IT - Patarimai \"Skeneriai ir jų ypatumai\"

IT - Patarimai “Skeneriai ir jų ypatumai”

Nusprendziau parasyti siek tiek apie skenerius. Daugumai zmoniu skeneris atrodo toks irankis, kur tereikia paspausti mygtuka ir viskas, nuskenuota. Nuskenuota, bet kaip?

Skeneriu tipai
Trumpai apzvelgsiu skeneriu tipus. Placiausiai paplite 3 tipai: plansetiniai, bugniniai ir skaidriu skeneriai. Plansetiniai skeneriai – tai labiausiai isplites skeneriu tipas, kur skenuojamas vaizdas dedamas ant stiklo ir uzdengiamas dangtis. Bugniniai – tai kai skenuojamas vaizdas lipnia juosta klijuojamas prie cilindro formos bugno, o pastarasis tvirtinamas skeneryje. Skenuojant bugnas (su skenuojamu vaizdu) dideliu greiciu sukasi aplink savo asi, o nuskaitymo elementas stovi vietoje. Plansetiniuose skeneriuose lempa juda isilgai skenerio, o skenuojamas vaizdas stovi vietoje, nors tarp brangiuju modeliu yra ir tokiu, kur lempa stovi vietoje, o vaizdas juda. Skiriasi ir elementu tipas. Plansetiniuose skeneriuose kiekvienam taskui yra atskiras elementas, o bugniniuose yra 3 elementai kiekvienai spalvai (RGB). Todel vienu metu plansetinis skeneris skenuoja eilute, o bugninis viena taska. Bugniniai skeneriai isgauna gerokai gerene kokybe, nes ju optika (formuojama veidroziu sistema) yra nepalyginamai geresne. Trecias skeneriu tipas – skaidriu skeneriai, dirba panasiu principu, kiap ir plansetiniai skeneriai, bet cia nera stiklo, skaidre tvirtinama spec. remeliuose. Skaidriu skeneriai kaip taisykle turi auksta rezoliucija ir dideli optini tanki, be to cia daznai buna idiegtos specialios technologijos skaidriu kokybes pagerinimui.

Skenerio charakteristikos
Kokios charakteristikos skeneryje yra svarbiausios? Dazniausiai didziausia reiksme yra suteikiama optinei rezoliucijai, kuri priklauso grynai nuo mechanikos. Akivaizdu, kad kuo didesne rezoliucija, tuo geresnis skeneris. Optine rezoliucija dazniausiai nurodoma dviem skaiciais, pvz. 1200x2400 dpi. Kartais mazesnis skaiciu rasomas gale, kartais jie abu lygus. Ka jiedu reiskia? Mezesnysis skaicius yra tikroji skenerio optine rezoliucija, kuri priklauso nuo elementu skaiciaus (plansetiniai, skaidriu) ir optines sistemos (bugniniai), o didesnysis skaicius yra skenerio lempos zingsnis, kuris parodo, kokiu yikslumu juda skenavimo mechanizmas. Tai vadinama mechanine rezoliucija. Kuo didesne mechanine rezoliucija, tuo didesnis tikslumas. Jei skeneryje nurodyta, kad rezoliucija yra 1200x2400 dpi, reikia laikyti, kad optine rezoliucija yra 1200 dpi, nes skenuojant 2400 dpi vaizdas dalinai interpoliuojamas (horizontalioji rezoliucija yra didinama programiniu budu). Skeneriuose dar buna nurodoma ir kita rezoliucija – interpoliacine, kuri yra maksimali programiniu budu isgaunama rezoliucija. Tokiu budu isgaunama rezoliucija nera tikra, nes informacijos nepriduoda, tik tam tikrais atvejais ja galima panaudoti.
Kokia turetu buti optine rezoliucija? Skenuojant iliustracijas dauguma atveju pilnai pakanka 600 dpi, nors dabar dauguma skeneriu turi 1200 dpi. Pavyzdziui, spaudos darbams fotografijos yra skenuojamos 300 dpi, (nors pagal formules uztenka ir 225 dpi) kai kurie naudoja 350 dpi (kas tikrai nebutina). Vadinasi, jei skeneris yra 1200 dpi, tai iliustracija galime didinti 4 kartus, ko pilnai pakanka. Kitas reikalas su skaidremis. Kadangi jas reikia didinti nuo 4 iki 10 kartu, tai skenerio rezoliucija atitinkamai butina 2400-4800 dpi, kartais ir dar didesne. Pvz., bugniniai skeneriai turi iki 11000 dpi ir daugiau. Zodziu, pirkdami skeneri turite zinoti, ka su juo skenuosite. Jei internetui ar ofisui, tai per akis 600x1200 dpi rezoliucijos skenerio. Kadangi 1200x2400 dpi skeneriai kainuoja beveik tiek pat, tai geriau pirkti pastaraji. Tokios rezoliucijos uzteks net spaudos darbams ir net skaidrems, jei nebus didelio didinimo (iki 4-5 kartu).

