Naujausi mokslo faktai, teorijos, prielaidos, tikimybes, modeliai, analize, netgi ir visos izvalgos;

Naujausi mokslo faktai, teorijos, prielaidos, tikimybes, modeliai, analize, netgi ir visos izvalgos;

Interviu su neuromokslininku Jonu Kubiliumi;;].

 1. E2E4! TIKINTIS LAIMETI OPOZICIJA, O ATSAKYMAS C7C5?!:].
 2. NG1F3!! ATAKUOJAN BAZE E;P TIKIMYBE D7D6?;].
 3. D4! CXD4;].
 4. NXD4! JAU TIKINTIS OPOZICIJOJE LAIMETI, PO H5;]. NG8F6??! SANTRAUKA, IR ANALIZE;] NES DAUGIAU EJIMU NER;)
 5. NB1C3;] TIKSLI ATAKA!OPOZICIJA E3E4E455;]. LAIMINTI VISUMOS BAZES,. A6;]
 6. F3!!! STIPRIAUSIA TEZE DEL LYGTIES KOVARIJUOTI;P LYGIU IR NER, NES VISI E2E4 EJIMAJ PARTIJOJ STATISTIKOS LAIMETA INTERVALU STADIJA;PPPPPPPP.[[[ 6… E511!!! ]]]INTEGRUOJAMA MATRICA;P ;]. IR ZHINOME, SHITAS TESINYS…BISHOP E3 KAS GALI STIPRINTI KURYBOS FAZES;P. I PAGRINDINE KLAIDA1 H5;] SHITO TIKETASI, PO JO TIK PRALOSHTA;P GALIMAJ CHIA NE KLAIDA, O INTERPRETACIJA;PŠypsena))NC3?/D5?? KLAIDA, NES GERIAU ATAKUOT;P RIKIU I E2!!!:].exd5 ;] kas po 45 ejimo;) RHAAA3!!! SANTYKIU ATAKOS, LAIMI BE PRADMES;P BOHSTU TIESIAJ, I DIAGONALE E8;] IRODYMAJ.I PROTA GRYZHTANT ATAKUOJAMA ZIRGU I D4?:] IR PUSE LAIMETOS PARTIJOS, PO NB7D8;] TOLIAU PRATESKIT, SU FRITZ 7;]! bxd5;] zhinoma tesinys…
 7. ND4B333 PRAKTINIS EJIMAS;].BISHPC8C6! TIKSLAS LAIMETI;P
 8. RIKIS C1E3;]IR VISA PARTIJA TIKSLIAJ LAIMETA;]H5?? APIE KA ASH SNHENEKAJU//? PASIKARTOJANCHIOS METODIKOS;)
 9. NC3D5;]. BISHOP XD5!;]FRITZ 9 STILIUMI;D
  10)exd5;) tikraj ne silpnas, o tikras analitinis metodukas, kurio deka… analizuojama viskybe;D
  11)rikiu e2;] ir grandine fritz, deep shrederr … ir kitu programu darbas…g6!!/? stiprus ejimas, bet pasiduoti verta;] po sito ejimo lieka rikis ir bokshtas;] stadijose;) ir perciklina laiko granules;P chia chemine analize ir proto visuma;D
  12.Qd1d2 . Bf8g7 13.OO . b6 14.h3 . OO 15.c4 . Rf8e8 16.Ra1e1 . Qd8c7 17.a4 . a5 18.Nb3c1 . Nd7c5 19.b3 . Nf6d7 20.g4 . Qc7d8 21.Be2d1 . hxg4 22.hxg4 . e4 23.f4 . Ra8a7 24.Re1e2 . Bg7a1 25.g5 . f5 26.Re2h2 . Nd7f8 27.Nc1e2 . Ba1h8 28.Ne2d4 . Ra7h7 29.Rh2xh7 . Kxh7 30.Nd4c6 . Qd8c7 31.Kg2 . Bh8g7 32.Bd1c2 . Kg8 33.Rf1h1 . Nf8d7 34.Kf1 . Nd7b8 35.Nc6d4 . Qc7f7 36.b4 . axb4 37.Qd2xb4 . Nb8d7 38.Nd4c6 . Re8c8 39.Kg2 . Rc8a8 40.Rh1h3 . Ra8e8 41.a5 . bxa5 42.Qb4xa5 . Nc5b7 43.Qa5a2 . Qf7f8 44.Be3g1 . Re8a8 45.Rh3a3 . visa teorija ishanalizuoti protu, o ne pc;D ir deshimt prielaidu, apie faktoringa;].21! BE2D1! PATI IDEJA, KURTA 10 METU, IKI B1H8… MECHANINE PAVARA;P DINAMINIS STIMULIACIJOS ENERGETIKOS DIAMETRAS;PIKI 36! B4!!!:] KURIS UZHGINCHYJA VISAS NEIGIMO FUNKCIJAS, IR ADAPTUOJA SAMONE, PRIE MATERIJOS;P Belgijoje įgijo dirbtinio intelekto studijų magistro laipsnį ir ten pat tęsia eksperimentinės psichologijos doktorantūros studijas. Mokslininko pagrindinis tyrimu objektas — regėjimas. Pokalbyje su Neuromokslas. lt komanda mokslininkas atskleidžia savo darbo specifiką ir užsimena apie galimas neuromokslo perspektyvas Lietuvoje.Gabumų turiu viskam. Ypač pasisekė, jog studijavau Massachusetts Institute of Technology: kitaip nei Lietuvoje, pasirinkti studijų krypties iškart nereikėjo, o ir pasirinkus buvo galima keisti ar pritaikyti prie kintančių pomėgių. Taigi turėjau laiko paieškai, už ko "užsikabinti". Institutas studentams sudaro galimybę ne tik studijuoti, bet ir dirbti laboratorijoje. Tuo metu buvo statomas neuromokslams skirtas pastatas, norėjau ir aš ten pabuvoti. Taip pakliuvau į prof. Nancy Kanwisher kognityvinių neuromokslų laboratoriją.

