Perziurejau ir neradau temos apie musu tautos didvyrius - partizanus. Si tema manau idomi tikrai daug kam, kas domisi karyba, tad tikiuosi atsiras norinciu padiskutuoti.
Pirmi klausima, kurie mane domina:
Kokiais ginklais jie naudojosi, bei is kur juos gaudavo?
Ar reme juos vakaru salys?
Kada prasidejo sis judejimas, ir kada uzsibaige?
Beje, kas tiksliai yra stribai?
Bei Jusu nuomone apie:
Lietuvos nesipriesinima RA (raudonajai armijai).
Apie stribus.
Seip visokiu nuomoniu apie juos yra, bet mano tai tik teigiama, nes isgelbejo seneli nuo sibiro O seip tai vakarai labai daug zadejo, bet parode , o tiek zmoniu zuvo Seip per ta laikotarpi manau ir buvo iszudyta geriausi Lietuvos vyrai, o liko visokie kolaborantai ir t.t...
Stribas - po Antrojo pasaulinio karo rusų okupantų Lietuvoje ginkluotas talkininkas, tautos išdavikas, kolaborantas, kovojantis prieš savo tautą. Vartojamas tik paniekinančia prasme. Okupantų administracija juos vadino "liaudies gynėjais". Cia is Vikipedijos
Pashkiss rašė: Del ginklų, kiek teko matyt nuotraukose, tai daugiausia trofėjiniai vokiški "šmaiseriai" ir MG kulkosvaidžiai
O is kur ju pasirupindavo? Is vakaru saliu, ar buvusios Lietuvos armijos rezervu? Vat tas dar domina.
Mažai tikėtina, kad iš vakarų šalių. Juk tai būtų pakankamai sunku, kai tuomet puse Europos žemelapio buvo nudažyta raudonai, greičiausiai iš Lietuvos Kariuomenės rezervų, gal dalis buvo trofejinių nuo vokiečiu ir tikėtina , kad dalis pasisavinta iš Raudonosios Armijos
Pashkiss rašė: Del ginklų, kiek teko matyt nuotraukose, tai daugiausia trofėjiniai vokiški "šmaiseriai" ir MG kulkosvaidžiai
O is kur ju pasirupindavo? Is vakaru saliu, ar buvusios Lietuvos armijos rezervu? Vat tas dar domina.
Mažai tikėtina, kad iš vakarų šalių. Juk tai būtų pakankamai sunku, kai tuomet puse Europos žemelapio buvo nudažyta raudonai, greičiausiai iš Lietuvos Kariuomenės rezervų, gal dalis buvo trofejinių nuo vokiečiu ir tikėtina , kad dalis pasisavinta iš Raudonosios Armijos
O tai tu rezervu nepasisavino raudonieji per pirma okupacija?
Ir beje, gal kas zinot koks zmoniu skaicius mazdaug dalyvavo visam siam judejime?
partizanai modernių vakarietiškų ginklų gavo tada, kai laimėjo kovą prieš bermontininkus. o šiaip kovodavo ne tik šaunamaisiais ginklais. pavyzdžiui, laisvės kovų metu rusijos valdžia uždraudė Lietuvoje prekiauti dalgiais, nes jie būdavo ištiesinami ir naudojami kaip kardai.
Na, jeigu manes atmintis neapgauna, tai pasipriesinimo kovoje dalyvavo apie 20 000. Gana idomios info sita tema galima rasti http://www.genocid.lt Paziurekit, gal ten rasit tiksliau.
stribas - lietuviškas vedinys iš "istribitelnyje voiska" - taip buvo vadinamos sovietų formuotės kovai su ginkluoto pasipriešinimo dalyviais. Vėlesniu laikotarpiu "stribas" įgavo platesnę prasmę. Taip imta vadinti visus, kariavusius prieš partizanus sovietų pusėje, ar trėmimus vykdžiusius. Beje, terminas "partizanas" dabartine prasme Lietuvoje yra labai jaunas. Iki nepriklausomybės taip buvo įvardinami išimtinai prieš nacius kovoję kombatantai. Pokario kombatantai sovietų buvo vadinami nacionalistinių banditų grupuočių nariais, na o liaudyje švelniau - miško broliais (man priimtiniausias ir istoriškai teisingiausias), miškiniais, žaliukais. Terminas partizanas pokario kombatantų atžvilgiu įvestas pirmiausia išeivijoje ir tik po Nepriklausomybės atgavimo - Lietuvoje. Tad skaitydami šaltinius žiūrėkite leidimo datas.
Ginklai. Sprendžiant iš matytų fotografijų, lietuvių partizanai buvo ginkluoti beveik visų tipų lengvaja ginkluote, kokia tik buvo naudojama vokiečių ir sovietų.Iš kur ji buvo gaunama? Šiandien, leidimų, įstatymų ir registrų laikais mums sunku suvokti, bet pokario laiku Lietuvoje nemažai vyrų turėjo savus ginklus. Esu girdėjęs prieš pora dešimtmečių pasaką - buvo dievagojamasi kad tikras įvykis - Žemaitijoje vienas kaimynas kitam supykęs namo stogą nunešė pasinaudodamas... patranka.
Kažkas iš kolegų čia šauniai pajuokavo apie dalgius, bermontininkus ir modernią vakarietišką ginkluotę. Trys laikotarpiai viename, taip skant. Deja bent jau su modernia vakarietiška ginkluote buvo blogai. Tiksliau, jos nebuvo. O tai kad stribai buvo vadinami liaudies gynėjais ( beje terminas vėlgi sovietmečiu taikytas civilių formuočių nariams, kurie nepriklausė kariuomenei ) turi ir šiokį tokį istorinį pagrindą. Apie tai liudyja kad ir karo lauko teismo nuteistų pokario kombatantų sąrašai (saugomi Rezistencijos ir genocido tyrimų centre), kurie, kaip vienas partizanas senolis girdėtoje laidoje išsireiškė, "žudė ir plėšė žmones be įsakymo."