Kita skenerio charakteristika yra spalvinis gylis. Ji nurodoma bitais, pvz. 36 bitai. Kuo daugiau bitu, tuo daugiau atspalviu skiria skeneris. Realiai uztenka ir 24 bitu, nes monitorius daugiau nerodo, bet egzistuoja toks dalykas, kai triuksmas (ivairus mechaniniai ir isoriniai povekiai). Jei skeneris skenuoja 24 bitais, i kompiuteri patenka maziau informacijos, nes del triuksmo atsimeta pora bitu. Todel skenuojant 36 ar 42 bitais i kompiuteri visada pateks 24 bitai. Is tu 36 ar 42 bus atrenkama geriausia informacija, tokiu budu bus nuskenuota geriau, nei 24 bitais. Siaip, dideles reiksmes siai charakteristikai nereiketu suteikti, nes 36 bitu pilnai pakanka isgauti kokybiska vaizda. Siuo metu dauguma skeneriu yra 36 arba 42 bitu, nors kai kurie turi ir 48 bitus.

Pagaliau priejome prie, turbut, pagrindines skenerio charakteristikos – optinio tankio. Tai ypac svarbi charakteristika, bet dazniausiai nurodoma tik pusiau profesionaliuose ir profesionaliuose skeneriuose. Kas tai per daiktas ir su kuo jis valgomas? Optinis tankis nurodo skenerio sugebejima atskirti pustonius, kiek pustoniu skeneris vienu metu gali aprepti. Kazkur skaiciau gera paaiskinima. Isivaizduokite kopecias. Kopeciu ilgis yra spalvinis gylis, o laipteliu skaicius yra optinis tankis. Na, paprasciau paaiskinti nebeimanoma Cha cha Balta spalva zymima reiksme 0.0D, juoda 4.0D. Koks turetu buti skeneriuose? Tai priklauso nuo to, ka skenuojate. Nuotraukos skenuoti uztenka 2.0-2.5D, nes pacios nuotraukos turi toki optini tanki. Pigiuose skeneriukuose optinis tankis panasus ir yra, todel perkant pigius skenerius juose net nerasomas optinis tankis, nes jie skirti paprastoms uzduotims, kur optinis tankis dideles reiksmes neturi. Kas kita, kai kalba eina apie skenerius, kurie skirti rintiems darbams. Cia ypac svarbu vaidmeni vaidina optinis tankis. Skaidrems skenuoti reikia ne maziau, kaip 3.2-3.5D. Kai kada, ypac kokybiskoms skaidrems reikia ir 4.0D Skeneriuose daznai rasomas maksimalus optinis tankis, pvz. 3.2max, todel reikia nesumaisyti. Tikras optinis tankis bus apie 3.0D. Kuo didesni optini tanki turi skeneris, tuo tiksliuo jis perduoda detales labai tamsiuose ir labai sviesiuose vietose, gaunamas kokybiskesnis vaizdas, todel jei perkate kiek brangesni skeneri, butinai atkreipkite i tai demesi, ypac jei ruosiates skenuoti skaidres ar negatyvus.

Skeneriai turi ir daugiau techniniu savybiu, tokiu kaip triuksmo lygis, spalvinis perdavimas, bet tai matuojama spec. priemonemis, be to tai aktualu tik brangiems modeliams.

