Klubai ir forumai Klubai ir forumai Klubai ir forumai Klubai ir forumai Klubai ir forumai
Prisijunk: Pamiršau slaptažodį  Užsiregistruoti
Rėmėjai:

1957 Celiabinskas-40 Velniūkštis


Tikrinti, ar yra naujų atsakymų temoje

Atsakyti Kitos temos Nauja tema Temą 2006 04 28 d. 22:24 pradėjo  BBBBBBB, peržiūrėta 2798 k.
Puslapiai: 1 
BBBBBBB
Dažnas dalyvis

Klube: ne narys

Parašė žinučių: 911

2006-04-28 22:24 1 žinutė iš 6 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: BBBBBBB Įtraukti BBBBBBB Į adresų knygelę
Atliekas pylė į upę

Smulkesnių ir didesnių avarijų bei incidentų sovietiniame branduolinių ginklų gamybos komplekse Čeliabinsko srityje buvo tiek daug, kad iki šiol net atominės saugos specialistams sunku surinkti išsamius duomenis apie šį kompleksą ištikusias nelaimes. Ši vieta pagrįstai laikoma viena labiausiai pasaulyje radioaktyviomis atliekomis užterštų teritorijų.
Plutonis ir tritis sovietiniams branduoliniams ginklams buvo gaminamas trijose akylai saugomose vietovėse. Šie miestai nebuvo pažymėti jokiuose visuomenei prieinamuose žemėlapiuose. Vienas iš šių objektų, kurio oficialus pavadinimas yra Čeliabinskas-40, buvo pastatytas pietrytinėje Uralo dalyje, už 15 km į rytus nuo Kyštymo miesto. Reaktorių kompleksas, priklausantis gamybiniam susivienijimui "Majakas", apėmė apie 90 kv. km teritoriją.
Čeliabinsko regiono gyventojai iškentėjo ne mažiau kaip tris dideles branduolines katastrofas. Iš pradžių jie buvo lėtai nuodijami radiacija, kadangi nuo pirmųjų reaktorių veiklos pradžios, daugiau nei šešerius metus, "Majako" kompleksas radioaktyvias atliekas vertė į Tečos upę, kuri buvo geriamojo vandens šaltinis 24 kaimams, įsikūrusiems abiejuose upės krantuose.
1951 m. radioaktyvių medžiagų, pilamų į Tečos upę, buvo aptikta net Arkties vandenyne. Šis atradimas vis dėlto paskatino keisti branduolinių atliekų atsikratymo politiką: buvo sukurti rezervuarai vandens, tekančio iš labiausiai užterštų teritorijų sukaupimui, o įmonės atliekos pradėtos pilti į Karačajaus ežerą, kuris neturi jokių ištakų.

Apšvitinta ketvirtis milijono žmonių

Teča ir teritorijos (jos užliejamos per potvynius) buvo spygliuota viela atitvertos nuo visuomenės, dalis aplinkinių gyventojų perkelta į kitas vietas, o likusius nuo tol imta aprūpinti geriamuoju vandeniu iš kitų šaltinių. Žmonėms buvo uždrausta upėje žvejoti bei gretimose apylinkėse rinkti grybus, uogas ar šienauti. Dabar tvora daugelyje vietų gerokai apirusi, o vietiniai gyventojai dažnai ignoruoja draudimus. Daugiau nei 400 mln. kub. m radioaktyvaus vandens iki šiol tyvuliuoja atviruose rezervuaruose palei upę.
1957 m. Čeliabinsko apylinkės patyrė dar vieną baisią katastrofą, kai sprogo radioaktyvių atliekų saugykla. Branduolinių atliekų saugyklos Čeliabinske-40 buvo laikomos panardintos į vandenį ir aušinamos juo, tačiau saugyklų stebėjimo ir kontrolės sistema turėjo didelių trūkumų. Kai vienos saugyklos kontrolės sistema išėjo iš rikiuotės, atliekos ėmė džiūti. Rugsėjo 29 d. saugykla sprogo 70-100 t trotilo užtaiso galingumu. Nuo 70 iki 80 t atliekų, arba apie 20 mln. kiurių radioaktyvių medžiagų, išlėkė į orą. Ši katastrofa laikoma antrąja pagal mastą pasaulyje po Černobylio elektrinės avarijos.
Apie 90 proc. radiacijos netrukus iškrito aplink susprogusią saugyklą, tačiau likusi susiformavo į kilometro aukščio radioaktyvų debesį, kurį vėjai nunešė per Čeliabinsko, Sverdlovsko ir Tiumenės sritis. Radiacinio apšvitinimo neišvengė daugiau nei ketvirtis milijono žmonių. Tik mažiau nei 0,5 proc. visų šių žmonių buvo evakuota, o dalis jų - tik praėjus keleriems metams po avarijos. Faktiškai visi geriamojo vandens šaltiniai apylinkėse buvo užteršti.

