Kenneth Lonergan MANČESTERIS PRIE JŪROS (Manchester by the Sea, 2016)

Kenneth Lonergan MANČESTERIS PRIE JŪROS (Manchester by the Sea, 2016)

Dėl objektyvių priežasčių negalėjęs pirmą rodymo savaitę pamatyti šį, didžiai išskirtinį metų kontekste (6 nominacijos OSKARUI, tarp jų už geriausią filmą, geriausią režisūrą, geriausią scenarijų, geriausią pagrindinį aktorių, netgi – "geriausio aktoriaus" žmonos vaidmens atlikėjai Michelle Williams kaip geriausiai antraplanei aktorei) Holivudo filmą, antrą savaitę nusiminiau – likę kino teatruose praktiškai po vieną seansą vėlyvu metu.

Sugebėjęs prisiderinti ir pamatyti, nuliūdau dar labiau – ZERO III gaivalas, į šį naują filmą įsisukę piratai po jo pasaulinio pripažinimo, daro savo "juodą" darbą – tikėtina, kad greitai tik vilniečiai ir kauniečiai galės pamatyti filmą Pasakoje, Skalvijoje ar Romuvoje kiek ilgesnį laiko tarpą. Ogi "Mančesterio prie jūros" žiūrėjimas namuose gali tapti prasta išeitimi – ne, ne dėl spec. efektų, kurių nėra, bet dėl filme skleidžiamo neprilygstamo jausminio ir elgsenos subtilumo, didžiulių poteksčių, kurios pastebimos tik absoliučiai susikaupus, negu tai įmanoma iš buitiškų problemų neišsivaduojančiuose namuose…

Ką gi… Kai sausio pradžioje mačiau žiniose Casey Affleck melancholiška maniera tariant padėkos žodį už AUKSINĮ GAUBLĮ pagrindiniam aktoriui, buvo keista, kad labai mielai atrodęs, kažkiek šokęs ir dar daugiau dainavęs RYAN GOSLING iš viso gali turėti konkurentų !!!. Dabar gi, turiu konstatuoti, jog ironija bus, jeigu CASEY AFFLECK nebus pripažintas geriausiu OSKARO dalybose…

Šio aktoriaus vaidinamas Lee Chandleris užima visą ekraną. Kamera leidžia stebėti vyriškį, kuris mums atrodo kažkoks liūdnas, užsispeitęs savyje, menkai reaguojantis į akivaizdžias ar užslėptas žmonių, su kuriais jis bendrauja tik todėl kad yra jų namų santechnikas ar kitokių ūkio darbų tvarkytojas, įvairiausio turinio užuominas. O štai užėjęs į Bostono artimiausią barelį išlenkti taurelės ar alaus, elgiasi išvis nesuprantamai keistai – jei ilgiau sulaikysi žvilgsnį į šį vyrioką, ir dar kalbėdamas su baro kėdės kaimynu, tai nelauktai gausi nuo priėjusio LEE … į marmuzę.
Kai dabar rašau, ką mačiau ekrane, be abejo, žinau, “kur čia šuo pakastas”. Ir būtina kiekvienam žiūrovui stebint scenaristo (filmo “Mančesteris prie jūros” scenarijus yra pripažintas geriausiu tarp 2014 m. nerealizuotų scenarijų) ir režisieriaus Kenneth Lonergan šį kūrinį išsiaiškinti pačiam! Nusikalstama yra pasakoti siužetą ir dėl kitko – dėstant fabulą, atrodys kad pasakojama apie būdingą, tipišką Holivudinę dramą. O taip nėra !!!

Reikia matyti akivaizdžiai gyvenimo džiaugsmą praradusio LEE CHANDLER elgesio ir reakcijų niuansus, jausti netgi savaisiais nervų rceptoriais šio vyriškio vidinę kančią, suvokti jo būseną gliaudant savo sąmonėje subtiliausius vaidybos niuansus. Va dėl tokių potyrių ir džiaugiuosi, jog nelikau “ant ledo” ir suspėjau pamatyti dideliame MULTIKINO ekrane CASEY AFFLECK meistrystę likusiame vieninteliame dienos seanse, o nereikėjo tenkintis metriniu TV ekranu kad ir pasitelkus atskirą garso sistemą. Nedažnai pasitaiko, kad 2,2 val. trukmės filme pagrindinis veikėjas visiškai nekalba apie savo nuotaiką, jausmus, džiaugsmus ar nepasitenkinimus, bet tą labai įtaigiai pasako savo vaidybos menu !!!.

Turiu prisipažinti, kad trejais metais jaunesnio BEN AFFLECK brolio (jie jau perkopė 40-mečius) kažkaip stipriai ir nebuvau iki šiol įsidėmėjęs. Gal būt – neleistinai! Juk, pvz. jis vaidino tokiame puikiame netipiniame vesterne kaip Andrew Dominik "DŽESIO DŽEIMSO NUŽUDYMAS, KURĮ ĮVYKDĖ BAILYS ROBERTAS FORDAS". Ir vaidino įsimenamą, išskirtinę rolę tame filme – tiesiog laikas neretai užneša dulkėmis atmintį.
Dabar gi, CASEY tapo jau nepamirštamu man kumiru!
Vis stebėdamas kine brolį Beną, nesižavėjau jo vaidybos lygiu. Ir tik labai pakilo mano akyse jo gabumai dėl filmo ARGO režisūros. Dabar aukštumoje mano gradacijoje bus abu broliukai…

Labai rekomenduoju, kol dar rodo tamsiose salėse, nepraleisti šio malonumo. Kaip begerbčiau populiarųjį MATT DAMON, kuris buvo numatytas vaidmeniui, CASEY AFFLECK pasirodė idealiai…

Kai žiūrėjau filmą minėtame MULTIKINO šeštadienį pilnoje salėje, logiška, kad aplink apsėdo didžiules popkorno dėžės laikantys žiūrovai. Ir, žinokite, negirdėjau to įkyraus čežėjimo – niujorkiečio Kenneth Lonergan vadovaujamas Casey Affleck taip įtraukė į savo gimtojo Massachusetts valstijos miestelių kasdienybę, kad net taip nusiteikusių priimti filmą žiūrovų susikaupimas buvo milžiniškas. Beje, kodėl MANČESTERIS PRIE JŪROS? Todėl, kad būtent taip ir vadinasi nedidelis miestelis šioje Massachusetts valstijoje ir jis turi, matyt, mažai ką bendro su Anglijos Mančesteriu, 2,5 mln. gyventoju turinčiu didmiesčiu, kuris nėra "prie jūros".

Pažiūrėkite, koks puikus, nors ir melancholiškas, garso takelis!:

http://www.tunefind.com/movie/manchester-by-the-sea-2016