Pirmaisiais metais mano vadovas (dr. Daniel Dilks) aptikdavo mane snaudžiantį ant sofos su straipsniu rankose. Vėliau laboratorijoje dirbti darėsi vis įdomiau ypač dėl to, jog smagu buvo ginčytis su Danny. Artėjant studijų pabaigai, reikėjo apsispręsti, ką toliau studijuoti, todėl atrodė natūralu tęsti šituos tyrimus. Apsisprendžiau galutinai ir staiga pasidarė labai ramu ir aišku, kad taip ir reikia. Daug mąstydavau, kodėl aš toks, kodėl kiti tokie – o kas gi tai, jei ne noras suvokti, kaip mūsų smegenys veikia?

Kodėl vienu metu pasirinkote studijuoti du dalykus – dirbtinio intelekto magistro programą ir eksperimentinės psichologijos doktorantūrą? Kaip šios dvi sritys susijusios ir papildo vieną kitą?

Rinktis tikrai nesirinkau, tiesiog taip atsitiko. Kitaip nei Europoje, JAV po bakalauro galima rinktis arba magistrantūra, arba doktorantūra (į kurią automatiškai įtraukiamos ir magistrantūros studijos). Nors įstojau į universitetą Belgijoje, kažkodėl nutariau, kad magistrantūra man neprivaloma. Jau buvo pabodę laikyti egzaminus ir lankyti paskaitas kiekvieną semestrą, kai tuo tarpu laboratorijoje galima patogiu būdu atlikti savo tyrimus. Belgai neapsižiūrėję priėmė mane tiesiai į doktorantūrą. Paskui susigriebę, kad nepavyks apeiti taisyklių, "įtaisė" mane į vienintelę panašios pakraipos magistrantūrą, kad pabaigęs, galėčiau imtis doktorantūros. Galiausiai viskas išėjo tik į naudą, nes tai netikėtai sutapo su mano besivystančiu susidomėjimu technologijoms ir kompiuterine rega (computer vision).

Tiek dirbtinio intelekto, tiek eksperimentinės psichologijos tyrimų objektas yra smegenų veiklos suvokimas, nors, žinoma, metodai skirtingi. Dirbtinio intelekto tyrimuose biologiniam smegenų veikimui ir empiriniams duomenims skiriama mažai dėmesio, tiesiog reikia kurti sistemas, kurios atliktų reikiamas užduotis. Tuo tarpu eksperimentinėje psichologijoje daug visokių tyrimų apie viską, bet menkai jų formalizavimo matematiniais ar kompiuteriniais modeliais, kuriuos paskui galima kur nors pritaikyti. Atskirtis tarp šitų dviejų istoriškai susijusių sričių didelė, gal dėl to, kad psichologai programuoti nemoka, o programuotojai nesugeba įvertinti psichologų atrandamų dalykų. Tad man abiejų sričių žinojimas padeda.

