Klubai ir forumai Klubai ir forumai Klubai ir forumai Klubai ir forumai Klubai ir forumai
Prisijunk: Pamiršau slaptažodį  Užsiregistruoti
Rėmėjai:

Piotr Domalewski TYLI NAKTIS (Cicha noc, 2017)


Tikrinti, ar yra naujų atsakymų temoje

Atsakyti Kitos temos Nauja tema Temą 2018 12 15 d. 02:05 pradėjo  kertukas, peržiūrėta 1165 k.
Puslapiai: 1 
kertukas
Banginis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 13993

2018-12-15 02:05 1 žinutė iš 4 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: kertukas Įtraukti kertukas Į adresų knygelę
Kiek teko bendrauti, visiems "Kino pavasaryje" mačiusiems šį filmą, jis paliko įsimintiną įspūdį. Ekrane – paprasta Lenkijos kaimo šeimos viena diena prieš Kūčias. Buitinės tematika. Tačiau lenkai ir turi ką pasakyti net rodydami tokią terpę ir moka tai daryti! Puikiai jiems pavyksta atskleisti, kad emigracija gausiai šeimai nieko gero neatneša, nežiūrint to, kad likę gimtinėje verčiasi arba netgi egzistuoja sunkiai.
Vienai dienai iš Olandijos grįžęs vyriausias sūnus turi tikslą susitarti su likusiais šeimos nariais, kad senelio turtą pardavus, ne tik jis galės prakusti užsienyje, bet ir šeiminykščiams "gerai nubyrės". Parvyksta, kai šeima ruošiasi iškilmingai Kūčių vakarienei. Smagu matyti atpažįstamumą – čia ir tradicinė mišrainė, ir popiežiaus portretas ant sienos, ir "Vienas namuose" televizoriaus ekrane. Terpė atkuriama realistiškai ir kruopščiai, kad pabaigoje dar papildomai įgytų ir metaforišką skambesį, kaip kad purve skendintis namų kiemas ar finalinis gaisras.

Atrodanti vienaplanė ir tiesi užduotis galų gale apauga komplikacijomis ir atskleidžia plačios giminės skaudulius.
Gal ir neatskleidžiama šeimos nariams, kokia būtų jų vargano gyvenimo išeitis ir kaip reikėtų suktis iš skurdo, bet filmas aiškiai parodo kad ir emigracija – ne "panacėja". Bandymai prakusti Vakaruose tik išbalansuoja šeimos santykius...
Pasidžiaugiau, kad taip prasmingai, ne didaktiškai ir meniškai įtaigiai galima skleisti antiemigracinę nuotaiką ir skatinimą ieškoti išeičių tėvynėje (bandantis išsivaduoti iš alkoholizmo po Olandijos patirties, šeimos tėvas vieninteliame ilgame monologe pasako auksinę mintį – prisipažįsta manęs, jog užsienyje galės pasijusti žmogumi, o ne tik lenku, ir tik dabar supratęs, kad ten visada liks lenkas, o žmogumi pasijuto tik savo šalyje). Deja, tėviškėje jo egzistencija ir vargana, ir be aiškių perspektyvų.

Filme protingai ironizuojama apie kaimo bėdą – alkoholizmą, pašiepiamas šeimos tradicijos būtent taip snobiškai švęsti Šv. Kalėdas, ir jau kelintame lenkų 2017 metų filme pastebiu, kad "traukiamas per dantį" religingumas (tada dar niekas negalėjo pagalvoti, kad 2018 metais pasirodys toks aštrus bažnyčios tarnų demaskavimo jų filmas "KLER" – vilkimės kad jis bus 2019 m. KP repertuare!). Nėra pašiepimo, bet ironija – akivaizdi. Ir, žinoma, solidus siužetas. Nė akimirkos nesuabejoji lenkų profesionalumu rodant ne tviskančių šviesų apšviestą, o gana tamsiame fone esančią lenkų kaimiečių būtį.

Pavasarį įteikiant Lenkų kino akademijos apdovanojimus "Auksiniai ereliai", "Tyli naktis" pripažinta geriausiu 2017 m. lenkų filmu, pagrindinį vaidmenį sukūręs Dawidas Ogrodnikas apdovanotas už geriausią vyro vaidmenį, Arkadiuszas Jakubikas – už antro plano vyro vaidmenį, Agnieszka Suchora – už antro plano moters vaidmenį. Piotras Domalewskis pelnė metų atradimo "Auksinį erelį", jis taip apdovanotas už geriausią scenarijų bei geriausią režisūrą. "Tyli naktis" taip pat gavo "Auksinį erelį" už geriausią garsą (Jerzy Murawski, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński), Piotras Sobocińskis jaun. – už geriausią operatoriaus darbą. Nieko sau, ar ne?!


kertukas
Banginis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 13993

2018-12-15 02:08 2 žinutė iš 4 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: kertukas Įtraukti kertukas Į adresų knygelę
Filmą nuo gruodžio 14 d. bus galima išvysti ir Klaipėdoje, Panevėžyje, Marijampolėje, Utenoje, Telšiuose, Gargžduose, Anykščiuose, Varėnoje ir Pakruojyje. "Tylią naktį" taip pat bus galima pamatyti internetinėje namų kino platformoje "Žmonės Cinema" ir "Telia" išmaniosios televizijos videonuomoje.

