World trade organization - pasaulio prekybos organizacija
Bandysiu paaiskinti kodel si organizacija yra baisaiu uz tarybu sajunga ir panasias autoritarines valstybes(veliau pabandysiu parasyti ir apie tarptautini valiutos fonda bei pasaulio banka)
Taiva - visi zinome kad vyksta procesas vadinamas globalizacija, kiek jis geras ar blogas kita tema.Dingsta ribos prekybai ir judejimui.Tai sukelia problemu. Esant laisse-fraize (visiskai nekontroliuojamai) prekybai iskyla rimtos globalines krozes pavojus. Kapitalistineje santvarkoje yra iprastas teiginys kad rinka geriausiai susireguliuos pati. Taciau kad ir kaip tai butu grazu, taip nera( prisiminkite Didziaja depresija, Banku krizes rusijoje ir kitu). Norrint sukontroliuot pinigu bei produkcijos srautus buvo sukurta organizacija - WTO.
Ka wto daro - ji mazina kliutis(muitus) prekybai. na atrodytu viskas puiku. Taciau pirmiausia paziurekime kieno interesus ji gina. Sioje organizacijoje sprendimo teise turi valstybes ne pagal zmoniu kiek ar kitus kriterijus, bet pagal ekonomine galia. ir ta vadinamoji WTO asanbleja tera tik blefas. viskas nusprendziama vadinamame "zaliajame" kambarysje - tenais japonijos Jav, kanados rusijos bei ES atstovai sprendzia pasaulio ekonomikos likima. Kitos salis i ta kambariuka gali siusti tik 1 atstova, arba is vis jos neturi balso.
Jus aisku matote per zinais - kai tik vyksta g8 ar wto susitikimas tai ir vyksta anti/'alterglobalistu riauses. Paklausite kode? Del 1 paprasto dalyko - i wto ir g8 susitikimus labai kvieciami korporaciju bei didziuju koncernu vadovai ir atstovai. paprastu zmoniu bei ju problemu niekas neklausys.
Dar apie prekyba - esa WTO naikina muitus. Jav yra uzmuitinusi ne viena desimti produktu, kuriu savo salies gamintojus jais gina. Ir tai laisva prekyba?
WTO arba turi reformuotis arba turi buti isformuota del siu priezasciu -
Nelygybe tarp saliu
Jav dominavimas
Zmoniu interesai nesvarbus, svarbesni korporaciju…
pratesiu kai nebusiu toks privarges.parasysiu ir apie alternatyvas
ka manot apie si dalyka.
Rinka isties geriausiai susireguliuoja pati. Kai didziaja depresija pradejo spresti Keynes tipo socialistai, ji ne tik siaubingai ilgai uztruko bet is tikro ne nesibaige, nes tuomet valstijiu pasiskolinti is uzsienio pinigai vis dar negrazinti. O kokia alternatyva kapitalistines ekonomikos krizems? Socialistine ekonomika kaip TSRS, kur zmones tuo pat metu valge savo vaikus is bado?
O antiglobalsitai tai siaip durniai, jiems preteksto chuliganizmui ne nereikia.
deja skaitau nobelio laureato knyga (JOseph E Shiglitz-Roaring nineties)
apie toki pat idealia nekontroliuojama rinka
o tu paaiskink kolumbieciu kavos augintojui, tipo kad globalizacija taip gerai i snuki atsakanciai gautum. zmones ten zlugdomi.mes geraim pigia kava o jie dirba kaip vergai - nei atlyginimo(pvz malaizijoje plantaciju darbininkas gauna 1.14 dolerio i menesi), tiktai kad galetu varganai egzistuoti. Rinka deja pati negali susireguliuoti. jej paliksi ja nereguliuojama, greit nebeturesi konkurencijos - tik PASAULINE KORPORACIJA. deja. valstybe visada turi kistis i rinka, nes jei rinka prisidirbs ir prisizais, kas viska srebs - valstybe. pvz 1989 metu krize JAV valstybei kainavo 100mlrd doleriu. Ir tai tik del to kad respublikonai tikejo ta garsia “laisse fraise” teorija
aj seip antiglobalistai nedaznai patys riauses sukelia- dazniausia provokuoja policija(turesiu tuoj vaizdo medzigos, kada reiktu parodyt).
