais laikais (LTV2, 19 d. 19.05) - autobiografinės Bohumilo Hrabalo knygos ekranizacija. Knygoje Hrabalas aprašo, kas atsitiko tėvams iki tol, kol jie jį pradėjo. Bijau skaičiuoti, kiek kartų mačiau filmą, bet niekad negaliu atsispirti norui pasižiūrėti jį dar kartą. Magdos Vašaryovos herojei - jauno ir ambicingo alaus daryklos valdytojo žmonai - ankšta jos jaukiame butelyje ir padorios žmonos vaidmenyje. Todėl ji veliasi į visokias nelabai sveiko vyro brolio Pepino avantiūras, kurios, švelniai tariant, trikdo padorius miestelio gyventojus. Moterį bandoma sutramdyti rituališku jos ilgų plaukų kirpimu. Neabejoju, kad apie šią sceną feministės gali parašyti traktatus. Bet mane labiau jaudina kita, kai gražuolė geria alų. Tai - pati erotiškiausia filmo scena. Jai neprilygsta jokios "9 ½ savaitės".


kertukas
Geras banginis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 10990

2011-01-23 21:10 9 žinutė iš 10 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: kertukas Įtraukti kertukas Į adresų knygelę
Šią savaitę vėl rodomas puikus čekų filmas.
JONAS ŪBIS:

"Nežinau, kaip jūs, mieli skaitytojai, bet aš nekenčiau mokyklos nuo tos akimirkos, kai peržengiau jos slenkstį.

Todėl Jano Sverako filmą Pradinė mokykla (LTV2, 26 d. 19.05) kadaise pasižiūrėjau su ypatingu malonumu. Filmas perkelia į 1945-ųjų Čekoslovakiją. Vokiečių okupacija baigėsi, sovietų dominavimas dar neprasidėjo. Filmo herojus dešimtmetis Edas lanko pradinę mokyklą. Jam sunku išsėdėti suole, nes kasdienis gyvenimas siūlo tiek daug atradimų ir nuotykių. Kartais, žinoma, nuotykiai būna skausmingi, kartais juokingi. Bet patys čekai teigia, kad Sverako filmas - šiek tiek daugiau nei komedija. Tai - čekų nacionalinio charakterio studija. Juolab kad pradinė mokykla, kurioje mokosi tik berniukai, yra vieta, kur tauta auklėjama ir mokoma suvokti savo tapatybę, o mylimas mokytojas nešiojasi ne tik rykštę, bet ir pistoletą, ir jį gaubia kilni karinė legenda. Kai pasižiūri filmą, supranti, kad su čekais mus sieja ne tik bendra abėcėlė."kertukas
Geras banginis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 11749

2012-11-29 19:27 10 žinutė iš 10 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: kertukas Įtraukti kertukas Į adresų knygelę

VILNIUS
Ozo kino salė
11.30 - 11.30 18.00


Puslapiai: 1 
Tikrinti, ar yra naujų atsakymų temoje
Atsakyti Kitos temos Nauja temaPranešti apie naujas žinutes šioje temoje
Mano prenumeratos

Statistika

Kinomanai: 3.105 Žinučių forume 189.318 2.245 Narių klube 3.025 Banga.lt laikrodis 20:22 Dažnai užduodami klausimai ir atsakymaiKinomanai

Moderuoja: Diaboliq, BangaLT, kertukas, Froidas
Statusas: ne narys (Įstoti)
Filmų archyvas
Forumas
Naujienos
Nariai
Foto
Nuorodos

Banga.lt klubai


Mano įrankiai

Privačios žinutės
Mano temos
Dienoraštis
Draugų adresai
Mano duomenys

Mano meniu

Į mano meniu įkelti puslapį: Jiri Menzel AŠ APTARNAVAU ANGLIJOS KARALIŲ

Prisijungę draugai

Visi draugai

Paieška

 

Dažnai užduodami klausimai