Velgi, patikslinkit, jei klystu, bet tie netikru partizanu buriai buvo organizuojama, atrodo, Sokolovo. Knygoje "Blesta lauzu zarijos" buvo aprasoma apie viena is tokiu buriu. Pasakojama, kad apsimeteliai is pradziu "prisijaukindavo" kokio nors kaimo zmones, ateidavo pas juos, dainuodavo patriotines dainas, inscenizuodavo keleta susiremimu su NKDV ir stribais, o kai igydavo pasitikejima ir suzinodavo pakankamai daug, tie partizanu remejai pradedavo dingti, prasidejo kratos, saudymai, tremimai. Atlikes savo "darba" burys traukdavo i kita kaima..
Butent isdavikai ir i partizanu gretas infiltruoti asmenys padare pasipriesinimo judejimui pacia didziausia zala, nes sukele paciu partizanu tarpe nepasitikejima ir abejones.
Miško brolių istorija - kaip ir visos istorijos, iškraipoma ideologiniais sumetimais. Šiandien teigdamas, kad tikrieji partizanai žudė ir plėšė žmones, būsi apšauktas stribu, rusofilu ir pan. Šiandien dauguma buvusių partizanų ir Lietuvos ultra patriotai įrodinėja, kad žudymus organizuodavo išimtinai partizanais persirengę stribai. Tačiau faktai byloja, kad buvo nusikaltėlių ir partizanų tarpe. Faktai byloja, kad partizanų vadovybė laikė tai nusikaltimu ir baudė mirtimi. Kiek tokių nusikaltimų padaryta ir kiek savo laiku jų buvo išnagrinėta partizanų karo lauko teismuose - sunku atsakyti. Nors tiek aukų, tiek nusikaltėlių sąrašai yra.
Na buvo partizanu visokiu, bet ir tikri partizanai kovoje priesh sovietus, paplesht nesidrovejo. Babce dar pasakoje, kad nedave pakankamai maisto, is ju ateme tiek kiek panesht galejo, tai kad ten tie patriotai ir tokie "levi" patriotai
Tokiu atveju galima tik paklausti, ar zinot nors viena visuomenes grupe, kurios visi nariai butu absoliuciai idealus, ir ar zinot tokia, kurios visus veiksmus galima ivardinti absoliuciai pozityviais? Man girdeti neteko
Taigi siuo atveju apie partizanini kara Lietuvoje galime kalbeti daugiau is istorines ir politines perspektyvu, t.y. kelti klausima, tai dave naudos ar nedave.
Mano subjektyvia nuomone kaip nauda galime ivardinti vien jau tai, kad siuo pasipriesinimu buvo paneigtas faktas, kad Lietuva isijunge i SSRS savo noru, ir parodyta pasauliui, kad Lietuva visgi buvo OKUPUOTA.
Kalbant apie politini aspekta, manau, kad sis faktas buvo itin svarbus veiksnys 1990 m. Lietuvai vel tampant nepriklausoma. Svarbiausia cia yra tai, kad tarpukariu egzistavo nepriklausoma Lietuvos valstybe, kuri 1920 m. pasirase su Rusija taikos sutarti, kuri 1940 m. buvo neteisetai sulauzyta. Butent tai buvo vienas is argumentu, kodel Lietuvos valstybe turi vel atsirasti pasaulio zemelapyje.
Taigi todel manau, kad pasipriesinimo kova, kad ir kokiu turetu minusu, buvo jnaudinga Lietuvos valstybingumui. Ir manau, kad butent is sitos pozicijos partizanus ir reiketu vertinti.
P.S. Temos autoriaus norejau paklausti, kodel toki liudna veiduka temos pavadinime uzdejo, jei jau pats pripazista, kad partizaninis karas Lietuvoje turejo daugiau teigiamu aspektu? Mielieji, atpraskit liudet del visko. Partizanai puikiai suvoke, kad karas - ne zaidimas, bet jie pasirinko butent toki varianta, suvokdami visa savo atsakomybe. Taigi ivertinkim tai ir baikim but nuskriaustuju tauta.
Partizanai nors ginklu ir nelaimėjo kovos, bet jie suformavo žmonių požiūrį į tautą ir savo veiksmais skatino nepasiduoti. Turbūt pati įdomiausia mokyklinio istorijos kurso tema yra rezistencinis judėjimas Lietuvoje ir apskritai Lietuva XXa.
Galima ilgai svarstyti, ar buvo koks nors politinis tos rezistencijos rezultatas. Jei ir buvo, tai netiesioginis.
Bet kariniu poziuriu ji buvo neitiketinai neefektyvi. Absoliutus fiasko. Pakloti 21 000 vyru pries, maksimum, 3 000 (tiksliai nepsisimenu, gal ir maziau) zuvusiuju NKVD kariu, yra visiskas pralaimejimas. 1:7 Ok, dar stribu zuvo apie 7 000, atrodo. Bet vis vien, santykis nedziuginantis. Ir dar siais laikais teko kalbetis su naivuoliais, kurie tiki, kad geriausia gynyba LT prieso puolimo atveju butu partizaninis karas....
Partizanu kova, tai yra aktivi rezistencija, mano, ir ne tik, galva teigiamu rezultatu nedave. Aplamai kvaila buvo tiketis kad 21 000 apsiginklavusiu kaimieciu gales isvaduoti Lietuva. Naivu. Kitas reikalas pasivi rezistencija. Vien kiek teigiamo padare LLL. Tu kas pasizimejo 1991 m, ju savimone isugdyta butent pasyvios rezistencijos deka.