Berlyne vykusioje virtualioje 34-ųjų Europos kino apdovanojimų ceremonijoje pagrindinį apdovanojimą pelnė Jasmilos Žbanić filmas "Quo vadis, Aida?" (2020). Žbanić taip pat atiteko geriausios režisierės apdovanojimas. Jasna Đuričić apdovanota už geriausią moters vaidmenį.
Geriausiu aktoriumi pripažintas Anthony Hopkinsas už vaidmenį filme "Tėvas" ("The Father", 2020), kurio scenarijaus bendraautoriai Florianas Zelleris ir Christopheris Hamptonas taip pat pelnė prizą už geriausią Europos scenarijų.
Danų režisieriaus Jono Poherio Rasmusseno animacinis dokumentinis filmas "Pabėgimas" ("Flugt", 2021) tapo dar vienu daugkartiniu nugalėtoju, pelniusiu geriausio Europos animacinio filmo, dokumentinio filmo ir Europos universitetų apdovanojimą.
Geriausia Europos komedija paskelbta Yngvild Sve Flikke "Beibis nindzė" ("Ninjababy", 2021). Europos atradimo prizas įteiktas Emerald Fennell už filmą "Perspektyvi mergina" ("Promising Young Woman", 2020).
Anksčiau buvo paskelbti Europos meistriškumo apdovanojimai už pasiekimus techninėse kategorijose. Už geriausią operatoriaus darbą apdovanota Crystel Fournier ("Didžioji laisvė"), originalią muziką Nilsas Petteris Molværas ir Peteris Brötzmannas ("Didžioji laisvė"), montažą Mukharam Kabulova ("Atgniaužiant kumščius"), dailininko darbą Mártonas Ághas ("Natūrali šviesa"), garso dizainą Gisle Tveito ir Gustafas Bergeris ("Nekalti"), kostiumus Michaelas OConnoras ("Amonitas"), specialiuosius efektus Peteris Hjorthas ir Fredrikas Nordas ("Avelė"), grimą ir šukuosenas Flore Masson, Olivier Afonso ir Antoineas Mancini ("Titanė").
Europos kino akademijos apdovanojimas už gyvenimo nuopelnus šiemet atiteko vengrų režisierei Martai Mésaros. Europos kino akademijos apdovanojimas už indėlį į pasaulinį kiną danų režisierei Susanne Bier. Už novatorišką pasakojimą apdovanotas Steveas McQueenas ir jo serialas "Mažas kirvis" ("Small Axe", 2020, "Amazon Studios").
Mirė Lina Wertmüller
Gruodžio 9 d., sulaukusi 93-ejų, Italijoje mirė Lina Wertmüller, pirmoji moteris, nominuota "Oskarui" geriausio režisieriaus kategorijoje. Savo kine ji drąsiai ir kontroversiškai plėtojo politines, socialines, kultūrines ir istorines temas, atnaujino italų komediją groteskišku humoru, satyra.
Wertmüller 1928 m. gimė Romoje, pamaldžių katalikų šeimoje. Savo vaikystę apibūdindavo kaip kupiną nuotykių. Turbūt taip ir buvo, nes, kaip kartą suskaičiavo, buvo pašalinta iš penkiolikos katalikiškų mokyklų.
Pirmasis jos darbas šou versle buvo lėlių spektaklyje, vėliau ji dešimtmetį dirbo teatro aktore, režisiere ir dramaturge. Tuo metu susipažino su aktoriumi ir vėliau dažnu bendradarbiu Giancarlo Giannini. Per bendrus draugus Wertmüller susipažino su Federico Fellini, kuris tapo jos mokytoju ir pasamdė kaip savo asistentę filmuodamas "Aštuonis su puse". Tais pačiais metais ji debiutavo kaip režisierė filmu "Baziliukai" ("I basilischi") apie tris draugus, gyvenančius skurdžiame Pietų Italijos miestelyje. Šis filmas Lokarno kino festivalyje jai pelnė pirmąjį prizą už režisūrą.