Specializuotu skaidriu skeneriu ipatumai
Dauguma skaidriu skeneriu pasizymi labai idomiomis savybemis, kurios padeda pasiekti kokybiskesniu rezultatu. Tai formos ASF uzpatentuota technologijos – Digital ICE, Digital ROC, Digital GEM ir Digital ICE3 (Digital ICE cubed). Kas cia per issireiskimai? Apakęs Digital ICE – tai mechanine-programine technologija, kuri isvalo nuskenuota vaizda nuo siuskliu, nesvarumu, pirstu antspaudu. Neimanoma to padaryti programiniu budu, nes tai daroma dar pries skenuojant. Skaidre pirmiausia preskanuojama infraraudonaisiais (berods) spinduliais, nustatomi skaidriu ibrezimai, pirstu antspaudai, visokie svetimkuniai pateke ant skaidres. Po to vaizdas nuskenuojamas ir jau programiniu budu viskas ka nepageidautino uzfiksavo infraraudonieji spinduliai yra isvaloma. Dazniausiai po tokos operacijos siuksliu ant skaidres nebelieka. Kita technologija Digital ROC – atstato spalvas is senu skaidriu, kurios buna praradusios savo tikrasias spalvas. Tai programine funkcija ir jau yra Photoshop plug-insas, kuri galima nusipirkti uz 50$ arba parsisiuntus is http://argon.asf.com/asf/download.asp?pid=1000&tc=9999 ir susiradus cracka http://astalavista.box.sk naudotis i valias Cha cha Kita technologija Digital GEM – mazina skaidres "gruda", kuris atsiranda stipriai ja didinant. Digital ICE3 – tai sios trys technologijos viename. Normaliuose Mirkt skeneriuose dazniausiai ji ir diegiama.

Anksciau sios technologijos buvo diegiamos tik specializuotose skaidriu skeneriuose, bet neseniai kompanija Microtek isleido modeli ScanMaker 6800. Gan idomus modelis, turintis 2400x4800 dpi optine rezoliucija, FireWire ir USB2 jungtis, kainuojantis nuo 400$. Jei uz tokia kaina ruosiates pirkti skeneri, siulyciau pasidometi, kiek jis Lietuvoje kainuotu, manau geras pasirinkimas. Nezinau, kaip veikia Digital ICE technologija su nuotraukomis, ar pirmas blynas neprisviles, bet itariu, kad turetu buti neblogai -
http://www.asf.com/products/oem/oemflatscanners.shtml

Aciu, o man idomu buvo paskaityti. Gal kiek daugoka teorijos, bet idomu. Kaip tik turiu namie ant stalo Microtek 3700. Kartais pazaidziu su nuotraukelem ar su texto atpazinimu.

Achiu uzh informacija apie optini tanki. Chia tu man labai pagelbejai (vel Taip). Ash vis po bishki planuoju koki skaneriuka pasistatyt. O jei tarkim ant stiklo dedu ne nuotrauka, o tarkim mobilu telefona? Kiek supratau tai chia reikalaingas didesnis tankis? Mat vieni skaneriukai mano Eriksoniuka (R-320s) lengvai nuskanuoja (gerai atrodo Taip), o kiti tarp kazhkokiu seseliu palieka Šypsena.

Siaip yra tokie 3D skeneriai, kurie skenuoja ervnini objekta, ale te kainos tai net nesinori suzinoti Ne. O del nuskenavimo erdvinio objekto su paprastu skeneriu, svarbu gerai apdengti su kokia marska ar kaldra, kad pasaline sviesa nepakliutu. Didesnis optinis tankis, be abejo, geresne kokybe leidzia istraukt.

Ačiū Saxum,dar šiek tiek praplėtei akiratįGerai

Aciu TaipGerai dabar zinau i ka orientuotis perkant.

Canon turi sukure specialu prieda 3D odjektu skenavimui. Placiau apie tai:
http://www.canon.ru/service/technologies/scanners/scantech_z-lid.asp

Idomu kiek jis kainuoja, visai neblogas daikciukas Aš nekaltas

Gerai padirbeta, dekui tau

Neblogas straipsnelis. Vis sukau galvą, kodėl nuotraukos nuskenavus gaunasi tokios didelės, kad jokia programa nebeima Šypsena ir taip ilgai skanuoja. Dabar aišku, be reikalo dėdavau kuo didesnę rezoliuciją, galvojau kad mažiausiai be 1200 nieko gero nebus Šypsena , nors jų didinti nesiruošdavau.