Teko girdėti, jog užsiimate regos apdorojimo smegenyse mechanizmų aiškinimu. Kokių įdomių aspektų pavyko atrasti? Kaip savo nagrinėjamą sritį ir veiklą apibūdintumėte paprastam, apie tai menkai išmanančiam žmogui?

Apie "įdomius atradimus" kalbėti dar anksti.

Aš tiriu, kaip žmogus apdoroja vaizdinę informaciją, patenkančią į akis. Kokiu būdu toje informacijoje mes sugebame išskirti daiktus? Į akį daiktai nepatenka, patenka šviesa, ir tame fotonų sraute nėra jokios nuorodos, kad štai apatiniame kairiajame regos lauko kamputyje pūpso kėdė. Tad bandau aiškintis, kaip ta informacija turi būti apdorojama, kad sužinotume, ką matome.

Dirbu dvejomis kryptimis: skenuodamas žmogaus smegenis (su fMRI) ir modeliuodamas tuos rezultatus. Skenavimas leidžia gauti duomenų, kaip žmonės atlieka kokią nors užduotį: kokios smegenų sritys informaciją apdoroja ir ką joje išskiria. Modeliavimas reikalingas norint gautus duomenis formaliai paaiškinti. Geras modelis turėtų gebėti atlikti tą pačią užduotį kaip ir žmogus. Pakankamai daug ką empiriškai išsiaiškinus apie regos veiklą, toks modelis turėtų gebėti išskirti vaizde (pvz., nuotraukoje) objektus. Tai būtų mano tyrimų ilgalaikis tikslas.

Skaitytojui, dabar beveriančiam burną klausti, o kam gi visai tai naudinga, siūlyčiau užsimerkti ir pamąstyti, koks sunkus būtų gyvenimas be regos. Šitaip šiuo metu gyvena kompiuteriai. Kaip jie pasijustų ir ką galėtų nuveikti praregėję, nesunku įsivaizduoti.

Ar siejate savo karjerą su Lietuva? Kokios perspektyvos, Jūsų nuomone, neuromokslui nusimato mūsų šalyje?