Plačiau apie "Tylią naktį" ir rodymo repertuarą: https://kinopavasaris.lt/lt/programa/6373-tyli-naktis

Žiūrėjimo namuose adresas:
https://www.zmonescinema.lt/lt/filmas/tyli-naktis


kertukas
Banginis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 13999

2018-12-15 23:16 3 žinutė iš 4 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: kertukas Įtraukti kertukas Į adresų knygelę
Vilniuje apsilankė filmo "Tyli naktis" režisierius Piotras Domalewskis. Jo debiutinis filmas praėjusią savaitę pelnė net devynis Lenkų kino akademijos "Auksinius erelius". Su režisieriumi Vilniuje kalbėjosi Tadeuszas Tomaszewskis.Studijuodamas režisūrą sukūrėte trumpo metražo filmą pagal Roberto Musilio romaną "Žmogus be savybių", bet perkėlėte pasakojimą į lenkų provinciją. Kaime vyksta ir "Tylios nakties" veiksmas. Kas Jus traukia toje skurdesnėje Lenkijos dalyje ir kas Jus ten įkvepia?

Esu kilęs iš provincijos. Man atrodo, kad jei žmogus nori pasakoti įtikinamas istorijas, jis turi pasakoti apie tai, ką žino ir su kuo gali susitapatinti. Varšuvoje esu naujokas, gyvenu ten vos porą metų ir kol kas nesugebu pasakoti istorijų apie metropolijos pavergtus žmones. Man atrodo, kad literatūra ir apskritai menas visada yra tam tikra metafora. Pavyzdžiui, "Žmogus be savybių" iš esmės yra knyga apie visuomenę, kuri suvokia artėjančią katastrofą. Mane domino, kiek šis romanas yra metafora to, ką žinau apie savo gyvenimą, perkėliau ją į mūsų provinciją. Manau, kad šioje provincijoje galime pastebėti didžiosios literatūros atspindžius. Jei kalbame apie "Tylią naktį", man atrodė savaime suprantama, kad pasakosiu asmenišką istoriją, kuri vyksta provincijoje, nes esu su ja susijęs.

Tik "Tylioje naktyje" nėra artėjančios katastrofos.

Nėra, jei neturėsime omenyje to, kas vyksta emocijų lygmeniu tarp šeimos narių. Juk tos emocinės katastrofos kartais būna skaudžiausios. Nors iš pirmo žvilgsnio neįvyksta nieko ypatingo. Žmonės paprasčiausiai bando ištverti ir gyventi toliau.


Prisipažinsiu, man kilo klausimų, kaip pamilti Jūsų personažus. Jie daro iš esmės gerų ir nekvailų žmonių įspūdį, tik nesuprantu, kodėl yra tokie bevaliai veidmainiai, o Jūs filme man nieko nesufleruojate.

Nesutinku, kad pagrindinis "Tylios nakties" veikėjas yra bevalis. Tai žmogus, kuris ima gyvenimą į savo rankas ir nusprendžia atlikti kažką labai sunkaus. Sakyčiau, kad filme nėra bevalių, nes bevaliai žmonės nieko nesprendžia, o mano herojai apsisprendžia daryti tai, kas jų visatoje visiškai neįsivaizduojama. Išvykti iš Lenkijos visam laikui mano veikėjui ir jo šeimai yra neįtikėtinas dalykas. Net tariamai bevaliai veikėjai, t.y. tie, kurie nieko nedaro su savo gyvenimu, tai suvokia, ir jau tik konfrontacija su savimi – nieko nedarau, nors žinau, kad privalau, – liudija jų brandumą ir drąsą. Myliu juos būtent už tai, kad yra tokie, kokie yra. Taip pat už jų silpnybes. Kiekvienas žmogus turi kokį nors defektą. Kaip sako Sylvesterio Stallone’s vaidinamas Rokis Balboa, gyvenime svarbu ne koks esi stiprus, bet kaip pakelsi gyvenimo smūgius. Mėgstu veikėjus, kurie nėra superdidvyriai, o tik žmonės, kovojantys su likimu. Myliu "Tylios nakties" herojus ir nesistengiu jų vertinti. Gal taip yra todėl, kad nesigilinu, kodėl jie tokie. Tai mano debiutinis filmas, ateityje gal išrutuliosiu šią temą.


