Klubai ir forumai Klubai ir forumai Klubai ir forumai Klubai ir forumai Klubai ir forumai
Prisijunk: Pamiršau slaptažodį  Užsiregistruoti
Rėmėjai:

CD "Apsaugok savo kompiuterį". Apžvalga ir komentarai.


Tikrinti, ar yra naujų atsakymų temoje

Atsakyti Kitos temos Nauja tema Temą 2006 07 03 d. 12:16 pradėjo  doublep, peržiūrėta 1546 k.
Puslapiai: 1 
doublep
Geriausias senbuvis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 6602

2006-07-03 12:16 1 žinutė iš 11 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: doublep Įtraukti doublep Į adresų knygelę
Apsaugok savo kompiuterį

Turiu rankose Ryšių reguliavimo tarnybos cd - Apsaugok kompiuterį.

Viršelyje puikuojasi didžiųjų Lietuvos bankų logotipai.

Atrodo turėtų būti naudingas ir geras CD, kuriame vartotojas rastų licenzijuotų programų savo kompiuterio apsaugojimui.

Tačiau.Pažvelkime giliau.

CD sukurtas html kalba, t.y. atrodo kaip internetinis puslapis
kuri galima rasti adresu http://www.esaugumas.lt/storage/cd/index.html

Atrodo gražiai:
Kontaktai į karštąją liniją - su institucijų, bankų telefono numeriais ir el. pašto adresais.
Ir žinoma informacija apie projektą.

Dešinėje pusėje sunumeruoti pasirinkimai.

1.Grėsmės internete.

Kiekvienas tikisi kažkiek teorijos ir apibrėžimų, nes paprastam namų vartotojui žodžiai virusas, spamas, ir pan ne visada suprantami.

Tačiau ten pateikiama diagrama su skaičiais, kurie pripažinkim tiems, kam skirtas šis cd iki lemputės. Perskaičius atidžiai visą puslapio informaciją, randu neiškiriamai parašyta, kad apie
virusus, spam ir kt. skaityti čia.
Oba. Net keturios pastraipos apie virusus lakoniškos teorijos iš kurios aš kaip IT specialistas iš pirmųjų dviejų nelabai supratau kas yra virusas pagal šios tarnybos suvokimą. Likusios dvi pastraipos tik statistika kaip virusai plito per trijus metus. Kuriam iš namų vartotojų tai įdomu.

Žiūrim toliau.
Spam. Va matau ir iš kart į akis krenta apibrėžimas. Dešimt balų labai paprastas ir aiškus apibrėžima.s Toliau paaiškinama koks turinys ateina šiais el. pašto pranešimais. Iš penkių pastraipų tik viena apie statistiką, kuri niekam iš namų vartotojų neįdomi.

Spyware. Norint sužinoti kas tai yra jau vėl reikia skaityti viską nuo pradžių - jokio išskyrimo. Net trys pastraipos, kuriose kaip nekeista nėra statistikos. Ups suklydau. Porą eilučių be jokių diagramų pačiam gale. Paminėta ką veikia tokios programos ir užsiminta apie logging programas. Bet namų vartotojui visiškai neaišku kaip jos patenka į jų kompiuterį.

Žalingas turinys. Tai pagal rengėjus internetinės šiukšlės (spam, virusai) ir įstatymais draudžiama informacija.
Leiskite paklausti kas tai yra. Tik paskui paskaitęs pradedu suvokti, kad turima galvoje nuogas krūtines ir pan. Ir viskas dvi pastraipėlės. Toks jausmas, kad daugiau nieko nėra. Konkretumo ir išsamumo tikrai trūksta . Namų vartotojui šimtas metų iki to ką jo vaikas veikia prie kompiuterio ar internete, jis pasakys aš nelendu prie jo aš nemoku, man nereikia, tegul vaikai dirba.
Ir atsiprašau tiek informacijos tėvams tikrai nesukels noro patikrinti, ką iš tiesų žiūri internete jų atžala. Ir tai kad iškalbingi statistikos duomenys pateikia skaičius, gal tik kelis procentus tėvų suintriguos.