Neabejotinai, į Lietuvą žvalgausi. Man patinka čia esančios galimybės, kurių kitur negaučiau: galimybė dirbti taip, kaip noriu aš, naujai, kitaip. Žinoma, ne visos neuromokslų šakos čia gali klestėti. Neurofiziologiniai arba fMRI tyrimai brangūs. Bet kitos sritys, artimesnės computational neuroscience, reikalauja žymiai mažiau resursų, todėl Lietuvai labai tinkamos. O Lietuvoje su spartaus interneto galimybėmis, darbu kompiuteriais rimčiau užsiima ne vienas. Tokius talentus surinkus, šiek tiek “proto įkrėtus”, gali gimti perspektyva. Su kolega Ignu Budvyčiu ir dar keliais bendraminčiais miname kelią, kad tai atsirastų. Tai man ypač įdomu, nes tai nauja ir baugu.
TIKRAS MOKSLINIS STRAIPSNIS ARGUMENTAJS UZHGINCHYTI MOKSLO ISHRADEJA;D jeigu kam protas neleidzhia, tai galit isivaizduot visas mano sulostas partijas niku GensUnaSumus, iki vaznonio israstos energijos pervedimo eigos;).
e2e4 c7c5 g1f3 b8c6 re1b5;] ir hologramines interpretacijos, kuri steigia moraline dogmatika;P. jeigu kas zhino, kodel mano partija buvo ishtrynta, tai laikas ja atgamins…ir pratesime prie mokslo;) eiga jos buvo paprasta… deshimt linijiniu metodiku ir analitines paklaidos fragmentaj, kur po b6 ejimo, i kampa, buvo praloshta netik inercija, bet ir laiko tempas, ten reikejo testi rikiu…;]. fragmentaj tikimasi suvoks, tik linijines bazes, nes turime desni ad sanitum… siajp tesinys g6 tikraj buvo atmestas, o teorija leido prileisti, tik e7e6priimti, kaip teigimo variacija e;] taigi buvo paeita, a7a6!!!:].kirtimas yra butinas, nes prileidzhia subtancija morkel;D nu analize;D tikra… tai va;] ir kirtimas ish b i c 6;] d2d4! planas tikras:! kirtimaj kirtimaj, o praleista mano matricos dalis, interpretuoti nesudetinga a s a s =-3891!;]. praktiskas ! tikslus ! analitiskaS! ir vertinantiS!. neteisinga interpretacija?:] o gal tai buvo tikras tikslas?:]3) … g7g6?:] irgi klaidaŠypsena nes taip ir buvo loshiama, o man atrodo, kad supainiot eteris neleistu…shita partija argono sudetisLiežuvis.
3)d2d4! cx cxxx;] iki kirtimo;]. ne tikraj, ne;) tik d4! a6!:] va tikra atakos gynybos vergo pozicija analizuoti marilyn vos savant, tikra partija, tokia ir buvo;p taiva po kirtimu, i a6!:] planuojame tezines gynybos bokshtu atakas;ppp lygiu chia nera;) netgi deep shreder ir deep blue sumastytu teiginiu seka;p kasparovas su karpovu netik stagnavo, bet ir netgi garantuojama save suprasti dave;p ar jo protas jums?:}.
po a6! planas tik kirsti arkli…;]
kirtimas ish b;] tik ish b;)…b1c3!! sachas penktu laipsniu. pentium bankrutavo;D
rikis g7 tesinys;) ir tikra praktikos stadija, kada atkartoji sintetinama konretu laipsni;D
0-0 rokiruojame i karaliaus flanga, kad baze sustabdytu nauja ataka;] kadangi b6 buvo testinume, tai jau materialiaj primetu esme;p
zirfu zirgeliu zirgineliuf6!:]tirkaj ten;)
bokshtu i e1!! del smalsumo;D
ir tikraj ne variantaas kuri atmete kasparovo kompaj;D
h5 stabilizuotu visas kampaines;)o to neras nieks;P ir tik mano teiginiu seka, kad kvantu mechanikos optimalaj, neturejo pusetinos matricos;p
0-0 rokir rokir rokir rokerka!;].
mano teiginys apeliuoja protams, kas chia shiajp jau chia sjiap chia sia partija saugo, tai praktines analitines duombazes;p.
be3! d61!?! d6 ne prielaida, o konstruktas, ash chia apie partija, ji buvo iki tokios stadijos, o materialiaj, keli ejimaj dar neatgaminami;p praktikos kode!;].
zhirgas b3!!!:] numatyta ish anksto, po b8c6!;] trecios laipsnines grandines;).
ir netgi…supainioti nepavyks;]rikis b7 analitines paklaidos skaiciuojamos;)paradigma egi egi;pCha cha
a4!! duomenis surinkti ir analitika pavykusi;)
be abejo prielaida puma!:}.
bokshtu ginama pereja…su santykine gulamaja matrica;] jos matrica perdeta;]
f4! perdavimo kryptis, ir netgi energijos polius, o tai stadija pereinama su fraktalajs;].