jega kursiniui gal tiks Šypsena aisku nuoroda bus…nesijaudinkite…Šypsena

nemanau kad tiek medziagos uzhtex kursiniam Juokiasi

Jei reikia, daugiau parasysiu Kietas

Niu jai nesunku tai parasyk dar kokiu istoriju Cha cha Gerai Šypsena
Idomu butu paskaityti Mirkt

na siaip izangai ir nuo ko pradet tai jau aisku bus…

Chmmm, perzvelgiau, ka cia prirases buvau, biski reiks pataisyti ir papildyti. Vienoj vietoj nedidelis netikslumas yra Žliumbia Mazai praktiniu dalyku. Kai pakils noras ka nors parasyti, pirmoj eilej praktiniu patarimu parasysiu. Pavasaris, jauciu greit pakils Cha cha

beje koki skeneri pirkt kad juostas galetu skenuoti? iki 300 lt

tapetus skenuosi ar ka? siaip yra pramoniniai skeneriai, galima rast bet kuriam spauzdinimo centre, bet ju kainos ne 3000 o nuo 10000 ir daugiauCha cha

Geras straipsnis tiems zmonems kuriems atrodo jog skaneris toks irankis, kur tereikia paspausti mygtuka ir viskas, nuskenuotaMirkt Nu bet as ne toks zmogusŠypsena, ka straipsnyje isdestei jau mazdaug viska zinau, todel noriu Saxum ir kitiems kas daugiau ismano skeneriuose uzduoti sudetinga klausima.
Koki buda naudoti pasalinant Muaro efekta (angl. Moire) nuo nuskenuotu nuotrauku ir kitokiu skenuojamuju pavirsiu, kad maziausiai nukentetu vaizdo kokybe? Is mano keliu dienu googlinimo padariau isvadas jog yra du budai: 1) naudoti photoshopo suliejimo ir paastrinimo filtrus 2) naudoti specialu descreen filtra kuris buna idiegtas i brangesniu skeneriu gamintoju pateikiamose skenavimo programose arba naudoti rusu sukurta descreen 4.0 plugina photoshopui http://www.descreen.net
Pirmojo budo esme yra ta kad ispradziu skenuojamas pavirsius nuskenuojamas auksta 600dpi(gali but ir didesne) raiska. Cia tam kad muaras būtų efektyviai
pašalintas, ir vaizdas neliktų “išplaukęs”. Po to ant photoshopo naudoji suliejimo filtrus dust&scratch arba gaussian blur. Po to reik naudot filtra unsharp mask. pasalinus muara raiska galima sumazinti.
Antrojo budo esme yra ta kad jei skenerio gamintojas pateikia tokia skenavimo programa kur yra descreen filtras - tai viskas gerai(toki ir naudoji). Bet ka daryt jei tavo gamintojas tokios galimybes nesuteikia(kaip atsitiko man su HP DeskJet F380). Tuomet galima atsisiust descreen 4.0 plugina. Bet yra viena problema kad tas filtras nemokamai nedalinimas(duoda nemokamai tik demo versija) ir niekur negaliu rast tam pluginui cracko. Antruoju budu lygiai taip pat vaizdas yra nuskanuojamas auksta raiska ir yra naudojamas arba gamintojo skenavimo programoje pateikiamas descreen filtras arba veliau isikelus vaizda i photoshopa ir naudojant descreen 4.0 plugina(sis pluginas kiek zinau turi ir unsharp mask). Naudojantis skenerio gamintojo descreen filtru veliau vaizda dar reiks per photoshopa paastrinti(su unsharp mask). Kaip ir pirmam bude pasalinus muara galima sumazinti raiska.
Siaip muarui pasalinti specialiai tam skirtas filtras yra descreen, bet sakoma kad galima salinti ir su photoshopo filtrais gaussian blur arba dust&scratch. Todel iskilo dilema kuri filtra man naudoti? Kurio filtro algoritmas parasytas geriau, kad efektyviai salintu muaro efekta ir kuo maziau nukentetu vaizdo kokybe. Kokybe man ypac aktualus dalykas nes skanuoju labai sena nuotrauka. Beje efektyviausiai muaras pasisalina, kai muarą šalini kiekviename spalviniame
kanale(RGB) atskirai. Mano nuomone geriausia butu naudot rusu sukurta descren 4.0 plugina. descreen 4.0 turi galimybe salinti muara is kiekvieno RGB kanalo atskirai. Bet tai is kur gaut cracka !!!??? Jei kas naudojasi sio pluginu arba zino is kur gaut cracka parasykyt man i privata.
Beje gal kas zinot kitokiu descreen filtro pluginu photoshopui arba paveiksleliu apdorojimo programu kur butu idiegtas descreen filtras?

Gal kas bandėte skenuoti skaidrę su paprastu skeneriu?
O kas man galite pasakyti, kiek kainuoja skeneris galintis skenuoti ir skaidres?