Kaip ir visuose ankščiau aptartuose skyreliuose puslapio gale puikuojasi nuorodos į http://www.esaugumas.lt puslapius, maždaug pasiskaityk pračiau jei įdomu. Žinoma, bet man neįdomu.

Aj tiksliai CD talpa turi ribas - jos 700mb. HTML failai užima labai daug vietos ir tą pasiskaityk plačiau informaciją įkelti į cd švelniai tariant sunku, gi ne visi mokyti tarnybos žmonės moka
copy ir paste.

Kiekvieno skyelio pabaigoje yra patarimai ir nuoroda į cd esantį failą, kad paskaitytume patarimus. Tai dabar juos ir paskaitysim.

2. Patarimai.

Labai geras sakinysKandaišku, saugumo problemoms išspręsti vien tik patarimų neužtenka, kadangi kibernetiniai nusikaltėliai nuolat suranda būdų, kaip pažeisti saugumą, todėl pasaulyje yra nuolat kuriamos specializuotos kompiuterinės apsaugos programos, kurios padeda vartotojui apsisaugoti nuo grėsmių saugumui.
Toliau statistika.

Na ka pradedam

Patarimai Windows vartotojams

Na gi nagi jau labai įdomu.

Keli sakiniai ir nuorodos. Jei atvirai tai valdymas nėra patogus. Nors gal čia mano subjektyvi nuomonė.

Na spaudžiam ant pirmos nuorodos.

Aišku atnaujinti Microsoft programinę įrangą. Ir plačiau angliškai paskaityti Microsoft puslapje. Hmm mielai, bet pvz mano tėvų ir anglų kalbos keliai po studijų išsiskyrė. Na suprantu tarnybai išversti keletą Microsoft puslapių brangus malonumas.

Naudokite interneto užkardą. Paskui supratau kad tai firewall.
Nu jei naudojate XP SP2 tai viskas gerai. O jei ne tai keliauskite į Microsoft puslapį ir skaitykite DUK. Kažkodėl man atrodo kad jie ne mūsų bananų šalies kalba.

Riekia naudoti antivirusinę programą. Hmm o kas tas virusas. Nu blyn kažkur tame CD tai skaičiau. Va kur nereikia nuorodų nėra. O va šioje vietoje visai tiktų http://www.esaugumas.lt nuorodėle.
Jei neturite antivirusinės mielai prašome į Microsoft puslapį ir siūskite demo.

Naudokite programinę įrangą apsaugančia nuo šnipinėjimo.
Na gi na gi.
Defender. Nu smagu, tik va klausimas ar namų vartotojai turi licenzinuotą programinę įrangą ir ar mokėtų tą validatorių apeit. O beto iš Microsoft puslapio failų parsisiuntimes nėra paprastas spauskite ir pirmyn. Daugeliui atsibostų spaudinėt ir jie pasimestų ir susinervinę nueitų šalin. Net penki Microsoft patarimai anglų kalba Lietuvos namų vartotojams kaip atmesti šmipinėjimo programas.

Būkime atsargūs su el. pašto pranešimais. Labai geras patarimas, kad neduoti slaptažodžių banko kodų ir panašiai. Bet tas patarimas turėtų būti pastraipos kabliukas ir kaip nors išskirtas ar net mirkčiotų. Nuorodėlė į Microsoft puslapiuką. Ir kol kas pirma nuoroda į Microsoft Lietuva svetainę paskaityti apie duomenų vagystę.

Mano posakis - backup forver paminėtas tik kitais žodžiais. Parašyta kad tai reikia daryti ir nuorodėlė į Misrosoft Lietuva svetainę susipažinti su atsarginių kopijų darymo pagrindais. Ir laisvalaikiu rekomenduojama paskaityti anglišką Misrosoft tekstą. Kodėl aš taip su pagieža atsiliepiu apie anglų kalbos tekstus. Ogi,kad vidutinio amžiaus žmonėsm tai tikrai problema. Va ir dabar rašant šį straipsnelį atėjo kolegė, kuri nemoka pradėti atsakinėti į klausimus, kur valdymas organizacijos tarnybinio puslapio anglų kalba.