energijos tekmes salytis ne dvipolis, o tik vienetine materija;p.
be8!:] tikimasi pereinamos grandines;) as partija sumaisiau, tik stadijoje e;] tikimas, kad atgaivinsim visas bazes, o vaznonis sia partija lose iki galo;p
rrre1;] tikraj atgal, siajp jau del vaizdo loshiant, galima sukeisti ejimu grandis, o kam teks prizas?:]
marilyn vos savant shita teorija gimde 20 metu, o man reikejo, 5 dienu suvokti optimale;}.
tiesine algebros naujove;p
nauja linija perdavimas;D
;]
c5? ar tai ejimas?:] kvadrantas nesusikerta;] siajp jau galas b6 kampas isprende teorema, apie shaknis;)
a5! 15 metu mastyt reik;D keturiems deep blue;D
queen c77!:]b31e331e3!!;].zhirgu i h5 neimanoma, tai deep blue stilius, o kasparovas jai prakisho;p
e6! abstraktas, kuri kopijuoja visos pardavimo parengimo stakgi;]Cha cha
bokstu emu virshu, nes ash bohksto esmas;] praktika h3!!!:].
cd8 tik bokstas ginasi be bazes;] fritz 7 8 9 10 12 18 ir kitos bazes;) endspiliaj sunkus, techiski, po keturias damkes ir praeinanti pestininka;P.
ANALIZUOJANT PRIE LANGELIU, ASH DIEVAS;P.
D7D5!:] BE ABEJO SHITA VARIACIJA, APIE BUTI. TAI LANGAN KOEFICIENTAS 196-7-9-200;] TIK TIEK;P.
RE3!!:] BE ABEJO, IR ANALIZE 19—;] BET JAU NEBE;pD7D5?:] TAI PAKLAIDA, PO B6 KVADRATINES LYGTIES STACIONARIU MECHANIKOS BANGU;P TAI PRIELAIDA, DEL MASTYMO KOKYBES;P ANALIZES IR VERTINAMO POTEKSCHIU;P
BOKSHTAS I H3! ANALIZE SUKURTA NAUJA, DABAR TIKRA PARTIJA KOPIJA, FRAGMENTAJ, IR STADIJA PARUOSHIMO VALDOVEJ PULTI RIKI;P
DEL MASTYMO PERVERSMO ee3 BE PROTO KARSHTAS SHUVIS PO BAZE;PCha chaDDDDD klaidos nesidaro;)valdove e1Šypsena ir tikraj netikslus perversishkas ejimas, sukurtas matricos standartizavimuj…d5!! tikraj;D
be proto drasiaj;) ar kampaines nesikerta?;].
beeeee3~!:] dinamikos procesaj;)
valdove zhengia drasos strategijon i d8!?!?;].
paprastaj, ash analizuoju del proto;)
ve1 kampajs kampaj atkerta samone, del vaizdo;p;]
zhirgas h5;]?:] ner tikslios materijos, ji gyva tik protuj;p
bokshtas h3! kovarijuoajant samonej;D
tikra partija bus metu eigoje, bet leiskit pretenzigaj paspaust ranka ir sustatyt ejimus atgal, iki…
vf1?>!;]. tikiu, kad analize leidzhia oponuoti i demesi, tai tik international master ;D
tai be abejo lygis praktiku…
iki e6? atgalios, tai materializmas, kuris neleidzhia klysti. man jau_laikas),
,.
tai va santykine dilema, sukurti stacionarias lygties sanglaus, iki esmo;p
bhhh33!:] santykis lieka tas pats;p
ir teorija;) be b6 nebuvo ejimo fragmento;)
hirgu i h5!;] ataka;) tiksli diametrine, ir analitine stagnacijaj;) ir esmo santykine matricos proza;D
valdove i f1Šypsena ataka prasideda;Šypsenalinksmiausia tai!Kietas PaplepėkimTūsas Tūsas Tūsas Tūsas Tūsas Tūsas ?
d7d5!!! rikiu kertant atakuojanti flagmana!:} balticum Liežuvis
be31?>!?!1?!?!?!:]. tikiuosi nesupyksit, bet reikia naujo stiliaus; )
po c41???"] turetum deshimt proto liniju, juk shis ejimas…id222 perduoda visa logosa;P).
23… kertam su arkliu i logosos prod;}bishopiukas i f8;) ginant santyki su LOGOSU;p tikraj neverta analizuoti toliau, nes prasmes nera…
bh3! tikraj ne 23;] ir tikraj zhinoma, kad partija maishydamas sukuriau puzle;).
bokshtas e8;) senas 24 ejimas;) ir tikraj atsimenu, kad paejau g4!;]. dabartinis ejimas, apie boksta, sukasi bazes ir partijos/?;]. rooker f3!:]!

STATISINES MATERIJOS DAUGIANARES FUNKCIJOS BUS SUDETOS VISOS;) ANALIZE IR PROTAS PRISITAIKO PRIE POREIKIU, IR KAS SHIA PARTIJA SUPRAS;) TAM NEI KAPO IKAPES NEI LENTA NEPADES;P. Laimingas Laimingas Laimingas Laimingas Laimingas Laimingas Laimingas Laimingas Laimingas Laimingas
SUDESIU CHIA SAVO VISUMOS BAZE;) PATI PAGRINDINE GYNYBA BUVO PO KIRTIMU ATAKUOTI G4!:] TAI IGYVENDINTAS TIKSLAS;P
:wink: :wink: Nekaltas Angelas Angelas