Kapitalistas
į Brazių neša
XVIII amžiui beveik 95% žmonių dirbo žemės ūkyje. Kelnes pirkdavo kartą per 10 metų, moliniai puodai ir indai buvo perduodami iš kartos į kartą, kaip vertybės. Vidutinė gyvenimo trukmė liko nepakitus kaip ir prieš tūkstačius metų, gyvenimo kokybė - pastovi bado grėsmė, ligos, skurdas. Absoliuti dauguma žmonių mirė nenuvažiavę daugiau nei 50km nuo ten kur gimė. Per paskutinius 150 metų gyvenimo trukmė ir kokykbė kilo eksponentiškai; laisvos rinkos (“kapitalistinėse”) šalys pastoviai gali užtikrinti kad jų piliečiai galės valgyti geriausią maistą per visą žmonijs istoriją ir apsirūpinti ne tik būtiniausiais, bet ir prabangos daiktais, keliauti po visą pasaulį, siekti savo tikslų. Kodėl taip atsitiko? Kas leido atsirast šiam progresui? Atsakymas vienareikšmišas - kapitalizmas. Rūbai kuriais dabar esi apsirengęs, kompiuteriai ir internetas, automobiliai, maistas kuriam nereik išleist 90% savo pajamų, būtų ir buvo neįsivaizduojami dalykai jei nebūtų korporacijų ir kapitalizmo. Pagalvok apie tai.
Kaptalizmas yra taip pat šiose šalyse: Afganistanas, Bolivija, Zimbabvė, Burkina Faso, Meksika. Šiuo metu tai visos pasaulio šalys išskyrus Š. Korėją, Kubą, Kiniją. Ar jūs matote ten pažangą, išskyrus Kanadą, JAV ir Vakarų Europą. Ar jūs norėtumėte gyveti kapitalistinėje Turkijoje, Egipte, Rusijoje, Lietuvoje? Gal visgi pažangos esmė ne kapitalizme? Kodėl įvyko pažangos šuolis prieš porą amžių? Kodėl būtent Europoje? Gal bažnyčios įtakos sumažėjimas, to pasėjoje mokslo ir technikos pažanga. O įvykusi pramoninė revoliucija paskatino perėjimą nuo feodalizmo, kaimo gyventojai važiavo dirbti į gamyklas. Todėl masisškai pradėjo plėstis miestai.
Jei iš tikrųjų galvoji kad jei kokia valstybė nesiskelbia esanti komunistinė tai ji iš karto tampa pilnai funkcionuojančia “kapitalistine” tai galiu pasakyt kad nepaprastai naiviai įsivaizduoji pasaulį. O Kinija, tam tikrais aspektais yra labiau kapitalistinė nei kai kurios Europos šalys. Daugumas trečiojo pasaulio pasaulio šalių yra labiau feodalinės nei kapitalistinės. Pagr. kapitalizmo bruožas - galimybė perkelti sukauptą turtą iš dabarties į ateitį (t.y. taupyti, gaut pelną už riziką) ir iš ateities į dabartį (t.y. skolintis, pritraukt investuotojus). Feodalinėse (į tą sarašą įeina daugumas dabartinių besivystančių valstybių) santvarkose tai prieinama mažumai ypač turtingų žmonių. Kapitalistinėse - daugumai. Pasidomėk, kas atsitinka kas atsitinka kai vargingose šalyse (kaip pvz Bangladešas) atsiranda galimybė taupyti ir skolintis. Pasidomėk kas yra Grameen bankas ir už ką jo steigėjas gavo Nobelio taikos premiją. Industrinė revoliucija neivyko dėl mokslo pažangos. Mokslo pažanga įvyko dėl industrinės revoliucijos - jei nebūtų galimybės skolintis, pritraukt kapitalo, nebūtų atsiradę geležinkeliai, gamyklos, nebūtų išsiplėtę miestai. O be to nebūtų ir mokslo pažangos. Ir nereik pervertinti bažnyčios įtakos. Europoj ji buvo didelė, ir ji neabejotinai stabdė progresą, bet tik iki reformacijos XVI amžiuj. Pvz Yangtze slėnyj ji neturėjo jokios įtakos. Iš tikrųjų, jei būtum gyvenęs XVII amžiaus viduryje ir būtum žinojęs kad už 50 metų prasidės mokslinė techninė revoliucija, neabejotinai b9tum pagalvojęs kad ji ivyks Yangtze slėnyje. Be ji ivyko Europoj. Kodėl? Atsakymas paprastas - atsirado korporacijos.
Verbal> tai Lietuva kapitaliztinė ar feodalinė valstybė?
LT dabar daugiau kapitalistinė nei buvo 2000. Kiek žmonių LT supranta, kad žmonės rizikuojantys savo turtu nusipelno didesnio atlygio nei niekuo nerizikuojantys ir gaunatys fiksuotą atlyginimą? Kiek žmonių galvoja, kad tik valdžia gali ir privalo rūpintis jų gyvenimu, kad “valdžia” duoda darbą, atlyginimą, maistą, šildymą žiemą ir visą kitą? Toks supratimas - grynai feodalo-baudžiauninko suvokimas.
Bet pripažink, Lietuvoje šiuo metu yra 19a. pabaigos Amerikos tipo laukinis kapitalizmas. O štai vakarų europa man atrodo labiau socialistinė nei buvusi CCCP.
koks blogis yra kapitalizmas.
Kapitalizmas yra žiauri santvarka, nes saujelė turičių nežino kaip išsidirbinėti, o absoliuti dauguma kruvinu prakaitu užsidirba duonos kąsnį.