Labai geras patarimas naudoti sudėtingus slaptažodžius. Jo jei sukate galvą kaip atsiminti tuos sudėtingus (pvz., gasū6435!?>rfaf{}[] )spaltažodžius ar juos sugalvoti tai paskaitykite prašome anglų kalba, kurią visi puikiai suprantate, Misrosoft patarimus.
Patarimo pavadinime aiškiai parašyta, kad slaptažodžius keisti dažnai. O dėstyme net neužsimenama, aj tiksliai gi angliškai paskaitysit.

Neleiskite vaikams be priežiūros naudotis verslo kompiuteriu.
Ir vyresnius išmokykite nesiųsti programų. Jo parodykite man paauglį, kurio kompiuteriyje nesisuktų emule, DC, ar kita p2p programa. Vaikai tėvus labai lengvai gali apgauti ir pasakyti kad tai apsaugos programa ar panašiai. Bet jei norite daugiau patarimų, tai Misrosotf tinklalapis jūsų paslaugoms.

Puslapio pabaigoje nuoroda į Microsoft puslapius, demo programoms atsisiųsti.

Ir žinoma labai daug gal būt ir perdėtos informacijos apie Service Pack ir Misrosofto rūpinimasi jūsų kompiuterio saugumu.


Kova su virusais

Paminėtos el. pašto žinutės ir neaiškių programų siuntimas. O daugiau virusų apsikrėtimo būdų panašu kad nėra. Na nėra tai nėra. Einam toliau.

Kova su spam

Tikrai keletas naudingų patarimų žaliems namų vartotojams, kad neregistruotųsi savo el. pašto adresu, neatsakinėtų į tokį laišką.

Kova su spyware
Labai nekonkrečiai kalbama, kas būtų jeigu būtų, tačiau pripažystama, kad dauguma interneto vartotojų neturi gilių informatikos srities žinių, diegia daug programų, atsiųstų iš interneto, naršo įvairiuose puslapiuose, jau nekalbant apie tai, kad didelę dalį interneto vartotojų sudaro vaikai.
Ir rekomenduojama diegiant programą paskaityti naudojimosi sąlygas. Patarimas neblogas, tačiau sąlygos dažniausiai būna parašytos anglų kalba kurią ne visi kompiuterių vartotojai supranta.

Kova su žalingu turiniu

Nieko konkretaus tik pranešama apie portalą saugus internetas - http://www.draugiskasinternetas.lt .

Paskutinis patarimas - pasitiktinti kompiuterį

Siūlomi online Panda ir Microsoft tikrinimo įrankiai. Aprašoma, ką jie tikrina, o kaip tikrinti ,brangus žalias vartotojau, kuriam skirtas šis CD, ne mūsų reikalas.

Kiekviename patarime pateikiamos nuorodos į kovai su tomis grėsmėmis skirtas programas. Apžvelkime ką mums siūlo.

3. Apsaugos priemonės

Antivirusinės programos

Tą patį tik kitais žodžiais jau skaičiau skyrelyje apie virusus.
Pateikiama nuoroda į antivirusinių programų ir užkardų puslapius, esančius CD.

Pažiūrėkime.
Taip slūlo F-Secure Internet Security, Panda internet security, Panda Antivirus bei Avira produktus.
Oba galime rasti Avast ir AVG nemokamas (freeware) versijas.

Pateikiama F-Secure ir Avira antivirusinės mobiliems įrenginiams (delnimiams). Iš tikro tai tikrai didelis pliusas, nes dauguma tokių kompiuterių savininkų nelabai suvokie kaip ieškoti
programų skirtų delniniams.
Avira veikia tik 30 dienų. Todėl pasirinkę ją būsite labai saugus ir galėsite apsaufoti savo kompiuterį, tik gaila kad tas malonumas truks neilgai. Įdomu kodėl pradžioje pateikiamos komercinės programos o ne nemokamos.
Kiekvienos iš komercinių programų diegimo instrukcija su ekrano nuotraukom lietuvių kalba.
Labai gerai. O kaip man žaliam įsigiegti nemokamą programą a? Tai jau ne šios tarnybos rūpestis. Privalote rinktis komercinę programą (skaitome potekstėje).