Kažkur perskaičiau, kad savo filme atlikote šiuolaikinio lenko būsenos vivisekciją.

Filme stengiamės apibrėžti savo tapatybę, tos tapatybės galią, rodydami veikėjų sutrikimą, kai reikia rinktis tarp skirtingų sprendimų, tarp tradicijų ir iššūkių. Dabartis verčia tai daryti ne tik filmo veikėjus, bet ir mus visus. Šiame kontekste filmas greičiausiai yra tam tikra vivisekcinė žinutė apie šiuolaikinį lenką.


Filmą labai gerai įvertino kritikai. Ar tikėjotės, kad filmas bus priimtas taip gerai? Ar Jums neatrodo, kad lenkų kritikai filmą truputį pergyrė?

Nežinau. Atvirai sakant, nesitikėjau, kad filmas bus taip įvertintas, bet man atrodo, kad tie pozityvūs vertinimai daugiausia yra objektyvūs. Pirmiausia stengiausi sukurti gerą filmą, o ne patikti kritikams. Įdomu, kad filmas suvienijo kritikus iš visų pusių, nes su "Tylia naktimi" susitapatina ir dešinės, ir kairės kritikai, o tai reiškia, kad filmas yra aukščiau visuomenės pasidalijimų, ir tuo gal yra vertingas.


Ar pradedant pirmąjį pilno metražo vaidybinį filmą Jums nekilo dilema: kurti autorinį filmą ar remtis kieno nors kito scenarijumi?

Pirmiausia neturėjau jokių pasiūlymų, be to, man atrodė, kad debiutą vis dėlto reikia kurti remiantis asmeniška istorija. Daugiau užsiimu rašymu – esu parašęs daug daugiau nei režisavęs. Sukūriau ne vieną dramą, kelis scenarijus, daug trumpametražių filmų scenarijų ir pamaniau, kad jei jau turiu papasakoti istoriją, ji bus apie tai, kas man įdomu.

Prieš tapdamas režisieriumi buvote aktorius. Ko Jums stigo aktorystėje, kas atsitiko, kad nusprendėte tapti režisieriumi?

Nieko nestigo, tik visada savęs klausiau, ar turiu drąsos eiti toliau ir pamatyti, kas vyksta kitapus kino kameros. Sverčiau, ar sugebėsiu atsidurti toje kitoje pusėje, ir pabandžiau. Nebuvo lengva, bet pabandžiau ir lioviausi vaidinti, nes kol kas režisūra man atrodo įdomesnė.

Viename interviu esate sakęs, kad Jus domina žmogus, turintis ribotą pasirinkimą, mažai galimybių. Kas dar būdinga potencialiam Jūsų herojui?

Mano herojų apibūdina ir tai, kad jis visada turi tikslą ir, nepaisant aplinkybių, kurios jį ištinka, veikėjas tą tikslą bandys įgyvendinti. Tai elementari mano veikėjo taisyklė ir visuose scenarijuose, kuriuos iki šiol esu parašęs, veikėjas turi turėti tikslą, siekti jį įgyvendinti, nes tik tada atsiranda veiksmas.

Ar turite naujo filmo sumanymą?

Taip. Į klausimą apie personažus atsakiau mano būsimų filmų scenarijų, kuriuos jau esu parašęs, kontekste.

Gal galėtumėte daugiau pasakyti apie būsimo filmo temą?

Esu iš mažos vietovės, o ten privaloma laikytis taisyklės kalbėti tik tada, kai jau esi viską padaręs.

7md


kertukas
Banginis

Klube: VIP narys

Parašė žinučių: 14115

2019-03-01 14:04 4 žinutė iš 4 Atsakyti forume: visiem Atsakyti privačiai: kertukas Įtraukti kertukas Į adresų knygelę
Atėjo filmui eilė į televiziją: TV3, kovo 2 d., 21 val.

Puslapiai: 1 
Tikrinti, ar yra naujų atsakymų temoje
Atsakyti Kitos temos Nauja temaPranešti apie naujas žinutes šioje temoje
Mano prenumeratos

Statistika

Kinomanai: 3.105 Žinučių forume 189.304 2.242 Narių klube 3.025 Banga.lt laikrodis 11:49 Dažnai užduodami klausimai ir atsakymaiKinomanai

Moderuoja: Diaboliq, BangaLT, kertukas, Froidas
Statusas: ne narys (Įstoti)
Filmų archyvas
Forumas
Naujienos
Nariai
Foto
Nuorodos

Banga.lt klubai


Mano įrankiai

Privačios žinutės
Mano temos
Dienoraštis
Draugų adresai
Mano duomenys

Mano meniu

Į mano meniu įkelti puslapį: Piotr Domalewski TYLI NAKTIS (Cicha noc, 2017)

Prisijungę draugai

Visi draugai

Paieška

 

Dažnai užduodami klausimai