Jonas Vaitkus EUGENIJUS ONEGINAS

Jonas Vaitkus EUGENIJUS ONEGINAS

Aišku, šis sceninis kūrinys turėtų būti siejamas visų pirma su Rusijos poetu-klasiku ALEKSANDRU PUŠKINU, o šioje versijoje, ir su didžiuoju rusų kompozitoriumi SERGEJUMI PROKOFJEVU. Mat šis, 1937 m. poeto mirties šimtmečio proga skirtam spektakliui, sukūrė muziką. Deja, cenzoriai spektakliui anuomet neleido būti apšviestam scenos prožektorių, o muzika autoriniame pilname variante buvo atlikta tik 2012 m. JAV.
Jau vien faktas, kad mūsiškis JONAS VAITKUS savo vadovaujamame Rusų dramos teatre ėmė ir pastatė EUGENIJŲ ONEGINĄ, kaip teigiama, pirmą kartą Europoje su šia Sergejaus Prokofjevo muzika, jau turėjo būti reikšmingu teatro mylėtojų dėmesio objektu. Deja, gruodžio mėnesį įvykusi premjera sulaukė tik kritikos dėmesio, o tarp paprastų teatro žiūrovų parašymų internete apie teatrą, J.Vaitkaus naujas darbas rusdramyje nebuvo itin linksniuojamas. Ir visai be reikalo !!!

Primenantis laisvą požiūrį į pirminius šaltinius, kaip yra ankstesniame režisieriaus spektaklyje EGLUTĖ PAS IVANOVUS, Jono Vaitkaus EUGENIJUS ONEGINAS yra miuziklo, komedijos ir dramos vienu metu, šokio, poetinio spektaklio talentingas mišinys. Drąsiai galime įžiūrėti ir kūrybingos vaitkiškos parodijos apraiškų visiems "rimtiems" poemos pastatymams, pvz. kad ir gruodį parodytai Rimo Tumino maskvietiškai versijai.

Ir viskas labai solidžiai padaryta, atsižvelgiant į kuklias Rusų dramos teatro finansines ir scenos galimybes. Tačiau beveik visa Rusų dramos teatro sudėtis, kuri visa ir yra užimta spektaklyje, dar kartą įrodo, jog yra pajėgi susidoroti su nenurimstančio savo vadovo kūrybinėmis užmačiomis – sugeba puikiai dainuoti choru, judėti. Šokiui pagerinti pasitelkti profesionalūs BALTIJOS BALETO TEATRO artistai. Gaunasi labai nenuobodus, žaismingas muzikinis spektaklis, kuriame visiškai nesumenkinama Puškino poemos prasmė – jeigu tu nepagarbiai atsiliepsi į karštą ir nuoširdų jausmą tau, ateis diena, kai sėkmė nusisuks nuo tavęs ir pasigailėsi dėl savo pasipūtimo ar kitų blogybių…

Taigi, tokią šio klasikinio kūrinio metamorfozę užtikrintai ir talentingai įkūnyja ir teatro (pernykštis Auksiniai kryžius) ir kino (šiemetinė Sidabrinė gervė) visuomenės vieningai pripažintas [i[Metų atradimu aktorius Valentin Novopolskij. Tiesa, pirmuose premjeriniuose spektakliuose šią rolę, sako, šauniai vaidino specialiai iš Kanados atvykęs buvęs J.Vaitkaus aktorius režisieriaus filmuose GRIGORIJ GLADIJ, pasiekęs puikios karjeros užjūryje. Žinoma, aktoriaus atvykimas gal dar daugiau sietinas su trupės narės, jo dukros JEVGENIJOS GLADIJ kuriamu TATJANOS personažu. Deja, kritikai pažymi, jog jos pastangos ryškiai nusileidžia kolegai Valentinui. O kai aš žiūrėjau spektaklį prieš porą mėnesių, kiek nuostabu buvo, jog Puškino dramos pagrindinę heroję vaidino ALEKSANDRA METALNIKOVA, daugeliui TV žiūrovų pažįstama kaip ALEKSANDRA iš TV3 "Talentų šou". Priminė Eimunto Nekrošiaus eksperimentus jo ankstesniuse didžiuosiuose spektakliuose, kai vaidinti kviesdavo neprofesionalus. Ką g, labai besistengianti Aleksandra, manau, visai negadino spektaklio ir deramai partneriavo su vaidybos žvaigžde V.Novopolskiu.

Po EGLUTĖ PAS IVANOVUS reikšmingo pasisekimo teikiant Auksinius scenos kryžius, šįkart stipriai nustebau, kai Teatro šventėje Panevėžyje, EUGENIJUS ONEGINAS buvo visai ignoruotas. Didelės pastangos įtraukti vis naujus teatro kūrėjus į apdovanotųjų, pažymėtojų tarpą, daro savo. Bet reikia pripažintus meistrus bent nominuoti… (Nesąmonė gavosi ir su E.Nekrošiaus JOBO KNYGA).

Matau, parašyta, kad atsirado lietuviški titrai. Nors išversti poetišką tekstą gana keblu, vertimas yra gerai – atsiranda galimybė plėstis žiūrovų ratui. Nes Valentinas Novopolskis proginiuose interviu yra sakęs, kad naujoviški, šiuolaikiškumu išsiskiriantys Jono Vaitkaus spektakliai sukelia pasimetimą tam ankstesnio Rusų dramos teatro spektaklių lankytojų kontingentui. Jie buvo įpratę regėti kitokį, stipriai buitinį, seriališkos aktorių raiškos teatrą. Reikalingas tų žmonių, kuriems takelis į šį teatrą buvo užžėlęs, dėmesys gaiviems vėjams, papūtusiems teatre J.Basanavičiaus gatvėje. Gerų pojūčių tikrai gausite.