Licenzijos raktas F- Secure Internet security pateiktas. Net neabejoju, kad ne visam gyvenimui. Visos kitos programos
taip pat veikia ribotą laiką.

Užkardų pasirinkimas švelniai tariant nedidelis. Service Pack2, o tiems kas neturi nėra nuorodos į Microsoft atnaujinimų puslapį (kažkaip keista, o galėtų).
O senesnių Windows versijų naudotojams siūloma Zone Alarm. Reikia suprast kad jei jau turite XP tai neieškokite alternatyvų.
Zone alarm 6.1.xx versija. nemokamai galime naudotis tik viena funkcija t.y. ugniasienės. O kitų kaip el. pašto apsauga, popup blokavimas ir antispyare už dyką negausime. O gaila.

Antispam programos.

SmapBayes diegimo instrukcija deja anglų kalba. Nemokama programa, turinti Outlook priedą, tik mano nuomone nėra patogi žaliems namų vartotojams.
MailWasher nemokama programa, tikrinanti laiškus dar pašto tarnybinėje stotyje, bet turinti keletą apribojimų ir todėl mažiau patraukli, palyginti su mokama Pro versija.
Manau viską pasako. Diegimo instrukcijos nėra net anglų kalba.
Bei pateikiama nemokama SpamPal programa ir diegimo instrukcija anglų kalba. Pasirinkimas nėra didelis.
Naudojimasis nėra žaliam vartotojui toksai jau ir paprastas šiomis programomis, o kaip įsidiegus pagal anglišką instrukciją
naudotis pačio saugiam norinčio būti vartotojo reikalas.

Antispyware programos

Na nieko naujo čia tikėtis ir nereikėtų. Spybot, Adaware ir Defender. Ir nemokama tik pabandyti kaip jie sako Spyware Doctor.

Defender diegimo nuoroda pavadinta "Diegimas" nesuaktyvuoja, ji tik nukreipia į parsisiuntimo puslapį. Pirmiausiai riekia jį parsisiųsti, o norint tai padaryti, aišku, praeiti legalumo validatorių ir pan. Jokios instrukcijos nėra. Net anglų kalba.

Likusių jau daugumai žinomų programų diegimas aktyvuojamas iš nuorodos. Bet net ir angliška diegimo instrukcija į CD netilpo.

Žiūriu yra nuoroda, kuri vadinasi daugiau programų. Paspaudus atsidaro esaugumas.lt puslapis, kuriame matau tik SpySweeper paminėtą programą iš tų daugiau, nes visos kitos tai ir taip jau esančios CD. Na dar vienai programai taipogi vietos neatirado CD.

Turinio filtrai

Naomi - nemokama ir dar lietuviška programa. Tikrai verta dėmesio, nes paprasti namų vartotojai labai mėgsta lietuviškas programas. Diegimo instrukcija lietuvių kalba.
Privoxy. Į akis krito, kad benevienintelės instrukcija rengiant buvo patingėta iš pdf perkelti į html. Visos kitos instrukcijos pateikiamos būtent šiuo formatu.

Na ir žinoma MSN įrangkių juosta. Kaip be jos. Itariu, kad Google įrankių juosta neegzistuoja, nes Google ir Microsoft nėra patys geriausi draugai.

Kadangi laikas pinigai, todėl nepasivarginta įdėti daugiau programų, o besidomintiesm siųloma apsilankyti Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės
tinklalapyje.


4. E. Bankininkystė.

Labai konkreti aiški atmintinė e. bankininkystės vartotojams su telefono numeriais kuriais reikia skambinti netikėtu atveju. Mano subjektyvia nuomone tai pats geriausias ir labiausiai šio CD tikslą atitinkantis patarimas. Be statistikų ir panašių nereikalingų ar neįdomių dalykų.


Išvados.

