Woody Allen AUKŠTUOMENĖS KLUBAS (Café Society, 2016)

Woody Allen AUKŠTUOMENĖS KLUBAS (Café Society, 2016)

Jeigu Woody Allenas nori būti naivus, Woody Allenas vis vien yra genijus.

Taip, 2016 m. išvydęs kino teatrų tamsą pirmas skaitmeniniu formatu sukurtas niujorkiečio filmas Aukštuomenės klubas (metus paminėjau, nes kai Lietuvos kino distribiutoriai 2004 m. pradėjo rodyti visus Alleno filmus (bravo!), 12-a metų kasmet išvysdavome vis po naują jo filmą), yra naivus kinas. Paprastutis meilės trikampis. Nei užverdančių aistrų, veikiančių ne tik mylimuosius, bet ir aplink esančius, nei dramatizmo, užliejančio ekraną ašarų upeliais ar rankų laužymu, nei amą atimančios istorijos pabaigos. Gal netgi po valandos žiūrėjimo kai kuriuos veiksmo šalininkus aplankys ir nuoboduliuko apraiškos…

Tačiau, jei turite nors truputėlį kritiško jausmo ir supratimą, kad bandymai papasakoti tokią paprastą istoriją yra ir iššūkis, kaip tokią padaryti padoriai įdomią, turėsite pripažinti: daugiatekstinio kino korifėjus WOODY ALLEN visiškai tipiškoje sau manieroje, sugalvotą scenarinę medžiagą sudėlioja į bendrą vaizdą taip meistriškai, taip kūrybingai, kaip to niekada nepadarytų tūkstančiai kino profesionalų!

Ir juokingi atrodo kai kurių apžvalgininkų, pamačiusių filmą dar jo premjeros metu Kanuose, kaltinimai, jog šis Amerikos žydas kuria tarsi ištisinį gyvenimo vieną filmą – jo darbai žymiai daugiau panašūs vienas į kitą, negu kad yra skirtingi. Gal būt sunku daug prisiminti filmo detalių po kelerių metų, kai kitąmet būtinai pamatai dabar jau 81-ių maestro vis naują tokio pačio stiliaus kūrinį…

Tačiau labai daugybė žmonių trokšta būtinai pamatyti vis naują jo filmą, nors aiškiai žino, kad stilistikos pasikeitimu šis genijus tikrai nenustebins.

Būtent dėl paprastumo nesinori man perpasakoti šio, besiremiančio 1939 m. sukurtu tokiu pat pavadinimu filmu, kino siužeto. Jei nors kiek daugiau žinosi apie "Aukštuomenės klubo", kalbančio apie herojų laimės ir ramybės savo jausmuose paieškas siužetines detales, bus tikrai mažiau malonumo.

Žinoma, visi W. Alleno filmai nėra lygiaverčiai, ar vienodai sėkmingo lygio. Pavyzdžiui praėjusiais metais mūsų žiūrėtas IRACIONALAUS ŽMOGAUS, kuriame irgi veikėjai ieško savo laimės per meilės prizmę, buvo įvilktas į detektyvinį siužetą ir neturėjo to akivaizdaus naivumo, koks sklidinas yra AUKŠTUOMENĖS KLUBAS…

Prisipažinsiu, tik po šio filmo aiškiai suvokiau, koks Dievo kūrinys yra pagrindinė "Aukštuomenės klubo" aktorė Kristen Stewart. Ši dabar 26-ių aktorė lietuviškoje spaudoje buvo didžiai išliaupsinta, kai visuomenė Scanoramoje pamatė garsiojo Prancūzijos filmų autoriaus Olivier Assayas "ZILS MARIJOS DEBESYS". Dar kartais filmą parodo kino centras "Skalvija". Ji čia suvaidino tokią vulgarią, naglą, suktą Juliet Binoche įkūnijamos kino deivės asistentę, jog… nepajutau malonumo matydamas tokią merginą. Ir tik vėliau suvokiau, jog atgrasumą pasiekti žiūrovo akyse ir buvo aktorės tikslas! Gal atidžiau būčiau įvertinęs jos talentą, jei būčiau paauglių kino sagos apie SAULĖLYDĮ mylėtojas. Bet to filmo nemačiau, neįdentifikau, jog filmas yra kartos simbolis, sužėręs šimtus milijonų autoriams. Taigi, jau vien po šios sėkmės aktorė tapo be išlygų pageidaujama gausybės kino režisierių…

