Mate. Ka apie ja zinote?

Mate. Ka apie ja zinote?

Daznai perku ir labai megstu plikoma mates arbata. Taciau ja ruosiu paprastai - tiesiog uzplikau karstu vandeniu.
Zinau, kad mate, kaipo tokia, ruosiama kitaip. Gal zinote kaip? Koks to ypatingojo paruosimo rezultatas? Kinta skonis? Kitaip veikia organizma?
aciu paciu Labas

Nieko nezhinaw apie mate… Ne Tik per mexikiechiu serialus apie tokia esu girdejus… Nekaltas Juokiasi Cha cha

siulai pabandyti, ir skanu, ir sveika. buna su citrina, apelsinu, gaivioji mate ir t,t.

Sakaj??? O kur pirkt ja??? Ar ji skanesne uzh paprastas wajsines arbatas???

Mate turi mateino, kurio poveikis kaip kofeino, bet neturintis pashalinio poveikio.
plikyt kiek zhinau reikia ne verdanciu vandeniu, o shiltu 70-80 laipsniu.
kartais nusiperku, bet naudoju labai jau profanishkai - kaip paprasta arbata, padedancia atsibust Mirkt beje skrudinta man daug skanesne.

jos manau gali rasti bet kokioje specializuotoje arbatos parduotuveje.

aciu Taip
buvau girdejus, kad mateje kofeino nera, bet vis kankino klausimas, kodel taip fainiai nuo jos atsibunu. dabar viskas aisku Labas

siaip tikroji matem, kuria ruosia ir geria pietu amarikieciai Cha cha labai skiriasi nuo tos kurios galima nusipirkti LT

As is viso nezinau nieko apie ta mate ir kaip ja gaminti Drovus

Labai daug nezinau,bet parasysiu ka zinauTaip
Mates plikimui yra spec.indas ir ji plikoma kelis kartus siaip yra labai stipri jei tame indelyje susikaupia daug zolyciu,o tu vis geri is jo. Teisingai kazkas minejo jog ji neturi kofeino yra kita medziaga,kuri priduoda zvalumo ir ji nekenksminga.Siaip man ji pasirode karti, o kaikuriuos zmones alergizuoja tiesiog placiau privaletu papasakoti Kavos namuose, Presto, Skonis ir kvapas parduotuvese ar arbatineseTaipLabas

Matė – tai į arbatą panašus gėrimas, kuris gaminamas iš sausų visžalio tropikų medžio Ilex Paraguariensis. Pats medis ir iš jo lapų gaminama arbata Europoje žinoma maždaug nuo 1620 m. Šis augalas – tai lapuotis krūmas, natūraliomis sąlygomis išaugantis iki 15 m. aukščio. Auga tropikuose ir subtropikuose. Ypatingai jautrus drėgmės stygiui. Pirmas lapų derlius renkamas penktais metais. Kas 2-3 metai nuo medžio skinami jauni ūgliai su lapais.
Skirtingai nuo arbatos, matė arbatžolių paruošimas žymiai paprastesnis. Jis susideda iš 4 pagrindinių etapų: nuskintų ūglių džiovinimas, smulkinimas, pakartotinas džiovinimas ir galutinis smulkinimas. Svarbiausią vaidmenį gaminant matė vaidina tinkamas džiovinimas. Baigta ruošti kokybiška matė arbata įgyja šviesiai žalią atspalvį. Be žaliosios matė, gaminama ir skrudinta matė. Ji gaunama kiek ilgiau palaikius žaliavą džiovykloje pakartotino džiovinimo stadijoje. Nuo to arbata įgyja charakteringą kiek "pridegusį" skonį ir juodosios slyvos aromatą.
Gėrimo pavadinimas "matė" kildinamas iš Pietų Amerikos indėnų guaranių genties žodžio "mati"- "moliūgas". Tradiciškai šis gėrimas buvo geriamas iš indų, pagamintų iš moliūgų. Ypatingos egzotikos šios arbatos gėrimui suteikia ypatingi tam skirti rakandai: ąsotėlis, skirtas arbatos virimui ir gėrimui – kalebasa (gaminama iš moliūgo, medžio ar metalo) ir bombilija – šiaudelis arbatai gerti. Tradiciškai gaminamas iš sidabro. Viršutinėje dalyje jis kiek suplotas, o apatinė dalis baigiasi rutulišku išplatėjimu su skylutėmis – savotišku sieteliu.
Klasikinė matės užplikymo technologija susideda iš 6 etapų:
1.2/3 kalebasos tūrio užpildoma matės arbatžolėmis. 2. Kalebasa paverčiama taip, kad arbatžolės liestų tik vieną indo sienelę. 3. Į indą palengva pilamas šaltas ar karštas vanduo (priklausomai nuo skonio).Vandens pilama nedaug. Idealu, kai jis tik sušlapina matė arbatžoles. 4. 2-3 minutes palaukiama, kad vanduo pilnai įsigertų į arbatžoles. Arbatžolės kiek išbrinksta ir virsta tiršta koše. 5. Į asotėlį iki dugno, užspaudus viršutinę ertmę( kad į vidų nepatektų arbatžolių) įkišama bombilija. 6. Po to ąsotėlis iki viršaus pripilamas karšto vandens.Vanduo turi būti ne karštesnis kaip 70-80 laipsnių. Verdantis vanduo sunaikina matės tikrąjį skonį ir apkartina ją. Šis užplikymas turi savo pavadinimą:"cebar el Mate".
Užplikius arbatą, ji geriama išsyk, nes ilgainiui ji įgauna kartoką prieskonį.Baigus gerti, arbatą pakartotinai galima užplikyti dar 1-2 kartus. Iš pirmo žvilgsnio paruošta matė primena žaliąją arbatą; tai šviesiai žalias skaidrus gėrimas, turintis ryškų žolynų aromatą. Žmonėms, nepripratusiems prie šio gėrimo, jis iš pradžių atrodo beskonis, bet geriant jo skonis keičiasi. Neturint specialių indų, matė galima plikyti ir gerti kaip paprastą arbatą.
Matės sudėtyje randami A, B, C, E, P ir kiti vitaminai, daugybė mikroelementų (siera, kalis, kalcis, magnis,natris, geležis, varis ir t.t.) eterinių aliejų, taninų, gliukozės, augalinių aliejų ir kitų elementų, kurie suteikia šiai arbatai specifinį skonį. Šios arbatos sudėtyje randamas unikalus alkaloidas- mateinas. Savo poveikiu į žmogaus organizmą mateinas panašus į kofeiną, tačiau veikia daug švelniau ir neturi kofeinui būdingų pašalinių veiksnių. Matė veikia kaip švelnus stimuliatorius, įtakojantis fizinį ir psichinį žmogaus aktyvumą, gerina medžiagų apytaką, šalina skysčius iš organizmo, normalizuoja kraujospūdį. Eilė tyrimų patvirtina, kad matė teigiamai veikia žmogaus imuninę sistemą. Taip pat ji gerai veikia kaip psichostimuliatorius: pagerina nuotaiką, ramina nervus ir padeda kenčiant nuo nemigos.
Be aukščiau aprašyto klasikinio matės užplikymo būdo, siūlomi ir kiti jos receptai:

  1. Virta matė (Cha de mate). Į verdantį vandenį pilamos arbatžolės ( 50 gr vienam litrui vandens). Virina 1-2 minutes, paskui nukelia nuo ugnies ir išpilsto į puodelius. Dažnai geriama su cukrum.
  2. Saldžioji matė (Dolce mate). Ruošiama klasikiniu būdu, tik į sausas arbatžoles pridedama cukraus ar medaus. Kitas būdas- paskutiniame plikymo etape pilti jau pasaldintą vandenį.
  3. Šaltoji matė (Terore). Ruošiama klasikiniu būdu, tik užpilama šaltu vandeniu ir palaikoma iki 1 valandos. Į šaltą arbatą galima dėti ledo, cukraus, citrusinių vaisių sulčių, mėtų lapelių ir pan.
    Verta paminėti ir tai, kad uždengta užplikinta matės arbata savo naudingųjų savybių ir skonio nepraranda 1-2 dienas. SKANAUS!

nu aisku cia ne pac sukuriau, viskas is http://www.soften.ktu.lt/~tomablaz/azina/index.php?akcija=klatsas&
tema=7&KL_KODAS=34

aciu jiems Mirkt Cha cha

Maciau, kad apie ja labai placiai parasyta, bet tingejau skaityti. As ja dedu i paprast puodeli, uzpilu truputi saltu vandeniu, kad apsemtu arbatzoles, netrukus pilu karsta vandeni, negalima uzpilti verdanciu vandeniu. tai pat kaip ir visu arbatu neglima uzpilti pervirintu vandeniu. Is tikruju ja reikia gerti is kalebaso pro bambyla. Kalebasas tai dciovintas moliūgelis specialiai tam paruostas. O bambyla metalinis siaudeli, per kuri nepraeina zoles. Siuos dalykus galima nusipirkti parduotuveje, abu kazkur uz 40lt. Mate uzpilama kelis kartus. antras uzpilimas gal net geresnis uz pirma, bet man asmeniskai pirmas pats sknaiusiasCha cha

Jegele - aciu labai labai. Idomu viskas …
Labas

Zhinau, tik tiek kad ji labai stimuliuoja (labiau nei kava) ir zhinau, tai, kad pilna ta zhodzhio prasme, buwau nuo jos priklausoma… Šypsena ne dienos negalejau ishtverti…

deja, zinau tik ji kartokaNežinau

Kai tik turiu daugiau laiko geriu mate, bet jai paruošt reikia laiko… Ant pačio pakelio parašyta, kad reikia iš pradžių užpilt šaltu vandeniu, palaikyt, kad išbrinktų ir tada nupylus šaltą vandenį užpilt karštu, taip ji lengviau prisitraukia…Taip
be to man jos skonis ir poveikis GeraiNiam niamGerai

Kur ?

as “arbatinuke” prie operhauzo maciau pries pora menesiu