Vieša paslaptis, kad šis CD tai pinigų praplovimas. Bet nežiūrint į tai išskirčiau keletą punktų:

Neigiami aspektai:
Propaguojama tik Microsoft dokumentacija, kuri daugumoje yra anglų kalba, ir dėl tos priežasties suprantama tik daliai vartotojų.
Siūlomos komercinių programų bandomosios (demo) arba laikinos (trial) versijos.
Programų ypač ugniasienių ir antivirusinių pasirinkimas skurdus, matosi rėmėjų (PandaSoftware) įtaka.
Sudėtingas valdymas, kai puslapyje tik keletas sakinių ir nuorodos į kitus puslapius.
Matosi nevienodi standartai kai skiriasi failų formatai ir ne visur įdėta riekiama informacija (diegimo isntrukcija),
Susidaro įspūdis, kad darbas buvo daromas atmestinai. Manau eilinis studentėlis būtų išsamiau ir geriau padaręs panašų CD.
Dauguma informacijos neįdėta į virš trijų šimtų megabaitų inforamcijos užimantį CD, bet pateikiama kaip nuorodos
į interneto puslapius.
Didžioji dalis informacijos pateikta gana nekonkrečiai, neakcentuota į esminius dalykus, jie neišskirti. Pateikta papildoma informacija, kuri tik patraukia akis, tačiau realios naudos neduoda, nebent iškalbingi statisktiniai skaičiai
skirti paveikti žmogaus sąmonę ir laikui bėgant priversti įsigyi rekomenduojamus sąrašų viršuje komercinius produktus.
Pasigedau nemokamų programų alternetyvų, atviro kodo programų alternatyvų.
Trūksta objektyvumo, kurio ir negali būti jei produkto leidybą remia suinteresuotos kompanijos.
Klausimas, ar pirmą dieną prie kompiuterio atsisėdęs asmuo pataps saugus naudodamas šį cd.


Teigiami aspektai.
Nemokamai platinama medžiaga bendrai paėmus naudinga paprastam namų vartotojui. Tik ar jis sugebės ja pasinaudoti.
Visos reikalingos programos vienoje vietoje, nors ir ne visos ilgesniam laikui bus veiksmingos.


P.S.
Galima paganyti akis į raudonplaukę merginą puslapio apačioje ir mėginti atspėti, ką rodo jos nešiojamo kompiuterio monitorius.EgisXP
Blogas banginis

Klube: narys

Parašė žinučių: 7241

2006-07-03 12:30 2 žinutė iš 11 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: EgisXP Įtraukti EgisXP Į adresų knygelę
Respect. Manau į IT apžvalgas reiktu įtraukti Nekaltas.

doublep
Geriausias senbuvis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 6607

2006-07-03 12:41 3 žinutė iš 11 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: doublep Įtraukti doublep Į adresų knygelę
Taip va pakliuvo po ranka tai nutariau paziuret kas ten do daiktas sefas jau senai dave.

Tai va gal kas savo ispudzius gali papasakot apie sita pinigu plovima.


efix
Geriausias senbuvis

Klube: narys

Parašė žinučių: 4677

2006-07-03 13:13 4 žinutė iš 11 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: efix Įtraukti efix Į adresų knygelę
sis CD naudingas nebent zaliam vartotojui/internautui.
o nusimananciam esanti info nieko naujo nepasako, o esancios programos nieko vertos


seducer
Patyręs dalyvis

Klube: narys

Parašė žinučių: 570

2006-07-03 15:29 5 žinutė iš 11 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: seducer Įtraukti seducer Į adresų knygelę
Na, daug prirašęsMirkt šiaip namų vartotojui vis šis tasMirkt

jurx
Geras senbuvis

Klube: ne narys

Parašė žinučių: 4891

2006-07-03 16:15 6 žinutė iš 11 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: jurx Įtraukti jurx Į adresų knygelę
"...kam skirtas šis cd iki lemputės". Kokia čia lemputė?
"Namų vartotojui šimtas metų iki to ką... " - visiškai nesuvokiama pradžia. Šypsena

O dabar iš esmės.
"Nu smagu, tik va klausimas ar namų vartotojai turi licenzinuotą programinę įrangą ir ar mokėtų tą validatorių apeit". Ne, nemokės, todėl reiktų išleisti CD su aprašymu kaip nulaužti programinę įrangą ir jame įdėti nuorodą į šį CD Šypsena.
"Kodėl aš taip su pagieža atsiliepiu apie anglų kalbos tekstus". Gal būt todėl, kad moki rusų? Žr. mano teksto pirmas dvi eilutes.