1972 m. Kanų kino festivalyje Wertmüller debiutavo aštria politine satyra "Įžeista metalurgo Mimi garbė" ("Mimi metallurgico ferito nellonore"), o 1975 m. įvyko jos filmo "Nepaprasto likimo nunešti į žydrąją jūrą rugpjūtį" ("Travolti da un insolito destino nellazzurro mare dagosto") premjera. 2002 m. filmo perdirbinį režisavo Guy Ritchie, o tuometė jo žmona Madonna atliko vieną pagrindinių vaidmenų.
Vienas paskutinių Wertmüller filmų "Per daug romantikos" ("Peperoni ripieni e pesci in faccia", 2004), kuriame pagrindinį vaidmenį atliko Sophia Loren. 2019 m. režisierė pagerbta "Oskaru" už gyvenimo nuopelnus.
"Variety" pabrėžia, kad Wertmüller nominacijos "Oskarui" (iš viso net keturios) atvėrė kelią kitų moterų režisierių pripažinimui.
Angela Lansbury geriausiai žinoma kaip Jessica Fletcher populiariame seriale "Žmogžudystė, ji parašė" . Ši moteris yra viena mylimiausių britų ir amerikiečių filmų scenos figūrų. Savo energija ir pozityviu požiūriu ji pavergė žmonių, kurie ją stebėjo įvairiuose vaidmenyse, širdis. Tačiau nedaugelis žino jos šypsenos istoriją.
Pasirodė Danny Boyleo mini serialo "Pistol" apie garsiąją britų pankroko grupę "Sex Pistols" reklaminis klipas. Serialo scenarijaus, kurį parašė Craigas Pearceas ("Romeo ir Džuljeta", "Mulen Ružas", "Didysis Getsbis"), pagrindas "Sex Pistols" gitaristo Steveo Joneso autobiografija "Lonely Boy: Tales From A Sex Pistol". Serialas reklamuojamas kaip "istorija apie triukšmingus darbininkų klasės vaikus, kurie, neturėdami jokios ateities, sukrėtė nuobodų, korumpuotą isteblišmentą, grasino nuversti vyriausybę ir visiems laikams pakeitė muziką bei kultūrą".
Serialą "Pistol" bus galima žiūrėti "Disney+" platformoje nuo gegužės 31 d., o Lietuvoje jis prieinamas turėtų būti nuo birželio 14 d.
Pagrindinius vaidmenis seriale atlieka mažai žinomi aktoriai. Jonesą vaidina Toby Wallaceas, dainininką Johnny Rotteną Ansonas Boonas, bosistą Gleną Matlocką Christianas Leesas, vėliau jį pakeitusį Sidą Viciousą Louisas Partridgeas, o būgnininką Paulą Cooką Jacobas Slateris. Seriale pasirodo ir kiti autentiški herojai, pavyzdžiui, dainininkė Chrissie Hynde (Sydney Chandler) ir Billy Idolas (Zachary Goldman).
"Sex Pistols" karjera prasidėjo 1975 m., kai grupės vadybininku tapo Malcolmas McLarenas (Thomas Brodie-Sangster), kuris tuo metu Londone kartu su dizainere Vivienne Westwood (Talulah Riley) valdė drabužių butiką "Sex", kur buvo prekiaujama odiniais drabužiais fetišistams ir sadomazochistams. Vėliau dėl to imta juokauti, kad McLarenui, anksčiau vadovavusiam grupei "New York Dolls", rūpėjo ne maištas, o masinis odinių kelnių pardavimas.
Dabar madingi serialai apie garsias muzikos grupes. 2021 m. Peteris Jacksonas ("Žiedų valdovas") prodiusavo ir režisavo beveik aštuonių valandų trukmės serialą "The Beatles: Get Back", kuris taip pat bus rodomas Lietuvoje, pradėjus veikti platformai "Disney+".Reklaminį klipą pasižiūrėti galima https://www.youtube.com/watch?v=8Ol1B3w7NtU