Liudna nebus pasauli niekad teisingumo kai paziuri wto
o kai paziuri kas dar yra tokios organizacijos kaip vmf ir wb. nx
baik jau ar tik ne Reigana vadini tikinciu rinka? Tavo ziniai Reiganas neskaitant jo pazadu buvo Keynesistas, didino mokescius, varze prekyba ir apskritai buvo normalus socialistas:
Bin, eilini kart nukalbejai. Jei pasidometum pasauline statistika, suzinotum , kad kad jau virs 20 metu yra imoniu smulkejimo tendencija. Skaityk ekonomine literatura, svieskis.
Be to, naturaliose monopolijose nieko blogo nera. Jei ta imone pasirinko vartotojai, vadinasi taip ir turi but. Kai ji vartotojams nebeitiks, tai jos ir neliks.
Absurdas.
Priesingai. Didziuliai susijungimai, konsolidacija pradedant bankais baigiant pramogu verslu.
naturali monopolija yra tik todel, kad tikriesiems konkurentams atsirasti apskritai nera imanoma… naturaliosios monopolijos yra neefektyvios (daznai joms taikomi vyriausybes nustatyti kainodaros principai)
kaip sakiau, svieskis. jei nori gincytis, pateik statistika.
zmogau, net nezinai kas yra naturalios monopolijos o gincijiesi. naturalios yra tos kurios susiformuoja ir veikia be valdzios paramos. kokia cia dar vyriausybes kainodara… kazka ne is tos operos pavarei.
Kad rinka pati susireguliuoja yra labai salyginis (dristu teigti - klaidingas) teiginys.
Nevarzoma (laissez faire) rinka yra linkusi krypti i krastutinumus, kurie galiausiai itin skaudziai atsiliepiai rimtais sukretimais (yra saunus Soroso straipsnelis apie rinkos inertiskuma).
Nelabai suprantu kodel Legionas (berods ) remiasi Keinsu kaip vienintele alternatyva reguliuojamai (teisingiau butu rasyti misriai) ekonomikai. Friedmanas, Samiulsenas, Tobinas ju teorijomis aiskinama siuolaikine ekonomika.
na siaip tai butu idomu, kad tamsta pateiktumete sava statiskika pagal kuria mes pamatytume kad dideja smulkiu firmu…nes siaip ir as pastebiu tik stambejima…
elementarus pavyzdis automobiliu gamyntojai, kiek mes ju zinome galime priskaiciuoti apie 20 ir daugiau…taciau realiai visi jie valdomi 4-5 koncernu
Apskritai WTO (ankstesnioji GATT) buvo sukurta salinti barjerus tarptautiniai prekybai. Taciau tapo didziule prekybos taisykliu, reglamentu rinkinys. Zinoma, tai paaiskinama jungiantis vis naujoms narems astrejo ekonomine, strukturine diferenciacija tarp PPO nariu.
Nepaisant gremezdisku kvotu, muitu ir kitu prekybos barjeru mechanizmo PPO yra vienintele alternatyva pajegioms ir besivystancioms salims kurti bendrasias taisykles.
PPO reikalingumas ir nauda galima pademonstruoti paprastu pavyzdziu del muitu plienui, kuriuos ivede JAV, kas paskatino ES imtis atsakomuju priemoniu bei kreiptis i PPO del siu JAV (ko gero neteisetu) zingsniu.
O raginimai uzdrausti WTO juokingai atrodo bent kiek su ekonomika susipazinusiam zmogui…
zinau, kas yra J. M. Keynes. Tik keista, kad ismokus viena is klasiku pavarde galima vaidinti visazini
Tavo ziniai Keynes teorija visiskai nepasiteisino praeito amziaus 8 desimt. pradzioje. Stagfliacijos atvejui keinsistine teorija negalejo pasiulyti jokiu stabilizavimo priemoniu.