Nors šiaip tikrai neblogas straipsnis. Gerai išnagrinėta. Rašau 7 - aplenkei esaugumas.lt. Visai patiko.
O mano nuomonė apie kompaktą - labai labai žaliems. Aišku, geriau, negu nieko. Ir gerai bus, jei neužmigs, kaip užmigo AKL, kaip miega IVPK.
Labai keista, kai siūlomis praktiškai vien mokamos programos, nepasiūlant nemokamų alternatyvų. Nors kita verus pažiūrėjus įgyvendinusius projektą, rėmėjus, stebėtis nereikia.

Mle, geras - po Naomi EULA - "You agree that this EULA be drafted in the English language" Šypsena. Įdomu, ar kas nors šiame šimtmetyje išvers EULA į lietuvių kalbą? Man teko matyti tik neoficialią, gal jau yra ir oficiali?


ALACHAS
Dažnas dalyvis

Klube: narys

Parašė žinučių: 695

2006-07-03 19:32 7 žinutė iš 11 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: ALACHAS Įtraukti ALACHAS Į adresų knygelę
na visos programos pateiktos yra nemokamos, laisvai platinamos internete - taip kad jas gauti ir be CD nera problema, nors visiskai zaliems vartotojams gal tai ir padeda + issamiai paaiskinta. man asmeniskai tai nauda banku telefonu.....

{eMPy}
Geriausias banginis

Klube: narys

Parašė žinučių: 29291

2006-07-03 20:56 8 žinutė iš 11 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: {eMPy} Įtraukti {eMPy} Į adresų knygelę
is ten avast isirasiauCha cha

doublep
Geriausias senbuvis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 6615

2006-07-03 22:59 9 žinutė iš 11 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: doublep Įtraukti doublep Į adresų knygelę
Siaip tai as moku tiek anglu tiek rusu.
Bet pripazinkime kad zalias vartotojas anglu nelabai moka. Anglu kalba jaunimas tai normaliai ir jiems nereikia Lt windowsu. o vat vidutinio amziaus ir vyresnio tai sunkiai kalba dauguma o juo labiau skaito ir supranta anglu kalba.


p5v
Ultra šaunuolis

Klube: narys

Parašė žinučių: 114

2006-07-03 23:46 10 žinutė iš 11 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: p5v Įtraukti p5v Į adresų knygelę
P.S.
Galima paganyti akis į raudonplaukę merginą puslapio apačioje ir mėginti atspėti, ką rodo jos nešiojamo kompiuterio monitorius.tikriausiai bando skaityti Microsoft pagelba Šypsena


doublep
Geriausias senbuvis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 6616

2006-07-04 08:36 11 žinutė iš 11 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: doublep Įtraukti doublep Į adresų knygelę
Tikriausiai Juokiasi

Puslapiai: 1 
Tikrinti, ar yra naujų atsakymų temoje
Atsakyti Kitos temos Nauja temaPranešti apie naujas žinutes šioje temoje
Mano prenumeratos

Statistika

IT klubas: 70.261 Žinučių forume 997.534 3.939 Narių klube 3.436 Banga.lt laikrodis 04:15 Dažnai užduodami klausimai ir atsakymaiIT klubas

Moderuoja: Netas, edmundas, Tomas, BangaLT, Dublis
Statusas: ne narys (Įstoti)
Forumas
Naujienos
Nariai
Foto
Nuorodos

Banga.lt klubai


Mano įrankiai

Privačios žinutės
Mano temos
Dienoraštis
Draugų adresai
Mano duomenys

Mano meniu

Į mano meniu įkelti puslapį: CD "Apsaugok savo kompiuterį". Apžvalga ir komentarai.

Prisijungę draugai

Visi draugai

Paieška

 

Dažnai užduodami klausimai