O kaip situaciją įvertino Woody Allenas? Jis privertė megažvaigždę atvykti į atrankas ir konkuruoti dėl rolės! Maža to. Kas vyko filmavimo aikštelėje, Kristen Stewart pasakoja pati:

"Pačią pirmą filmavimų dieną jis atėjo ir rėžė man į akis: atrodai baisiai, o juk galėtum atrodyti gražiai. Tačiau tai manęs neįžeidė, priešingai, leido labiau įsijausti į vaidmenį. Pasakiau sau: tai pats laikas įrodyti šiam mažam žmogeliui, ko iš tiesų esu verta. Galbūt mano elgesys dažnai yra priešingas mano herojės filme veiksmams ir būdui, tačiau kai tik pasakysi, kad kamera sukasi, padarysiu tai, ko iš manęs ir buvo tikimąsi. Greičiausiai, tai toks išbandymas aktoriams: jei jie palūš iš pat pradžių, tuomet velniop tas žvaigždes, rasime kitų".

Ir ji padarė. "Aukštuomenės klube" Kristen – neeilinio žavesio jauna moteris. Savo jausmų paletę ji taip išreiškia savo nepakartojamo dailumo veide, kad mimika eliminuoja įprastus seksualumą apibūdinanačius reiškinius – didžiąją filmo dalį ji dėvi sukneles iki batelių (filmas gi – stilingas retro!), apie jos biustą niekas nieko nesugebės pakomentuoti, nes visą filmą matė tik išraiškingas akis. Nemanau, kad aš būsiu vienintelis įvertinęs K. Stewart talentą būtent po šio filmo… Žodžiu, ko siekė Woody, tą ir pasiekė. Po filmo, Kristen kaip aktorę mylės visi…

Kur kas mažiau man patiko etatinis keistuolių personažų aktorius Jesse Eisenberg. Gal neturiu ant šio aktoriaus "akies", bet jo kūno susikaustymas, neįtikino manęs, jog jam taip turėtų sektis meilėje kaip yra filme, o ypač tapti didelio Niujorko restorano pastovių lankytojų numylėtiniu. Pagalvojau, kad gal dėl jo suvaidinto šių laikų visuomenės žvaigždės, facebook įkūrėjo Marko Zuckerbergo personažo, labai mano vertinamo kultinio režisieriaus David Fincherio "Socialinis tinklas", nelikau patenkintas biografiniu filmu. Gal aš neteisus, nes pats Allenas J. Eisenbergą apibūdina kaip fenomenalų aktorių: "nedaug kas sugeba vaidinti keistuolius, o Jessiui tai išeina tobulai. Tiesą pasakius, jam net nereikia jų vaidinti, viskas labai natūralu". O štai ką sako pats režisuojantis ir rašantis teatro pjeses aktorius J. Eisenbergas apie Woody Alleną:
"Tai pats talentingiausias kino kūrėjas, kokį tik pažįstu. Dirbti su juo, manau, yra kiekvieno aktoriaus svajonė, man ji išsipildė jau antrą kartą. Puiku tai, jog režisierius su komanda bendrauja kaip lygus su lygiais, leidžia mums reikšti nuomonę ir net klauso patarimų, neprieštarauja, jei improvizuojame"

Ko dar nepasakiau? Kinomanai šiame labai ryškios retro raiškos filme jausis tarsi protmūšyje "Kas paminės kuo daugiau prieškario Holivudo žvaiogždžių". Čia jų minima tiek daug, kad rodosi tuoj pasirodys ekrane. Tradicinio tų laikų džiazo mėgėjams bus atgaiva ausims. Nemarioji Benny Goodman, Count Base muzikos stiliaus muzika nepaliaujamai skamba fone. Tai taip pat labai įprasta Woodu Allen filmuose…

Belieka palinkėti malonaus žiūrėjimo plačiai reklamuojamo TV kanaluose savaitgalį kino teatruose pasirodžiusį "Aukštuomenės klubą"

https://www.youtube.com/watch?v=SeG9WkLzDWs