Mirties ežeras

Vakarų šaltiniai nurodo, kad radioaktyvių atliekų saugyklos sprogimas netoli Kyštymo sukėlė itin sunkias pasekmes aplinkiniams gyventojams, atsidūrusiems labiausiai užterštose teritorijose. Žmones apėmė isteriška baimė, kai pradėjo plisti nežinoma paslaptinga liga. Aukoms nuo veidų, rankų ir kitų kūno vietų tiesiog nusinerdavo oda. Šie šaltiniai taip pat teigia, kad per branduolinę 1957 m. katastrofą žuvo ar nuo radiacijos netrukus mirė keli šimtai žmonių. Kad tokia avarija iš tiesų buvo, sovietinė valdžia pripažino tik vadinamosios perestroikos metais.
Per kelerius metus po avarijos buvo užarta arba tiesiog išbraukta iš dirbamų žemių sąrašo apie 1330 kv. km dirvožemio. Visą šią žemę, išskyrus 200 kv. km, vėl buvo leista dirbti 1978 m. Net ir šiais laikais kai kurias užterštas teritorijas pravažiuojančių automobilių vairuotojams liepiama kirsti nesustojant ir užsidarius langus.
Trečioji didelė katastrofa įvyko 1967 m., kai sausra beveik išdžiovino Karačajaus ežerą, o audringi vėjai pakėlė į orą ir išbarstė radioaktyvias ežero dugno dulkes maždaug 25 tūkst. kv. km teritorijoje, paskleisdami 5 mln. kiurių radioaktyvių medžiagų virš pusės milijono gyventojų galvų.
Dabar šiame ežere, labiau panašiame į pelkę, galiausiai susikaupė 120 mln. kiurių ilgaamžių cezio ir stroncio radionuklidų, o radiacija iš ežero povandeniniais vandenimis išplito nuo dviejų iki trijų kilometrų tolyn nuo ežero kranto. Žmogus, atsistojęs ant ežero kranto šalia vietos, kur įrengti atliekų išpylimo vamzdžiai, mirtiną radiacijos dozę gautų per valandą. Dabar ežeras yra užverstas tuščiaviduriais betono blokais, uolienomis ir gruntu, kad būtų sumažinta radiacijos sklaida.

Gal kas zinote kur foto gaut is sios "Zonos" arba turite daugiau info sprogimo ten buta nemenko turejo nemazai sugriaut


ho'
Geras banginis

Klube: ne narys

Parašė žinučių: 12882

2006-04-28 23:03 2 žinutė iš 6 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: ho' Įtraukti ho' Į adresų knygelę
Įdomu, net nežinojau, kad be Černobylio yra dar ir kita tokia milžiniška radiacinė zona.

cheslovas
Patyręs šaunuolis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 1273

2006-04-29 11:14 3 žinutė iš 6 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: cheslovas Įtraukti cheslovas Į adresų knygelę
aha, as irgi

zaborek
Geriausias banginis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 7362

2006-04-30 00:59 4 žinutė iš 6 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: zaborek Įtraukti zaborek Į adresų knygelę

pries pora metu apie tai rode per tv

dar buvau rades info, skaitydamas apie Arzamas-16 istorija.


BBBBBBB
Dažnas dalyvis

Klube: ne narys

Parašė žinučių: 912

2006-05-02 12:49 5 žinutė iš 6 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: BBBBBBB Įtraukti BBBBBBB Į adresų knygelę

zaborek rašė:

pries pora metu apie tai rode per tv

dar buvau rades info, skaitydamas apie Arzamas-16 istorija.


Ir kas ten buvo tame arzame


zaborek
Geriausias banginis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 7366

2006-05-02 12:55 6 žinutė iš 6 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: zaborek Įtraukti zaborek Į adresų knygelę
panasiai, kaip ir Ozersk, ir Zeleznogorsk (Krasnojarsk-26), ir Seversk (Tomsk-7) - uzdari miestai, kur vyko atominiu/branduoliniu ginklu kurimo/gamybos darbai..

o dabar - branduoliniu ginklu muziejus


Puslapiai: 1 
Tikrinti, ar yra naujų atsakymų temoje
Atsakyti Kitos temos Nauja temaPranešti apie naujas žinutes šioje temoje
Mano prenumeratos

Statistika

Karybos klubas: 499 Žinučių forume 24.371 117 Narių klube 129 Banga.lt laikrodis 17:31 Dažnai užduodami klausimai ir atsakymaiKarybos klubas

Moderuoja: Daivutia, BangaLT, PuLTis
Statusas: ne narys (Įstoti)
Forumas
Naujienos
Nariai
Foto
Nuorodos

Banga.lt klubai


Mano įrankiai

Privačios žinutės
Mano temos
Dienoraštis
Draugų adresai
Mano duomenys

Mano meniu

Į mano meniu įkelti puslapį: 1957 Celiabinskas-40 :-[

Prisijungę draugai

Visi draugai

Paieška

 

Dažnai užduodami klausimai